şükela:  tümü | bugün
 • ingilizlerin ülkelerine akıllı yabancı öğrencilerini çekip, kültürlerini empoze ettirip sonra da geldikleri yere geri döndürüp gönüllü reklamlarını yapmalarını sağlayan planlarının adı.
  burs fonu.
  şartı: okul masrafını biz ödeyecez ama okul biter bitmez dooooru ülkene dönüyosun.
 • 2005 yılı icin basvurulari baslamistir :

  http://www.meb.gov.tr/…slar/ocak/cheveningbursu.htm
 • 2010 yili icin belirlenen maksimum bedel 12.000 £'dur. 3 ve uzeri ortalama, cok iyi bir ingilizce, ve karar verebilme yetenekleri gerektirir. avrupa calismalari, siyaset bilim ve uluslararasi iliskiler, kamu yonetimi, insan haklari ve uluslararasi hukuk, goc, iktisat, gazetecilik ve medya calismalari, cevre calismalari, enerji calismalari, ziraat/ gida muhendisligi, savunma calismalari gibi konulari kapsar.
 • genç arkadaşlar için belirtelim, bu burs 25-35 yaş aralığında, mezuniyetinin üzerinden birkaç yıl geçmiş, iş tecrübesi sahibi kişilere verilmektedir. doktora için işinize yarayabilir ama yeni lisans mezunu arkadaşlar ümitlenmesinler.
 • ekim ayının ortasına gelinmesine rağmen hala 2013 yılı için detayları açıklanmayan burstur. ingiltere'nin kemer sıkma politikalarına kurban gitmesinden endişe edilmektedir.
 • 2014-15 akademik yılı için başvuruları 1 kasım 2013'te biten burs programı. detaylı bilgi şurada www.chevening.org/turkey
 • bunu alip ingiltereye giderseniz mezuniyete dogru is bulsaniz dahi ingiltere'de kalamazsiniz.

  illa ulkenize doneceksiniz (ve oraya hizmet edeceksiniz falan filan) diye sart kosuyorlar ama cok irkci bir uygulama bence. ne yani 3. dunya vatandasiyim diye hangi ulkede is bulacagima karar veremez miyim? sen kim oluyorsun da oyle bir esnekligin bana fazla luks olduguna karar veriyorsun?

  erasmus gibi tin tin tin takilayim geleyim demiyorsaniz basvurmaya degmez.
 • secim sureci/takvimi/kriterleri son derece muglak olan program. jean monnet bile bundan kat be kat daha seffaf.
 • birleşik krallık sınırları içerisinde master programında kabul aldığınız bir üniversitede okul ücretiniz, aylık masrafınız, tez boyunca yapacağınız harcamalar, ders malzemeleri ve vize gibi masraflarını karşılayan fullbright'la kıyaslanabilecek kadar prestijli olan bir burs. peki bu bursu alabilmek için ne yapmanız gerekir ?
  - chevening'e uygun ülkelerden birinin vatandaşı olmak. (türkiye bu listede)
  - burs sonrası min. iki yıllığına ülkenize dönmemiz.
  - ingilizce yeterlilik. (ıelts 6.5 her part min 5.5, toefl 79 listening min.17 reading min.18 speaking min.20 writing min.17)
  - kabul alacak bir ortalamanızın bulunması. bunda kriter genelde 3.00 üstü ama 2.40 ile oldukça seçkin okullardan kabul almış biri olarak gereksiz olduğunu söyleyebilirim.
  - 2 yıl iş tecrübesine sahip olmak. britanyalılara göre eşek gibi çalıştığımız için bizim standartlarımızdaki 1.5 yıl da yeterli oluyor.
  - ve son olarak bursa başvurduğunuzda bursu alırsanız gitmeyi düşündüğünüz üç okul ve bölüme önceden karar vermeniz gerekiyor.
  - tabi ki önerilen konu başlıkları içerisinde tercih yapılması gerekiyor. yıllardır hukuk, enerji gibi genel ve geniş kapsamlı konular yer alıyor listede. o yüzden uydurulması zor değil istenen bölümün.
  fakat diğer burslara kıyasla şeffaf olmadığını söyleyebilirim. herhangi bir şekilde eski bir bursiyere ya da bursla alakalı bilgiye ulaşmak zor. internette adresi olarak gösterilen yere gittiğimde iki yıl önce taşındıklarını cevabını almıştım güvenlik görevlisinden. ancak internet sitesinde işleyiş açısından bir problem bulunmamaktadır.