şükela:  tümü | bugün
  • kendini sağlıklı yaşam ve temiz yemeye adamış ancak tatlıdan da vazgeçemeyenler için muhteşem bir alternatif.

(bkz: chia tohumu)

chia, zaten bilindiği üzere yağ, protein ve lif açısından son derece faydalı bir besin. sıvılarla birleştiğinde onları jelleştiren enteresan bir özelliği var.

o yüzden kendisini geceden, badem sütü, hindistan cevizi sütü veya şahane bir probiyotik kaynağı olan kefire katıp, sabah da bilimum meyve, kuru meyvelerle tatlandırırsanız harika bir tatlı elde etmiş olursunuz. nihayetinde eklenen meyvelerin şeker içeriğinden dolayı sabahları çok önermesem de, ferah bir kahvaltı yerini tutabilir pek tabii. benim yaptığım gibi kahvenin yanında öğle yemeği niyetine de tüketebilirsiniz.

güzellikleri ise hayal gücünüze kalmış.

afiyet olsun.
  • sağlıklı yaşamı falan bi yana bırakırsak, kavanoza yoğurt, chia tohumu (nano fasülye gibiler pek sevimliler ), bal, işte sevdiğiniz erik kurusuymuş üzüm kurusuymuş falan koyup kavanozu kapatıp +4'e atıyoruz.

sabahta kavanozu çantaya at git.

babamla falan beraber yiyoruz bazen. enfes ve pratik.
  • hakkında burada yazan yorumları okuyup gaza gelmeyin. hiçbir şeyi tatlandırdığı falan yok. jel haline gelmesi "tatlandırdığı" anlamına gelmiyor. tarafımca denenmiştir chia "balonu" sağlık için yiyebilirsiniz tatlı için ise alakası yok.
  • gerçekten tatlı olan, puding olan bir tarif vereyim ben.

bir muzu çatalla ezip püre yapın. üzerine ajda bardaktan bir parmak eksik süt, 2 kaşık chia ve 1 kaşık kakao ekleyip karıştırın. sonra tüketmek istediğiniz porsiyona göre 2 ya da 3'e bölün. (tamamını yemeye kalkmayın. günde 1 çorba kaşığı chiadan fazlasını önermiyorlar.) sonra da buzdolabında dinlenmeye bırakın.

şekeri bıraktığımdan beri en favori tatlım oldu bu. bir şans verin derim.
  • şeker tüketmiyorsanız gerekten tadı tatlı geliyor, ben muz olmadan sadece tam yağlı süt+kakao+chia ile denedim, tadı %70'lik bitter çikolatadan hallice oldu. bitter sevenler muz olmadan da tüketebilirler, ancak muz olmayınca kıvamının jelleşmesi biraz daha zaman alıyor. bir sonrakine çok azıcık kaymak ekleyip deneyeceğim.
  • dün büyük bir hevesle evde yapıp işe getirdiğim kendimi zorlamama rağmen yiyemediğim jelimsi şey. muz, kakao, süt ve chia. hayır sevmediğim halde kendimi niye zorladım orası da meçhul. yani yesem yerdim orası ayrı tabii de amacı bence tatlı krizini kurtarmak falan e ben muzu kakaoya banıp yanında süt içsem de geçiririm o krizi.