şükela:  tümü | bugün
 • nanegillerden bir bitkinin tohumuymuş. fiber oranı yüksekmiş. öyleymiş böyleymiş.

  hakkında ingilizce wikipedia'dan bişeyler öğrenilebilirmiş.
 • buğday çimi ile beraber diyetime eklediğim marifetli tohumlar.

  ayrıca (bkz: chia seed)
 • (bkz: chia seeds)
 • (bkz: kia cee'd)
 • (bkz: chia seeds)

  salvia hispanica adında bir bitkinin minik siyah tohumları.

  somondan daha fazla omega-3 yağ asidi içermesi, antioksidan ve minarel açısından zenginliği ve keten tohumundan daha fazla lif içeriyor olması nedeniyle popülerliği artarak 'süper besinler' arasına girdi.

  omega-3 asidi açısından oldukça zengin, alfa-linolenik asit (ala) da dahil olmak üzere %25-30 oranında yağ içeriyor.

  tohumlar yüksek su tutucu özelliğe sahip, ağırlığının 12 katı kadar suyu içine çekebiliyor. suda bekletildiğinde etrafında bir jel oluşturuyor, chia eklenen içeceklere ve pudinglere kıvamını veren de bu özelliği. ayrıca uzmanlar bu durumun midede de gerçekleştiğini ve sindirim enzimlerinin karbonhidratları parçalayarak şekere dönüştürmesini yavaşlattığını belirtiyor.

  yapılmış çok fazla araştırma yok, o nedenle şuna iyi gelir buna faydalıdır açıklamaları pratikten daha çok mantığa dayalı varsayımlar. mesela yüksek lif oranına sahip olduğu ve baya fazla su tutarak şiştiği için iştahı azalttığı ve tok tuttuğu söyleniyor ancak yapılmış bir iki araştırmada chia tohumu verilen deneklerde kilo kaybı gözlenmemiş.

  mucize yaratması beklenemez ama az bir porsiyonda içerdiği besin değerleri göz önüne alındığında tüketmeye değer.

  chia tohumu nedir, ne işe yarar, nasıl tüketilir için
 • bugünlerde yine moda olan yiyecektir kendileri. önce qinoa sonra karabuğday şimdi de chia tohumu. yani karabuğdayı tüketiyorum gerçekten güzel bir yiyecek. qinoa da meraktan aldım eh işte diyette idare eder. şimdi de bunu mu alacağım ben nedir bu özendirmek merak ettirmek kardişimm. kullaanan varsa yeşillendirsin gari.
 • yahu suraya azcik soyle faydali boyle bilmem ne yazin da motive olup alalim. omega 3 icerigi motive edici olsa da fazlasina ihtiyac var gencler.

  bunu tuketip ardindan lop lop burgerler yutucam daha.
 • smoothielere çok yakışan, ağızda kıtır kıtır bir etki yaratan harika şey.
  ayrica her türlü, püskevit, fast food, bok püsür vs. sorgulamadan löpürdeten arkadaşlar, olay doğal ve faydalı şeylere gelince neden bir anda sherlock'a bağlıyorlar anlayan beri gelsin.
 • bağımlısı olduğum tohum. sabahtan süte katıyorum 2 çorba kaşığı bir kaç saat sonra sütün içinde muhallebi jöle kıvamına geliyor. artık üstüne ne eklemek istiyorsan ekle ve ye. tatlı ihtiyacına birebir.