• amerika'nın 3. büyük kenti aynı zamanda büyük bir ticaret merkezidir. bir çok uluslarası firmanın genel merkezi burada bulunur. şehir merkezi hollywood filmlerinden de görmeye alıştığımız düzenli yerleşmiş gökdelenlerle doludur.
    dil okulu için güzel bir seçenektir kesinlikle üzerinde düşünülmesi gerekir.
  • hiç ummadığım şekilde içine çekildiğim puslu şehir. çok değişik, gizemli bir havası var. binaları daha bir aşık olunası!

ilk kez gideceklere ön hazırlık yapmalarını öneririm. yapacak o kadar çok şey, en aklınıza gelmeyen aktiviteler için bile değerlendirecek o kadar çok alternatif var ki!
  • muhteşem bir soğuğu ve hayallerime yaklaşan bir halk kütüphanesi olan bu şehir adeta beni kendine aşık etti. an itibariyle harika bir kar fırtınası ortasındayız ve bunun beni ne kadar memnun ettiğini anlatmam imkansız, zira normal insanların aksine ben soğuk havaya bayılıyorum. yukarıdaki bir yazarın yazdığı gibi jake melnick's insanı ağlatır derecede başarılı buffalo wings yapıyor (paramın büyük kısmını orada yedim). sanırım new york'tan sonra amerika'daki ikinci favori şehrim, burada yaşayacak kadar ikna oldum. chicago'da yaşayanlar, yeşillendirin de bir daha geleyim buralara, nolursunuz.

kısaca herkesin uğraması gereken bir amerikan şehri diyebiliriz.
  • şehir gibi şehir...şehir planlaması adına kesinlikle ilham verici - insanı büyüleyen bi atmosferi ve büyüsü olan soğuğu soğuk rüzgarı rüzgar amerika’nın belki de en karakterli şehri ... şehir merkezindeki görkemli binalarıyla insana pehhh pehhh pehhh dedirten şahsen başımı döndermiş m. jordan ın peygamber gibi sevildiği liberal ve demokrat kent...
  • bu ay itibariyla yasayacagim yer.
  • hayatımın bir süresinin geçtiği soğuk şehir. adım başı çok güzel parklar var. şehir merkezi mimarisi güzel; çevresindeki mahalleler güzel. 2 kötü tarafı var: kışları çok soğuk ve şehrin güney kesimi çok tehlikeli (güney tarafa hiç geçmedim; ayak basar basmaz herkes uyardı...) sonuç olarak sadece bu şehri görmek için gidilmez ama rotanızdaysa mutlaka uğrayın derim. aklıma gelmişken ucuz yemek için billy goat tavern de ucuz hamburger yenebilir; bildiğim kadarıyla chicago dışı şubesi yok
  • orta batı bölgesinin en büyük tahıl ve hayvan pazarıdır.
  • kesinlikle kışın gelinmemesi gereken şehir. soguk, ruzgarli ve kapali.

her ne kadar amerikalilar mimari olarak başarili bulsa da chicago cirkin gokdelenlerin tarihi binalari golgeledigi bir kent.

benim icin tek anlamli ve guzel şey muzikal izlemek oldu.
    (bkz: broadway in chicago)
    oraya kadar gidip muzikal izlemeden gelmeyin,
    izleyin

not: rush ticket diye bir olay var. sabah 10:00'da oyunun oynadigi salonun box office'ine giderseniz oyun biletini 25 dolara alabilirsiniz. rush ticket sayisi her gun degisiyor ama turistler icin harika. sakin onceden almayin ama box office onunde kuyruga girin.
    bu sistem broadwayde ayni sekilde degil. broadway bileti icin oyunun oynanacagi gun, times square'de yer alan bilet satis noktasina gitmenizi oneririm. 25 dolara bilet bulmaniz zor ama yarı fiyata kadar bulabilirsiniz.
  • illinois eyaletindedir. amerika birleşik devletleri'nin nüfusu en fazla 3. şehridir. ayrıca ilk gökdelenin inşa edildiği yerdir.
  • navy pier 'ında oturup akşama kadar michigan lake i izleyebileceğim şehirdir.
    farklı ülkelerde farklı şehirler gördüm, ama burada şahit olduğum 'şehrin ruhu' denen şeyi ne new york'da ne moscow'da ne de istanbul da gördüm.
hesabın var mı? giriş yap