şükela:  tümü | bugün
 • yakin amerikan tarihinin en kaotik yili 1968'de, o yilki baskanlik secimi arefesinde chicago'da duzenlenen demokrat parti kongresi sirasinda, vietnam savasi'ni ve genel olarak duzeni protesto etmek icin chicago'da toplanmis karsi kultur gencliginin kongre gunlerinde sehirde ayaklanma cikarmasinin ertesinde, olaylardan sorumlu olduklari gerekcesi ile gozaltina alinan yedi yippie liderine verilen ad. aralarinda abbie hoffman ve jerry rubin gibi isimleri hala hatirlanan radikaller de bulunuyor.
  mahkemeleri tam bir komedidir, hatta filmi de cekilmisti. bir aralar her hafta kanal 7'de oynuyordu. ismini hatirlamiyorum gerci filmin. abbie hoffman ve ekibi, mahkemeyi karsi kultur propagandasi yapmak icin kullanmis, savcidan hakimlere herkesle surekli dalga gecmis, allen ginsberg, timothy leary gibi ikonlari tanik olarak tum amerika'ya dinletmisler ve sonunda da beraat etmisler. son sozlerini soylemeleri istenince jerry rubin, hakime tesekkur etmis, "kisa surede, bizden daha fazla genci radikallestirdiniz. ulkenin en buyuk yippie'si sizsiniz" diyerek. abbie hoffman ise hakime lsd denemesini tavsiye etmis, o gunlerde florida'ya tatile cikacagini bildigi hakime "orada cok kaliteli lsd satan bir tanidigim var, istersen seni tanistiririm" demis.
 • aslında başlangıçta chicago sekizlisidirler. kara panterler hareketinin huey newtonla beraber kurucusu olan bobby seale da tutuklananlardandır. ama o kendi avukat talep etmez, kendi savunmasını kendi yapar ve davası gruptan ayrılır. zaten tek siyahi olan da odur. sonuçta da tek hüküm giyen seale olur. kalanlar tahliye olur.
 • dava esnasında hakimin kendisini savunmasına izin vermediği kara panterler üyesi bobby seale'i sandalyesine ağzını da tıkatarak bağlattığı davanın sanıklarına verilen isimdir.

  bu sahneler diğer savunma avukatlarından william kunstler tarafından aşağıdaki sözlerle eleştirilmiştir:

  "bu artık bir mahkeme kararı değil sayın hakim, burası artık bir ortaçağ işkence odası."

  ayrıca graham nash'in çıkış albümünde yer alan chicago isimli parçanın ilk sözleri de seale'in mahkemede gördüğü muamelenin bir tasvirini içerir.

  "so your brother's bound and gagged, and they've chained him to a chair"