şükela:  tümü | bugün soru sor
  • http://upload.wikimedia.org/…ucatan_chix_crater.jpg
    http://en.wikipedia.org/wiki/chicxulub_crater

    öylesine bir yıkıma sebebiyet vermiştir ki oldukça uzun bir süre iklimi değişen bir dünya bırakmıştır geride.ilk vuruşun etkisiyle milyonlarca toprak kaya parçası uzaya atmosferin kmlerce yukarısana kadar çıkmış ardından tekrar geri düşerek büyük bir tahribata sebebiyet vermiştir.ilk önce atmosferin sıcaklığı inanılmaz derecede artmış,yangınlar çıkmış,bütün atmosferi büyük bir kül ve duman kaplamıştır.bilim adamlarının ölçümlerine göre metre kareye 10 kilowatta (türkçe dublajda kilowatt denmiş ama garip geldi,sıcaklık kilowatt ilişkisi)yakın sıcaklık düşüyormuş bu da bir pizza fırının sıcaklığı gibiymiş.bu kül ve dumandan dolayı atmosfer güneş ışınlarını alamamış bitkilerin yıkımına sebebiyet vermiş,tüm ekolojik sistem çökmüştür.dünyadaki canlı türlerinin %95'ini yok etmiştir.bir belgeselde seyrettiğime göre bu krateri oluşturan çarpışmanın şiddeti şuan dünyada bulunan tüm nükleer silahların gücünden 100.000 kattan daha fazlaymış.
  • dinozorların ve vücut ağırlığı 20 kg'ın üzerindeki bütün canlıların soyunu kurutan, iridyum yüklü ve çapı en az 10 km olan meteorun çarpmasıyla oluşan kraterdir.
  • bunu oluşturan meteorun hızının, saatte 50.000 km civarında olduğu düşünülüyormuş.
  • bir değil iki asteroitin çarptığına dair bulgular varmış
  • çarpma sonucu bu kraterin parçalarının marsa, jupitere, europaya fırlamış olabileceği düşünülüyor. yani bilim adamları diyor ki bu çarpma sonucu marsa dünyadan hayat gitmiş olabilir.
  • permiyen-triyas yok oluşunun değil kretase-tersiyer kitlesel yok oluşu ana sebebi olduğu düşülen asteroitin yol açtığı krater olduğu düşünülmektedir. yaklaşık 66 milyon yıl öncesinden kalma olduğu biliniyor.