şükela:  tümü | bugün
 • çinlilerin kürşad'a verdikleri isim olduğu söyleniyor. değildir diyenler de var.
 • "...kür şad, ölmüş çinli yığınları üzerinde tek başına çin kağanlığına karşı vuruşuyordu. yalın kılıçtı. börkü düşmüş, kaftanı parça parça olmuştu. göğsü açıktı. göğsünden, alnından, yanaklarından, boynundan kan sızıyor, fakat o yine vuruşuyor, dövüşüyor, çarpışıyordu."

  bozkurtların ölümü isimli romanda bu şekilde ölümsüzleşen tarihin en büyük kahramanlarından biri.

  haliyle taraflı olan çin kaynaklarında şu şekilde geçer.

  "13 mayıs 639 tarihinde tai tsung yaz sarayı olan chiu-ch'eng sarayı'na geldi. chieh-she-shuai gizlice eski kabileleriyle irtibata geçerek yaklaşık 40 yandaşı kazanıp imparatora karşı suikastı planladı. jiucheng sarayı'ından tai tsung'un prensi olup tai tsung'un ölümünden sonra kao tsung olarak tahta geçecek olan chin kralı li chih 'in dışarı çıkarken açılacak kapıdan yararlanarak sarayın içine girerek doğrudan imparatorun yatak odasını basarak başarılı olabileceğini düşündü.

  19 mayıs 639 tarihinde ho-lo-ku'yu korumaya alıp gece sarayın dışında gizledi. ancak o gün şiddetli rüzgar yüzünden li chih'in gelişi gecikince chieh-she-shuai şafak vaktinin gelmesinden endişe ettiği için saraya saldırdı. chieh-she-shuai ve adamları dört katlı perdeleri aştıktan sonra rastgele ok atarak onlarca muhafızı öldürdüler. che-ch'ung sun wu-k'ai ve adamları mücadele ederek isyancıları geri çevirdiler. isyancılar ahıra sığınarak yirmi küsür atı çalıp kuzeye kaçtılar. vey nehrini geçtikten sonra takip eden tang askerleri tarafından yakalandılar ve kılıçla kesilerek öldürüldüler. tuli kağan'ın oğlu ho-lo-ku ise sürgün edildi.

  chieh-she-shuai'nin isyanından sonra göktürklerin sarı ırmak'ın güneyinde bulunmalarının iyi omadığını dile getirenler çoğaldı. tai tsung da göktürk siyasetini değiştirmeye karar verdi. 13 ağustos 639 tarihinde tai tsung, "sarayı muhafız birliği sağ wu-wei büyük general", hua eyaleti askerî müsteşarı ve huai-hua vilâyet kralı olan li simo (aşina simo)'yu chilipi kağan olarak atadı ve kutao'nun verilmesine, çeşitli eyaletlerde oturan göktürk ve etnik azınlıkları sarı ırmak'ın kuzeyine götürmesine ve orada surlar inşa ederek uzun süre sınır kalelerini muhafaza etmesine dair ferman çıkardı. ancak chilipi kağan seyantolardan korkarak kaleden çıkmak istemeyince tai tsung, sinong ("tarım bakanı") kuo sipen'i seyontolara yollayarak, göktürklerle savaşmaması talimatını verdi."

  böyle birisi hiç yaşamamış diyenlerin bir yerine kürşad'ın kılıcı girsin.
 • 7. yüzyılda yaşamış göktürk kumandanı. gerçek adı bilinememekle birlikte eski çin kaynaklarında chie shih shuai olarak geçer. nihal atsız'ın yazdığı bozkurtların ölümü romanında ise kürşad olarak bilinir. türkiye'de kullanılan bu ismin babası da atsız'dır.

  hakkındaki bilinen her şey ve destan eski çin kaynaklarında sadece üç buçuk satırdan ibarettir, çünkü 11. yüzyıla kadar yazılı türk tarihi sadece eski çin kaynaklarında mevcut. kendi tarihimizi kaydetmeye daha sonraları başlıyoruz.

  hüseyin nihal atsız'a kadar ise bu denli detaylı ele alınmamış hatta gün yüzüne bile çıkmamıştır diyebiliriz chie shih shuai için.
 • adını ilk defa duyduğum ve bu nedenle de hayıflandığım şahıs.

  tarihimiz hakkında bu kadar az şey bilmemiz ne acı.