şükela:  tümü | bugün
 • uzun yıllardır adı bile bilinmeyen, bu sezon italya 1. liginin (serie a) ilk yarısını 2. sırada bitirerek avrupa'da yılın sürpriz futbol takımı ünvanını hak eden veronalı kulüp.
 • ligin bitimine az bir süre kala trafik kazasında kaybettikleri bir futbolcuları nedeniyle performanslarının dü$ü$e geçmesi sonucu bir ara liderliğe kadar yükseldikleri seri a'yı be$inci sırada tamamlamış ligin fla$ takımı.seneye lig diplerinde gezinmeleri muhtemeldir.
 • serie a'ya ilk çıktığı sene 5. olmuş italyan takımı. hiç bir büyük klüpte oynamamış veya büyük klüplerden atılmış futbolcuları (en fazla 2 tane olmak şartıyla) transfer ederler. takımın bu senelerdeki kaptanı ve beyni ön libero eugenio corini'dir.

  goal dergisince "serie a'nın en iyi 11'i"'ne seçilmiş 2 chievo'ludan biri olan (öbürü corini) 23 yaşındaki brezilya'lı sağ kanat eriberto bu sene lazio'ya geçmiştir (son edindiğimiz bilgilere göre eriberto ve başka bir chievo'lu oyuncunun transferi iptal olmuş). gördüğüm kadarıyla takımın aldığı iki oyuncu ise oliver bierhoff ve nikola lazetic'tir.

  klüp 1929'da kurulmasına rağmen, en büyük atağı 1985 civarlarında serie a takımlarında bile olmayan "veronello" adında büyük bir spor tesisi açmalasıyla yapmıştır (ki bu tesisi kullanmaya başladıklarında takım 4. yani son ligdeydi). böylece, kısa bir süre sonra serie c'ye, 90ların başında da serie b'ye yükselmişlerdir.
 • veneto bolgesinde verona sehrine bagli yerlesim birimi, kurulus yili m.s. 1300.
 • ilk senelerindeki 5.liğin ardından, geçen sene de lig 6.sı olmuş takım. neredeyse takımdaki bütün as oyuncular başka klüplere gitmiş durumda (ki gittikleri klüpler juventus, inter ve roma gibi klüpler), lazio maçında bi tane tanıdık adama rastlayamadım. (bkz: allah sonumuzu hayır etsin)
 • serie a daki ilk senelerindeki süpriz başarıları sırasında guerin sportivo'da çıkan bir karikatürün diyalogları :

  - chievo'nun sırrı nedir?
  - başkan,oyunculara kümede kalmaları için 75 puan toplamaları gerektiğini söylemiş,onlar da buna inanmışlar..
 • veronanin ilcesi.veronalilar hep 'ancak esekler uctugu zaman siz de birinci ligde oynarsiniz' diyerek dalga gecerlermis.o yuzden bir donem tribunlerde kanatlari olan esekler gormek mumkundu simdi durum nedir bilinmez.ayrica oliver bierhoffun jubilesini yaptigi takim,tore andre flonun su anki takimi.
 • cristiano lupatelli'den sonra 10 numaralı formayı takımın kaptanı ve defansın bel kemiği olan lorenzo d'anna almıştır. evet, chievo psikopat bir klüptür.