*

şükela:  tümü | bugün
 • game of thrones'taki gizemli ırk. sihir kullanabilen, çeşitli güçleri olan güzel bir ırk ama elf değiller. binlerce yıldır da görünmemişler.
 • game of thrones da adları geçen gizemli topluluk. ilk iki sezonda sadece şöhretlerini duyduk.

  araştırma yazısı için http://www.gameofthronestr.com/…-ormanin-cocuklari/

  bunlardan çok sürprizler bekliyorum.
 • --- spoiler ---

  bran stark tarafından tekrar bulunan insanlar. çocuk gibi görünmelerine rağmen insan yaşıyla en az 200-300 yaşında oldukları söylenir. hiç durmadan türkü çığırıp, halay çekerler.

  --- spoiler ---
 • --- 4. sezon final tahmini spoiler ---

  dizide* bölümün adından* anladığım kadarıyla 4. sezon finalinde bir ya da birkaç üyesi görünecek olan ırktır.
  --- 4. sezon final tahmini spoiler ---
 • asoiaf evreninin elfleri. sonunda dizide de kendileriyle muserref olduk.
 • ormanın çocukları, kısaca sadece ”çocuklar” gizemli insan dışı bir varlık. westeros’un gerçek yerlileri, şafak çağı zamanında ilk insanların gelmesinden önce 12.000 yıldan fazla bir süredir westeros’ta yaşadılar.

  çocuklar hakkında bir çok şey bilinmemektedir. binlerce yıldır insanlar tarafından görülmemiş gizemli ve büyülü bir ırk. öyküler onları insana benzer esmer ve güzel birer yaratık olarak tanıtır. ormanın çocuklarının en uzunları bir insan çocuğundan daha uzun değildir. devler onlara "woh dak nag gram" (küçük sincap insanları) derler. kendilerini gerçek dil ile “dünya’nın şarkısını söyleyenler” olarak tanıtırlar.
  ormanın çocukları metal kullanmaz, kumaş giysi giymez veya şehirler kurmazdı. taş yardımıyla ağaç köyleri kurar, yapraklardan giysiler giyerlerdi. toprakla çok yakınlardı. erkekler ve kadınlar beraber avlanırdı. topraklarıyla çok derin bağlantı kurarlardı. savaşlarında ejderhacamı'ndan özel kılıçlar ve oklar kuşanırlardı. ayrıca güçlü büyüler de kullanabiliyorlardı.
  efsaneler, ormanın çocuklarının büyü ve doğaüstü güçler ile ödüllendirildiklerini söyler. doğa ve hayvanları kontrol edebilme güçleri vardı. öyleki bu büyü ile harika müzik yapar, duyanlar ağlardı. ağaçlara göz ve ağız çizerek ağaçları yürek ağaçlarına çevirenlerde çocuklardı. çocuklar bu ağaçları tanrı olarak görüp öldükten sonra onların yanlarına gideceklerine inanırlardı.

  çoğunlukla normal insanlardan daha kısa ve esmer bir tene sahiptiler. çok uzun kulaklara sahiptiler, normal bir insanın duyabileceğinden çok daha fazla şey duyabiliyorlardı. geniş gözleri vardı, efsaneler gözlerini kedi gözlerine benzetir. çok küçük bir azınlığın ise kırmızı ve yeşil gözleri olabiliyordu ve bu göz rengine sahip çocukların yeşilgörüş yeteneği oluyordu. ellerinde sadece 3 parmak vardı ve tırnakları pençe kadar uzundu.

  nereden geldikleri veya ne zamandır westeros’ta yaşadıkları bilinmemekte. yaklaşık 12.000 yıl önce, ilk insanlar ile iletişime geçtiler. ilk insanlar westeros’a gelen ilk yabancılardı. işgalciler metal kalkanları, zırhları, ilk atları ve kendi tanrılarını westeros’a getirdi. çocukların ağaçlarını yakmaları, savaşı başlattı. iki ırk üstünlük sağlamak için yıllarca savaştı. ormanın çocukları, dorne'nin kolu'nu büyü kullanarak kırdı. ilk insanlar bir köprü aracılığı ile buradan gelmişti. ormanın çocukları böylece istilayı bitirmeyi ummuştu, fakat tüm ada sular altında kaldı. efsanelere göre ormanın çocukları, çocukların kulesi’nden tanrılarına su ile ilk insanları öldürmesi için yalvardı. su insanlara büyük zararlar verdi, fakat bu onları durdurmaya yetmedi. bu büyük savaş iki ırkada büyük zarar verdikten sonra, iki tarafta anlaşma imzalamayı kabul etti. bu anlaşma yüzler adasında imzalandı. anlaşmaya göre insanlar şehirler kurabilecek, çocuklarda ağaçlarında yaşamaya devam edecekti. bu anlaşma ak gezenler kuzeyden saldırıncaya dek devam etti. bu yeni istila, iki ırkada büyük yıkım ve ölüm getirdi. çocuklar insanlarla birlikte bu istilayı zorda olsa bitirerek ak gezenleri, daimi kış toprakları'na geri gönderdi. çocuklar insanlara kendi dinlerini öğretti, fakat bu din andalların yedi tanrılı dininden sonra güney’de kabul görmemeye başladı. daha sonraları iki ırk barış ve huzur içinde yıllarca yaşadı. ancak insanlar, aegon’un karaya ayak basmasından önce binlerce yıldır çocukları hiç görmemişti. bu barış döneminde çocuklar, yavaşça insanların şehirlerinden kuzeyin ormanlarına çekilmeye başladı. kahramanlar çağı’nda çocuklar, gece nöbetçileri'ne her yıl 100 ejderhacamından bıçak verirdi.

  --- spoiler ---

  westeros halkı inanmasa bile, hala çok az bir topluluk olarak hala sur’un ötesinde mağaralarında yaşamaya devam etmektedirler. azalmakta olan topluluklarının yaşadığı yer sur'un ötesi'ndaki bir tepenin altındaki mağaradır. mağara sistemi sonsuz, geniş ve sessizdir. mağaralara evleri olarak kabul eden üç tane yaşayan çocuk ve mağaranın neredeyse tamamı boyunca binlerce ölü çocuk'un kemikleri vardır. ormanın çocukları, son yeşilgören ile yaşamaktadır. mağaraların içinde derinlere inen geçitler, dipsiz çukurlar, ani virajlar ve dünyanın merkezine giden unutulmuş yollar vardır. mağarada yaşayan yaprak, bran'a binlerce yıldır orada yaşamalarına rağmen çocukların bile mağaraları tam olarak keşfedemediğini söylemiştir. bran, çocukları şarkı söylerken duyduğunda neden onlara gerçekten şarkıcı dendiğini anlamıştır. şarkıları gerçek dil'de söyledikleri için kelimeleri anlayamamıştır ama ona, çocukların sesleri kış rüzgarları kadar saf gelmiştir. bran, çocukların geri kalanına ne olduğunu sorduğunda yaprak'ın cevabı:
  “ toprağın derinlerine gittiler...taşların ve ağaçların içlerine saklandılar. ilk insanların, sizin westeros dediğiniz ve bizimde evimiz olan bu topraklara gelmesinden önce o günlerde bile bizler azdık. tanrılar bizlere uzun ömürler verdiler ama geyikleri avlayacak kurtların olmadığı yerlerde geyiklerin ağaçların dünyayı istila etmesini engellediği gibi bizimde dünyayı istila etmememiz için bizden çok vermediler. günlerin şafaklara kavuştuğu ve bizim güneşimizin de yükseldiği zamanlardı. şimdi güneş batıyor ve bizlerde azalıyoruz. felaketimiz ve kardeşlerimiz olan devlerin çoğu çoktan gitti. batı tepelerinin büyük aslanları öldürüldü, tek boynuzlu atlar çoktan gitti, mamutların sayıları yüzlere indi. ulu kurtlar, hepimizden çok dayandı ama onlarında zamanı gelecek. insanların yaptığı bu dünyada onlar için yer yoktu yada bizim için.
  --- spoiler ---

  (bkz: game of thrones) kaynak
 • westeros aleminin gezi parkı eylemcileri.

  bunlar ateist, bunlar komünist, bunlar faiz lobisinin evlatları.
 • ilk insanlardan önce westeros kıtasına yerleşmiş game of thrones ırkı. başlarda güneyde yaşamalarına rağmen ilk insanlarla yaşadıkları savaş yüzünden yavaş yavaş kuzeye doğru kaymışlardır. şu an sur'un kuzeyindeki ormanlarda yaşamaktadırlar.
 • her ne kadar gece kralı'nı yaratıp, westeros'un başına büyük bir bela sarmış olsalar da game of thrones'da bana en sempatik gelen topluluk.

  --- spoiler ---
  --- spoiler ---

  bir doğa savunucusu olarak, haftaya gerçekleşecek savaşta -eğer soyları tükenmemişse- kendilerini de görmek isterim. :)) yüreğim yaşayanlarla, aklım ise onlarda olacak!
  not: ak gezenlerin neyi amaçladığını hala tam öğrenememiş olmamdan dolayı haftaya taraf değiştirme hakkımı da saklı tutuyorum :)

  --- spoiler ---
  --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap