şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yeni nesil cyberpunk yazarlarından biridir. kendi oluşturduğu fantastik londra geleçeğinde (şehrin ismini direk vermesede bunu rahatlıkla anlayabiliyorsunuz) gerçek ile rüya arası konuları işlemektedir. ilk kitabı olan king rat direk bestseller olma başarısını kazanmış ve yazara 2. kitabı perdito street station u yazması için cesaret vermiştir. ikinci kitabı da ilki kadar başarılı ve sürükleyicidir.
 • bir cok odule aday olmu$ ama pek odul kazanamami$, her turlu metafiziksel imgelemleri kitaplarinda guzelce i$leyen yazar.
 • ayrica the scar diye bir kitap yazmi$tir kendileri. kitaplari di$inda bulabildigim kadariyla sadece bir tane oykusu bir anthologyde yayinlanmi$tir: conjunctions 39 the new wave fabulists
 • the tain isimli limited edition bir kitabın da yazarı olan aynı zamanda bircok kısa hikayeye sahip istisnasız en yaratıcı fantastik bilim kurgu yazarı.
 • son donem bilim kurgu yazarlari arasinda inanilmaz bir hayalgucu olan , uc noktalarda yaratici ve ayni zamanda dili bu kadar iyi kullanabilen nadide yazarlardan biri.. ustelik genc mi genc.. kendisi 1972 dogumludur, sosyal antropoloji lisansina ve ekonomi masterina sahiptir, marxist iktisat uzerine bagimsiz calisan bir akademisyen olup, akademik calismalarina gereken parayi kitap yazarak kazanmaktadir..
  kitaplarinin hem bilim hem de kurgu yonunun saglam olmasindan oturu tadina doyulmayacak, her yazdigi sey ilgiyle takip edilecek, bilim kurgu diyarinda adi yillar icinde daha sik ve cokca duyulacak bir yazardir.*
 • romanlari sirasiyla:

  king rat (1998)
  perdido street station (2000)
  the scar (2002)
  iron council (2004)
 • neal stephenson ayarinda biraz, daha iyi aslinda, kitaplari sonmus balon gibi bitmiyor. hayal gucu genis, okurken sozluk bulundurmak faydali. olmayacak bir cok kavrami yan yana getirip buhar caginda bir fantazi dunyasi yaratmis. remade gibi korkunc bir ceza sekli dusunebilmis.
 • "between equal rights: a marxist theory of international law" isimli kitabın yazarı. kitap, lse'de yazdığı doktora tezinin gözden geçirilmiş bir versiyonuynuş. mieville, sovyet hukukcu evgeny pasukanis'in hukuk kuramından yola çıkarak uluslararası hukuk kuramlarını değerlendiriyor. 2005'te brill'den yayınlanan kitabın "paperback" versiyonu 2006'da pluto press'den çıkmış.

  entelektüel paparazzi notu: şık giyimli, kafası sıfır numara traşlı ve küpeli mieville, alışılmış bir akademisyen portresi çizmese de bilimkurgu yazarı olduğunu öğrendiğimde hakikaten şaşırmıştım.
 • tüm kitaplarının yayın hakkı yordam kitap tarafından alınmış yazar.

  zaten piyasada olan "kral fare" romanının yanında kasım'da un lun dun ve ocak 2011'de de perdido street station'ın türkçe çevirilerini kitapçılarda bulmak mümkün olacakmış. bana gelen bilgi budur dağılabiliriz.