şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: ch-47)
 • kanada'nın calgary şehrine has bir doğa olayı.

  kanadalılar'ın yaşamak için calgary'yi seçme sebeplerinden en önemlisidir. kış dönemlerinde chinook adı verilen ılık hava dalgası, rocky dağlarını aşarak şehrin soğuk havasını kırar ve karları eritir. chinook gelirken dağların üzerinden bulutların akışı çok dehşetli görünür. aralığın ortasında bir anda yaz gelir, bazı kanadalılar tişörtle gezmeye başlar, güneş parıl parıl parıldar ve şehir cennete döner. fakat geldiği zaman şehrin üzerine baskı yaptığından insanlarda baş ağrısına sebep olur. migreni olanlar için kötü haber. her güzelin bir kusuru vardır misali. ilk kez geldiğinizde sebepsiz yere baş ağrısı çekerseniz dert etmeyin. chinook, 'native' denilen yerlilerin (bildiğimiz kızıl derililerin) yüzyıllar evvelinden koyduğu bir isimdir. 'ıce-eater' yani buz yiyen anlamına geldiği rivayet olunur. velhasıl bir helikopter isminden öte bişeydir.
 • amerika menşeili, hem acılık hem de aroma amaçlı kullanılabilen bir şerbetçiotu.
  narenciye, çam ve baharatsı aromalar verir ve amerikan stili ipa'lerde sıkça kullanılır.
 • yüksek alfa-asit oranına sahip, aslen acılık amacı taşısa da son yıllarda kraft biracılar tarafından hem acılık hem de aroma vermek için kullanılan bir şerbetçiotu türüdür.

  turunçgil, baharat ve çam aromalarına sahiptir. amerikan tipi pale ale, ipa, stout, porter ve lagerlerde kullanılır.

  alfa asit oranı %11.5-15’tir.
 • (bkz: kral somon)
 • çift pervaneli bir tür amerikan helikopteridir.

  tam adı boeing ch-47'dir. amerika ve ingiltere kullanır. bizde nedense yoktur.
 • bi araştır öyle tanım gir cahil cahil yazmışsın.
  tanım: bizde 11 tane olan helikopterdir.
 • pasifik'den esen rüzgar olur kızılderili dilinde, kışları esince rahatlarsınız çünkü bir 10 derece ısıtır çoğu zaman sıfır altı sıcaklıkdan sıfırın üstüne çıkardığı için kutsaldır. bugünkü seattle şehrinin biraz güneyinden kıtaya girmeye başlayan bu ılık rüzgar kimi zaman kanadaya bile ulaşarak şifa olmuş ve orada da yaşayan yerlilere kışın nefes aldırmışdır. bugün ise ısınma masrafını azalttığı için dar gelirli ailelere şifa olmaktadır.
 • bir yukarıda ki entrye ek olarak aynı zamanda kuzey pacific de yaşayan ve avrupa'dan gelen göçmenlerle en son karşılaşan amerikan yerli kabilesidir.
  hakimiyetleri kuzey kalifornia'dan güney-batı kanada'ya kadar uzanır.
  ilginç bir bilgi olarak yerleşik düzene en erken geçmiş kabiledir. avrupadan gelen istilacilarin yazdıklarına gore 18yy da diğer kabilelerden farklı olarak çadırda değil kulübelerde yasiyorlarmis.

  ılk resmi tanışma ise 1805 de "lewis and clark expedition"la olmus.

  geyik avcılığında ve deri eşya yapımında da mükemmel bir tekniğe sahip bu kabilenin geyik derisinden yaptığı makosenler bugün bile hala 300-400 dolar arasında bir fiyata satılmakta.
  ağaçlara ve dolayısıyla ormanlara kutsallık yükleyen chinook insanları daha sonra "lakota" kabilesi ile birleşerek bugünkü güney ve kuzey dakota nin da tamamına hukmetmisler.

  19.yy ortalarında ise avrupali istilacilarin getirdiği hastalıklar yüzünden yok olma seviyesine gelmişler. bugün yine aynı bölgede yaşayan "chinook" nüfusu yaklaşık 2700 kişidir.
hesabın var mı? giriş yap