şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: axess)
  • bankaların son aylarda kredi kartı ile yapılan harcamalarda nerede ise mevduatlarına uygulamadıkları oranlarda sağladıkları getiri. bir de üye işyeri harcaması avantajı var kı bunu da iyice abarttılar. bu konuda bankaların yarışından cep telefonlarının mesaj kutusunda yer kalmıyor. son olarak bir bankanın "üye işyerlerinden üç hafta içinde yapacağınız üç harcamanızdan biri bedeva" kampanyasını görünce şaşkınlığım iyice arttı. bu işte bir yanlışlık var ama neresinde…
    kart ile yaptığımız harcamalardan çeşitli isimler adı altında düşülen paranın kaynağı kredi kartı yüzünden "zede" olanların gözyaşları mıdır acaba diye kara kara düşünüyorum.
  • aslında ciddi bir araştırma konusu. sizin götürüp yatırmadığınız dolayısıyla sadece sayılardan oluşan kullanılabilir nakit. tüketim piyasasının size verdiği bir tür avans. kasarsak buradan hepimizin piyasaya çalışan, ekmeğini piyasadan çıkaran birer işçi olduğumuz sonucuna bile varabiliriz.
  • (bkz: wings card)
  • axess sözleşmesinde sık sık adı geçen ifade. sms olarak gelen "tebrikler! axess'ten hoşgeldiniz hediyesi tam 25tl chip-para kazandınız. chip-paralarınızı 19 nisana kadar dilediğiniz üye işyerinde kullanabilirsiniz" mesajının sözleşmedeki karşılığı şöyle imiş: kampanya katılım ücreti: free kart hamilinin kampanyalardan (artı taksit, erteleme, chip-para, indirim, hediye gibi) yararlanması durumunda kampanya katılım ücreti olarak hesap özeti'ne yansıyacak ücrettir.

yani kullanırsanız görmez tarafından okşanırsınız diyor.
  • bunları takip etmeye çalışmaktan gına geldi. sürekli alım satım yaptığım için sürekli chip para ve hediye çeki geliyor firmalardan. örneğin bugün 125 tl chip para ve hediye çekim gümbürtüye gitti.

niye?

cardfinansla bundan yaklaşık 50 gün önce bir yerden alışveriş yapınca 50 tl bonus kazanmışım ama 50 gün lan! yükleneceği tarih 12 şubat mı olur?
    normalde hep böyle oluyor ve problem olmuyordu. bu sefer telefonumun takvim programındaki bir salaklıktan ötürü bugüne kadar öyle bir bonus geldiğinin farkına varmamıştım. bugün saat 11 gibi son günü olduğunu fark ettim. normalde aktif hale geldiği gün bana uyarı vermesi gereken takvim saçmalamış.

hadi dedim hemen gidip kullanayım. nerede en kolay kullanılır? benzin istasyonu pek tabii ki.
    gittiğim bp'de yok, opet'te yok, shell'de yok finansbank posu. dediler po'da var oraya git. oraya gittim orada da pos cihazı arızalı dediler. oradan 50 tl uçtu. üstüne bunlara giderken 10 tl rahat benzin harcadım...

bunla 20-25 dakika uğraşırken başka var mıdır bir şeyler diye telefon takvimini (bayağı yoğun kullandığımdan takvimi çok dolu) karıştırdım. bir de baktım ki hepsiburada'dan bundan yaklaşık 3 ay evvel yaptığım alışverişten kazandığım 150 tl'lik hediye çeklerinin 2. dilimi yani 75 tl'lik hediye çekimin de son günüymüş. hemen eve geldim. saat 12'ye 5 vardı. alıp satabileceğim uygun bir şey bulayım derken 4 dakika geçti. sepete ekleyip onay derken... lan birden hediye çeki kayboldu. 75 tl'de böyle gitti.

zaten bankaların ve sitelerin bu anlaşmaları yaparkenki düşüncesi tamamen bu. vatandaş bunu takip edemez. uzun zamandır ilk defa takip edemedim ve boşa gitti 125 tl. bu da kulağıma küpe oldu. daha da ne bankaya yar ederim bu bonus ve çekleri ne de başka yere. android'in takvim uygulamasına da kafam girsin.
  • benzinlikte çalışmayan arkadaşımın bugün, yani 31 aralıkta, birikmiş chip paralarınızı hesabına geçireceğini söyledi. olan harcatsın karıya kıza.
  • akbank axess için olanı gittigidiyor.com'da geçmektedir. birikmiş 15 tl'm vardı (öncesinde kim bilir kaç kere chip param birikmiştir de üşengeçliğimden/unutkanlığımdan sıfırlanana kadar kullanmamışıdır...) buradan bir şey aldım.
  • düzgün kullanan müşterinin avantaja çevirdiği uygulama ama tadında !!

asıl önemli olan ama görmezden gelinen ise nasıl kazandığınız!!

chip puan giriş; nasıl chip puan kazanırız?
    sürekli yaptığınız alışveriş doğrultusunda kampanya kullanımı en doğrusudur. ihtiyaçlarınız eşliğinde ise en gerçekçisi.

örneğin market alışverişinde -belli bir limit üstü alışveriş ya da 4 defa belli bir limit üstü- chip para kampanyası en sevilen ama müşteriyi balık yerine koyan kampanyadır. her zaman düzenli alışveriş yaptıgınız mekan ise bir sorun görülmez, ancak farklı bir işyeri ise lütfen kararınızı gözden geçirin hatta 2 kere düşünün ! oltaya gelmeyin !! yok kararlı iseniz normalde kullandıgınız marketlerle fiyat karşılaştırması mutlaka yapınız ve toplu alışveriş mantığında ilerleyin.

bu tip kampanyalarda, yapılan parça parça -belirlenen limitin altında- alışverişlerin bir getirisi olmadıgı gibi en büyük kaybınızdır. toplu alışverişi limit çerçevesinde kademelere bölebilirsiniz ama limit altına inemezsiniz.

bayanlar içinse en olmazsa olmazı kozmetik alışverişleridir. tabii ki kredi kartı kampanyalarında asla atlanmayan da...
    burada da neredeyse belirli aralıklarla limitli alışveriş kampanyaları duzenlenir. şanslı iseniz birkaç kampanyayı birarada götürerek chip parayı katlayabilirsiniz. (donanım forum ölücüleri gibi)

dikkat edilecek nokta tabii ki zorlama alışverişlerdir. bildiğinizden ve düzenli alışverişinizden asla sapmayın.

chip puan gelişme: chip puan stratejisi nasıl olmalı?
    üstte bu konuyu biraz detaylandırsam da can alıcı nokta birkaç kampanyayı bir arada götürmek ya da kampanyaları izlemek olarak tanımlayabiliriz.

alışveriş dönemlerimiz, yılbaşı, sevgililer günü, ramazan alışverişi, ramazan bayramı alışverişi, kurban bayramı alışverişi, anneler günü, babalar günüdür.

bu dönemler kredi kartı kampanyaların da arttıgı, sizi alışverişe yönlendiren uygulamaların da çeşitlendiği zamanlardır. strateji de basittir; ihtiyaclarınızı, bu doğrultuda gidermek, tabii ki uygun şartlarda !!

örneğin; ramazan alışverişi marketleri; sevgililer günü/babalar günü/anneler günü/yılbaşı/bayram alışverişleri, giyim,ayakkabı, kozmetik, restaurant odaklıdır. bu noktada sözlük yazarları "bunu bilmek için filozof olmaya gerek yok" diyebilir, ancak bazı yazarlar vakitsiz alışveriş yaparak kampanyaların faydalarından da uzak kalmış olur. giriş kısmında bahsettiğim gibi düzeniniz bu yolda size yol göstericidir. . %10 indirim ya da %10 chip para ikisi de doğru kullanımda aynı şeydir.

yalnız her chip puan kampanyasına da katılacak değilsiniz. sazan.avi'na gelmeyin.

chip para sonuç: chip para kullanımı
    burada kasıt toplamayı bildiginiz puanları vakit kaybetmeden kullanmaktır. ilk zamanlarda süresiz eklenen puanlar yeni bir banka campazlıgı ile süreli olmaya basladı. genelde bu süre ya ay sonu ya da 10 günlük bir süreyi kapsar. mutlaka size gönderilen mesaja ve kampanya bilgilerine göz atınız. aksi halde ava giden avlanır mantığıyla eliniz boş kredi kartınız dolu halde kalakalırsınız !!

market alısverişleri genelde chip para kullanımının en yogun oldugu yerlerdir. birkaç kampanyayı bir arada öğütebilir ya da uygun işyerleri indirimleri ile destekleyebilirsiniz.