şükela:  tümü | bugün
 • bazı otolarda* mevcuda oranla büyük beygir gücü kazancı sağlayan işlem
  (bkz: modifiye) (bkz: modifikasyon)
 • otomobillerin motor işletim sisteminin yakıt ekonomisi yerine maksimum performansa yönelik yeniden programlanması
 • istisnalar hariç,, fabrika parametrelerinden uzaklaşıldığı için motor ömrünü kısaltan bir işlemdir..
 • hava filtresi ve egsoz sistemi değiştirilen arabalarda ortaya çıkan ve alt devirlerde performans problemi yaratan back pressure hadisesinin tolere edilmesi için motorun alt devirlerdeki hızlanma değerlerini iyileştirmek içinde kullanılır. en iyi sonucu turbo ve turbo dizel motorlarda verir (% 35 - 40 civarı tork ve beygir gücü artışı) en az fayda ise atmosferik motorlarda sağlanır ki bu da yaklaşık %10-15 civarı bir artış demektir.

  kimi turbo ve atmosferik motorlu arabalarda, arabadaki chipin yazılımı yüzünden uygulanamaz (bkz: rover 200 turbo) (bkz: nissan 200sx) ama sanırım onu da allem edip kallem edip becermişlerdi..
 • otomobilin işletim sisteminin performans amacıyla yeniden programlanmasıdır..

  işletim sisteminin görevlerinden birisi yakıt enjektörlerinin püskürtme zamanlamasını ayarlamak ve gerekli hava–yakıt karışımını hazırlamaktır.otomobil üreticileri, işletim sistemini yakıt ekonomisi sağlamak, egzozdan çıkan zararlı gazları mümkün olduğunca azaltmak ve motorun dayanıklı olmasını sağlamak maksadıyla programlarlar.. bundan dolayı motor üretebileceği en yuksek güçten daha azını üretir..
  chip tuning motordaki kayıp güçleri geri alır, ortalama %7-8 daha fazla beygir gucu, ortalama %10 daha fazla tork saglar.. turbo benzinli motorlarda alınan ilave beygır gucu %25-30 civarlarında iken turbo dizellerde bu oran %35-40 dolaylarındadır.. chip tuning ayrıca maksimum tork devrinin biraz daha aşağı çekilmesine de yardımcı olur, motorun düşük devirlerdeki performansını eskisine oranlar büyük oranda arttırır..
  ancak bazı motorların işletim sistemindeki chip tuning uygulamaları farklılık gösterebilir, ornegin toyota,subaru gibi bazı japon otomobillerine de chip tuning yerine icon denilen bir uygulama yapılmaktadır..
  ford’un zetec motorunun işletim sistemine de ancak bir modul yardımıyla müdahale edilebilir..
  sistemi yaptırmanın maliyeti atmosferik benzinli motorlarda 300-350 $, turbo beslemeli motorlarda ise 475-525 $ tutabilir..
  en önemli dezavantajı ise motorun ömrünü bir miktar kısaltmasıdır.. ayrıca yüksek devirlerdeki yakıt tüketimini de arttırabilir..
 • tuvalete girerken chip dergisini alarak girerek bagirsaklarinizdan maximum performansi elde etme iselemi.
 • (bkz: ecu)
  (bkz: eprom)
  (bkz: obdii)
 • (bkz: megachips)
 • kötü şartlarda kullanılacağı düşünülerek belli bir marj dahilinde kapasitesini kısıtlanan bir motorun atıl kapasitesini ortaya çıkarma işlemidir bir nevi. işlemden sonra motor limitlerine yaklaşacağı için rutin bakımların zamanında ve kaliteli malzemelerle yapılması gereğini beraberinde getirir. düşük devirlerde ve sakin kullanımda yakıt ekonomisi sağlarken performanslı kullanımda daha fazla güç ve daha fazla tüketim gözlenir.
 • otomobillere fabrika çıkışı üzerinde performans verdiren motor ayarıdır.

  common rail dizel motorlarda common rail sensörüyle ya da hava sıcaklık sensörüyle ecu arasına konulan kutularla yapılanı bildiğin fahiş ve sakattır.

  ecu enjektörlerin açık kalma süresini iki parametreye bakarak ayarlar: oksijen düzeyi (ki doğrudan hava yoğunluğuna, o da sıcaklığa bağlıdır) ve common rail bloğundaki yakıtın basıncı.

  powerbox, cromex vs. vs. kutuların içinde 5tl'den daha ucuz bir ayarlı direnç (potansiyometre) vardır. motor özelliklerine göre bu common rail basıncını ya da hava sıcaklığını olduğundan daha düşük olarak gösterir.

  kutu hava sıcaklık değerini düşük gösteren tipse enjektör daha uzun açık kalır pistonlara daha çok yakıt enjekte edilir; basınç değerini düşük gösteren tipse, enjektörün açık kaldığı sürede ek basınç nedeniyle pistonlara daha çok yakıt enjekte edilir.

  her iki durumda da, yanmanın tam sağlanması mümkün olmaz, çünkü yakıt-hava karışımı oranı yakıt zengin olacak şekilde bozulur. performans olarak önemli artış verse de turbo ve egzoz sistemlerinde kirlenmeye ve zorlanmaya bağlı arıza olasılığını da benzer şekilde artırır.

  ecu programı ve parametreler değiştirilerek yapılan chip-tuning alırken bunlar kadar ucuz olmasa da, uzun vadede daha ucuzdur.