şükela:  tümü | bugün
  • doğuş grubu tarafından -yani bildiğimiz cipso- "en güzel cips doğuş cips" düsturuyla üretimine başlanan bir cips. frito lay'e şamarı vurmak için yola çıktıkları belli. lezzeti de en az onlar kadar iyi.

daha iyi ürün ile sektör liderini geçmek pek mümkün olmasa da, pazar payının kayda değer bir şekilde artacağı kesin.
  • an itibari ile denediğim, "incecik klasik papates cipsi" ürününün lays'den eksik bir yanını göremediğim yerli malı, yabancı isimli marka. lakin pek cips gurmesi sayılmam, zaten pek tükettiğim bir şey de değil.
  • isim ve paket tasarımının almaya teşvik edici olmadığını düşündüğüm yeni cips markası. cipse özel bir merakım olduğu ve yeni çıkan cipsleri denemeyi sevdiğim için alacak oldum; ama paketi ve markası kalitesiz olduğu izlenimini uyandırdı. ekşisözlüğe girip hakkında yazılan entryleri okuduktan sonra sade-düz ve tırtıklı-peynir-soğanlı çeşitlerini alıp denedim. lezzet olarak ikisini de beğendiğimi söyleyebilirim. peynir-soğan aromalı olanı ruffles'tan ziyade çerezza'nın soğanlısının patates versiyonu gibidir. düz olanı da daha çok patito tadına yakın geldi ancak soğanlısı kadar emin değilim. ancak şu çok açık ki cipsin içeriğiyle paket tasarımı ve renk seçimleri çok alakasız. bir ruffles soğanlı paketi ya da lays baharatlı paketini elinize aldığınızda daha paketi açmadan cipsin tadı damağınıza gelir. bunda hiçbir hissiyat oluşmuyor malesef. yeni olmasıyla alakası olduğunu da düşünmüyorum. çünkü daha iki bir kaç gün önce çıkmış olan domates-mevsim yeşillikli lays'te de aynı şey kendini hissettiriyor.

altını çizmekte fayda var: bu marka ve ambalaj ile ancak çok büyük bir reklam kampanyası yapması halinde tutacağını düşünüyorum. dediğim gibi, cipslere özel bir ilgim olmasaydı muhtemelen denemezdim. bildiğimiz doğuş logosu ve adıyla çıksa bile şu halinden daha cazip dururdu raflarda.

ekleme: lays daha ilk çıktığı günden beri kalite vurgusunun çok iyi yapıldığı bir marka. reklam çalışmaları da gayet iyiydi, romario'nun oynadığı reklamlarını hala hatırlıyorum. pepsico markası olması ve ülkemize yurtdışından sonra gelmiş olmasının etkisi de vardır tabi ki. ancak böyle bir markayla rekabet etmek için marka imajı olarak çok daha iyisini yapmaları lazımdı diye düşünüyorum ki bir de yılların cipso'sunu değiştirdiklerine de ayrıca değmiş olsun.
    benim oyum doğuş markasıyla şanslarını tekrar denemelerine.
  • tadi güzel, paketi kaliteli ancak eksik bir şey var. rakiplerine göre daha az yağlı gözüküyor.
  • faklı bir marka ile çıksa piyasayı dağıtırdı.
  • tuzunu azaltsa ve bunu reklamında kullansa, mesela 'diğerlerine göre %bilmem kaç daha az tuzlu gibi, bence önemli miktarda satışı arttıracak cipstir. cips sonuçta yerken insanda suçluluk duygusu uyandıran bir üründür. "tadı daha güzel" iddiası üstüne oynamak yerine, daha az tuz ve daha az doymuş yağ oranı ile "daha az zararlı" iddiasıyla bence amaçladığı standart müşteriye ulaşabilir.
  • lays benzeri olan ürününü yediğinizde patates cipsi değil de tuz cipsi yemişsiniz gibi gelebilir. o kadar tuzlu.
  • paketinin arkasında sağ alt köşede, doğuş logosunun üzerinde "trans yağ içermez" yazarken; enerji ve besin öğeleri kısmında, 100 gramında 0.22 gram trans yağ barındırdığı yazıyor.

trans yağ mevzusu "her şeyin içinde biraz trans yağ vardır, bunlar özel olarak eklemiyorlar." şeklinde mi açıklanıyor acaba ya? ben hiç bilmiyormuşum piyasayı. bilen yeşillendirirse sevinirim.

diğer ilginç şey de, tabloda her öğe(protein, yağ, doymuş yağ, karbonhidrat vb.) 10 farklı dile çevrilmişken, trans yağ çevrilmemiş, o da garip duruyor.

tadı gayet güzel bence.
  • yoğurtlusunu ve soğanlısını denedim, ikisi de güzel. paket tasarımı da hoş.
  • tadı çok iyi paket tasarımı da güzel, tuzlu bir cips. lakin cips türk malıymış ama ben amerikan cipsi sanmıştım ilk başta.