şükela:  tümü | bugün
 • 15 feet uzunlugunda bir denizanasi.

  dunyanin kayitlara gecmis (gerek zehir miktari olsun, gerek oldurme suresi olsun) en ama en zehirli canlisi olarak kabul ediliyor.
 • bu hayvanin 60 tane kolu (yani tentacle aslinda) bulunmaktadir.
 • kutu denizanası olarak bilinen denizlerdeki en çabuk sürede öldüren bir tür denizanası dır,60 tane dokungaça sahip olan bu canlı son derece tehlikeli bir türdür ve her bir dokunaci yakla$ık olarak 5 milyara yakın yakıcı kapsül ta$ır.agresif bir hayvan değildir.bildiğimiz denizanasına nazaran biraz daha farklı ya$arlar, gövdesinin altındaki dokunaçlar son derece zehirli olup bir insanı kısa sürede öldürmeye yeterlidir.24 adet göze sahiptir ve saniyede 1.5mt hızla ilerler..bu canlıdan korunmanın en iyi yolu direk olarak temasta bulunmamaktır. ölümcüldür.. kutu denizanasının ya$adığı bölgelerde genellikle yaygın olarak kullanılan plaj bölgesinde denize ağ kurma yöntemi kullanılır..

  kutu denizanasını bazı canlı türleriyle kar$ıla$tırmalı olarak ele alırsak ki buna köpekbalıkları da dahil, diğer türlerden son derece tehlikelidir çünkü bu hayvanı bilmeyen ya da fikir sahibi olmayan bir yüzücü, ortamdaki ölüm riskini farkedemeyebilir ki ciddi şekilde zordur..diğer yandan köpekbalığı , barracuda,müren vb gibi tehlikeli türleri gördüğünde çocuktan yeti$kine hemen herkes önlem alır ya da o sulara adımını bile atmaz..

  kutu denizanası ile ilgili bir belgesel izlemiştim,belgesel sanırım avustralya sahillerinde çekilmi$ti.. kameralar denizi ve plajı gösteriyordu,plajda belki kumdan fazla insan vardı fakat denizde hemen hiç insan yoktu. görüntüyü ilk ba$ta görünce tuhafıma gitmi$ti ta ki kutu denizanasının o bölgede ya$adığını öğrenene kadar.. deniz, kutu denizanalarıyla kaynıyordu ve kutu denizanasının en aktif dönemlerinden biriydi..haliyle kimse denize girmeye cesaret edemiyordu çünkü bu canlının en önemli özelliği; dokungaçlarının insana temasından sonra insanı 180sn yani 3 dakikada gibi bir sürede öldürebilmesidir, bu da kutu denizanasını denizlerin en sakin görünü$lü fakat en seri katili kategorisine sokuyor..
 • resmi için (bkz: http://zoltantakacs.com/…can/inverteb/20126_340.jpg)

  chironex fleckeri saldırısına uğrayan biri için :
  (bkz: http://scaphinfo.free.fr/images/envenim6.jpg)
 • http://en.wikipedia.org/wiki/chironex_fleckeri
  adresinden kendisi hakkında bir miktar daha bilgi bulabilirsiniz.
 • kimi renkleri** ayırt edebilen tek denizanası olduğu görülmüştür. ayrıca rotasını bilinçli olarak seçer.
 • ilk defa bu deniz anası türünün saldırısından sağ kurtulan olmuş:
  http://www.milliyet.com.tr/…010/1230988/default.htm

  biraz olsun rahatladık ama demi?
 • bu canlının zehrinden kurtulmanın basit bir yolu varmış. o da, kadın çorabı giymekmiş.
 • uzmanlara göre denizlerin yaban arısı olarak tanımlanan ölümcül canlı.

  http://www.youtube.com/watch?v=szw14zd5qky
 • tropikal ve subtropikal sularda bulunurlar. akdenizdeki türü (carybdea marsupialis linnaeus) olup, 2009 yılında yunanistan sahillerinde görülmüştür.