şükela:  tümü | bugün
 • içine haşlanmış patates ve bir miktar soğumuş menemen koyulduğunda inanılmaz lezzetli olmaktadır. ancak market yumurtası değil, köy yumurtasıdır doğasına uygun olanı.
 • aklınızı başınıza toplayıp, adamların 12, 18 hatta 25 sene yatırıp beklettikleri bu nadide eserin içine bir halt koymayın. bir gün gelir ferrari'ye lpg taktırmak isteyen türk gibi olursunuz, chivas gelir alır elinizden o içkiyi.
 • öyle ayağa düşmüştür ki viskinin içine 7up koyabilen birilerini bile ahkam keser hale getirmiştir.
 • o kadar anlam yüklenmemesi gereken içki. elin oğlu, şak şak shot atıyor bunu barlarda. bizim, bir şişe viskiye maaşının çeyreğini bırakan gariban da geliyor burada chivas içmeyi anlamlandırıyor.
 • içine 100 gr soğan doğrandığı zaman içim zevki tavan yapmaktadır.
 • içine kibrit kutusu büyüklüğünde bir beyaz peynir attığınızda damarları açan bir viskidir.
 • hani chivas regal kalburustu bir blended viskidir ona lafimiz yok. ne kadar yillanirsa yillansin, iyi bir single malt viskinin kalitesine ulasamayacak olsa da kalkip bunun bir icme kulturu vardir diyip ondan sonra icine 7up katmaktan bahseden gorgusuzlere fazla bile gelir, en azindan bu kadar saygiyi hak eder.
 • pernord ricard grubunun sahibi olduğu iskoç harman (blended) viski markasıdır.

  bu entryi asla kötülemek için yazmadığımı önce belirteyim. ama çok azından viskiden anlayan biri olarak bazı yorumlarımı ve bilgileri paylaşacağım.

  12 yıllık chivas regal için:

  dünyanın belki de en başarılı geleneksel pazarlaması yapılmış viskilerinin başında gelir. word of mouth marketing başarısı ise takdire şayandır. özellikle sanat dünyası ünlülerini, filmleri, reklamları ve festivalleri kullanarak büyük bir isim yapmıştır. frank sinatra'dan daha birçok yakın geçmiş-günümüz ünlülerini pazarlama yüzü olarak (çoğu zaman viral) kullanmıştır.

  öncelikle chivas regal viski üretmez.

  kendi üretimi yoktur. başka firmalardan aldığı viskileri harmanlayarak şişeler, chivas regal markası adı altında piyasaya sürer. bu kesin bilgidir, gizli de değildir ama nedense pek bilinmez.

  harman viskiler arasında gerçekten sıradan ve iz bırakmayan bir tada sahiptir.

  içimi rahattır (alkol oranı %40) . karamel kokusu baskındır. tadı birçok harman viskiye göre çok daha şekerlidir. kolay içilmesi bu yüzden olabilir. kimseyi yadırgamak istemiyorum ama özellikle ülkemizde kola-chivas içenlerin birçoğu tam da bu yüzden diyet kola-chivas karışımını tercih ederler, şeker tadını dengeleyecekmiş gibi, ama dengelemez o ayrı. viskilerin olmazsa olmazı after-taste özelliği neredeyse yoktur, kaybolur. yudum aldıktan sonra boğazınızdan geçtiğinde ne varsa, sonrasında da o, o kadar.

  harmanındaki single malt viskilerden biri strathisla'dır. bir speyside. chivas regal'i gerçekten çok seviyorsanız bir şişe strathisla bulup denemenizi tavsiye ederim. chivas, strathisla'yı sonrasında satın almıştır o da ayrı bir bilgi.

  ya da bu viskinin kalbini oluşturan speyside maltlarının diğerlerinden tadabilirsiniz. farklı ama eminim daha çok seveceğiniz tadlara ulaşacaksınız. kimi meşhur, kimi ise zor bulunur durumdadır.

  (bkz: macallan)
  (bkz: balvenie)
  (bkz: glenlivet)
  (bkz: glendronach)

  eğer hayır ben single malt viski istemiyorum harman içmek istiyorum diyorsanız, yine ülkemizde bulacağınız ve fiyat farkı yaşamadan içebileceğiniz bir başka viski önerim ise:

  (bkz: dimple) -pinch

  diğer naçizane viski tadımlarım için #44244863
 • bardağın 1/3'üne buz, 2/3'üne pepsi kola koyarak chivas regali piç etmeme halidir doğasına uygun olanı.
 • herkes istediği gibi içebilir, ama piç ediyorsan da piç ettiğini duymaktan çekinmemelisin.

  2/3 kola koyduktan sonra bourbonla scotchun tadını ayırt etmen dahi çok zor. insanların piç etmekten kastı bu. ferrari alıp tüp taktırmaya benziyor bu mevzu. parasını veren düdüğü çalar elbet ama bu dingilce bir hareket olduğu gerçeğini değiştirmez.

  viskiye çamur katıp da tüketseniz her birinizi malum kesimden çok seviyorum hergeleler bunu da not etmeden geçmeyeyim.

  sevgiler.