şükela:  tümü | bugün
 • chivas regal etkisi, bir pazarlama terimi olarak su manaya gelmektedir; eger bir urun daha pahali ise, kendi kulvarinda baska bir urunden daha cekici gelmektedir, daha fazla arzulanmaktadir insanlar tarafindan. bu duruma neden chivas regal etkisi denildigine gelecek olursak, tam olarak emin olmamakla beraber bir yerde soyle okumustum; chivas regal piyasaya surulecegi zaman, en pahali olmasi insanlarda chivas regal in en kaliteli olduguna dair bir anlayis uyandiracak dusuncesiyle daha ilk ciktiginda piyasadaki en pahali viski olacak sekilde surulmustur piyasaya ve gercekten de insanlar boyle dusunmuslerdir. boylelikle chivas regal basarili bir pazarlama yontemiyle daha cikar cikmaz zirveye oturmustur.

  daha fazla ayrinti icin;
  http://www.time.com/…/article/0,9171,137412,00.html

  not: wikipedia dan alinti icermektedir.
 • kısaca "pahalıysa iyidir" algısıdır.
  zamanında beklediği ilgiyi göremeyen chivas regal üreticileri, aynı ürünü sadece fiyatını yükselterek premium his yaratması için tekrardan piyasaya sürüyorlar. ve ilginç bir şekilde satışları artıyor. tüketiciler ürünün kaliteli olduğunu düşünüyorlar.
  pazarlamacılar genellikle bu duruma “chivas regal etkisi” derler.
 • üniversite yıllarinda parttime çalıştığım büyük bir zincir supermarkette fazlasıyla uygulanan ve başarıyla sonuçlanan yöntemdir. gıda reyonu şefinin talimatı ve baskısıyla bir teneke beyaz peyniri kaliplar halinde strech filme sararak 4 ayri tepside 4 ayri fiyat etiketiyle satışa koyardık.(50_100_150_200 tl gibi). müşteri hepsini tadip dener ve en pahalısını seçerdi. gariban gördügüm yada halinin vaktinin yerimde olmadığını düşunduğüm müşterileri kendimce uyarmaya, ucuz olani alması için yönlendirmeye çalışırdım. 'abicim, ablacım nerdeyse birbirinin aynı! kalitede peynirler, bence hiç fark yok aralarında, gel sen ucuzunu al' desemde kendi bildiklerini okur en pahalısıni alırlardı. amk'mun chivası seni...
 • bu kavramın en kısa özeti; "bir ürün ya da mal pahalıysa iyidir" algısıdır.

  yani chivas regal etkisi, bir ürünün fiyatında artış ve ürünün kalitesinde bir değişiklik olmadan satışların artması durumunda kullanılan bir terimdir.

  chivas marka viski, ilk çıktığı zamanlarda beklediği satışı yapamamış, pazar payı kazanmaya çalışıyor olsa da istenilenin çok altında bir satış elde etmiştir.
  daha sonra chivas kardeşler, ürünlerinde hiçbir değişiklik yapmadan, fiyatlarını iki katına çıkarmış ve beklenmedik şekide ürünlerinin satışları patlamıştır.

  bu sebep için iki farklı görüş ortaya atılmıştır
  birincisi; gerçekten lezzetli ve kaliteli viskilerinin olduğu ve bu yolla tesadüfen bunun farkına varılmasıyla satışlarının patlama yapmasıdır.

  ikincisi ise; viski hakkında hiçbir fikri olmayan veya çok fazla bilgisi olmayan insanların "pahalıysa iyidir" ya da "pahalı olsun yoksa elalem ne der" mantığıyla alıp alıştıktan sonra sürekli chivas almasıdır.

  bu stratejiden sonra yeni bir pazarlama taktiği ortaya çıkmıştır buna da chivas regal etkisi denmiştir.
  ve bu süreçten sonra birçok firma da bunu uygulamaya başlamıştır.

  örneğin; öncelerde ürün fiyatları, coca cola'nın ürünlerinin yarısı kadar bile olmayan pepsi, fiyatlarını coca cola ile neredeyse aynı seviyeye çıkararak satışlarını artırmıştır.
  başka bir örneği de eğitim alanındadır.
  birçok özel üniversite ve okul chivas etkisi ile ayakta durabilmiştir.
  ebeveynler, yıllık ücreti 30 bin tl olan a okulu ile 50 bin tl olan b okulu arasında seçim yapmak zorunda kaldığında sırf ücretinden dolayı b okulunun daha iyi olduğunu düşünerek tercih etmektedir.

  geçtiğimiz yıllarda yapılan bir araştırmada, tüketicilerin fiyat bazında bazı değer yargıları yaptığını göstermiştir.
  araştırmacılar, katılımcıların pahalı bir ürünün daha kaliteli olduğunu belirttiğini ve birçok farklı ürünün olduğu oylamada hep daha pahalı olana daha yüksek puan verdiklerini tespit etmiştir.
  ayrıca bunu her alanda görmek mümkün. herhangi bir alanda siyasaya yeni çıkan bir ürün olduğunda fiyatı, yıllardır piyasada olan kalitesini kanıtlamış bir ürünle kalitesine bakılmaksızın hemen hemen aynı fiyattadır.

hesabın var mı? giriş yap