şükela:  tümü | bugün
 • marquis de sadeın sodome ve justine: erdemin felaketi eserlerini yayınlayarak kitap camiasında çıkış yapmış yayın evi.
 • aslında uzun yıllardır yayın piyasasında olup, pek cok değerli kitap yayımlamasına rağmen, nedense marquis de sade'ın justine'i ve diğer 'aykırı edebiyat' başlıklarıyla tanınır olması beni kahreden yayınevi.
 • ... bol bol naşide göktürk kitabı basmış olan yayın evi
 • yayınevinin yeni adı : "chiviyazıları"dır.
 • (bkz: arama motoruyla ukte doldurmak)

  tanıtım yazılarında; "chiviyazıları yayınevi, 1996 yılının nisan ayında faaliyete fiili olarak başladı. yalnız 1996 öncesi yaklaşık 5 yıl süren bir ön hazırlık aşamasını geride bırakmıştı. yayıncılık süresi içinde, tercihini varolanın korunmasından yana yapan eğilimlere ve anlayışlara uzak durmayı amaç edindi ve bu amacı da başarıyla sürdürüyor" şeklinde kısaca kendilerini ifade eden yayınevi. daha fazla bilgi için;

  http://www.chiviyazilari.com/
 • bir kaç yıl önce justine’i * okumaya karar verdiğimde, karşıma yeniden çıkarak hayal kırıklığı yaratmış yayınevi. diğer kitaplarını bilemem, güzeldirler ama heryerde karşıma çıkmış olan justine'in o abuk subuk kapağı çivi yazıları'na aitti. bu kitabı ve kapağını şuradan görebilirsiniz. aynı yayınevi, yıllar önce anaïs nin’in mevcut kitaplarını toplamaya çalışırken, elena’nın basımıyla da karşıma çıkmış ve yüzümde müthiş bir ekşime yaratmıştı. peki benim yüzüm niye ekşimişti ? işte şu yüzden.

  insan tabii ki çok sevdiği bir yazarın kitabını bu denli "kitch" bir formatta görmeye katlanamıyor. bunu sadece “estetik kaygı” ile ilişkilendirmek de mümkün değil pek. bu muhterem “çivi yazıları” adlı yayınevimiz, "aykırı edebiyat" olarak geçen "littera" adı altında bir seri yapmış. örneğin elena'nın şöyle evlere şenlik bir tanıtım metni var:

  --- spoiler ---

  “aykırı edebiyat” denince anais nin olmadan asla olmaz… (nasıl ?) aykırı ama en “aykırı” metin… (anlamadım ?) ve insanı alıp götüren bir anlatım tarzı:

  “leila gözleri açık sırtüstü yatıyor, elena’ya bakıyordu. elena’nın elini alıp bir süre öylece tuttu, sonra kimonosunun altına kaydırdı ve göğüslerinin üzerine bıraktı. elena onu okşamaya başladı. leila özel dikilmiş giysisini açmıştı; bluz giymemişti. ama dar bir etek vücudunun kalan kısmını sıkı sıkıya sarıyordu. elena leila’nın elinin elbisesinin altında narince ilerleyerek çoraplarının üstüyle külotu arasında bir açıklık aradığını hissetti; hafifçe sol tarafına döndü. böylece başını leila’nın göğüsleri üstüne koyup öpebilecekti… şapkaları düşmüş, saçları uçuşarak, leila’nın yaz sıcağına karşı panjurları indirilerek karartılmış evine girdiler. leila elinden tutarak elena’yı yatak odasına götürdü. geniş yatağa birlikte düştüler… alçakça bir sedirde, kabarık bir yastık denizine oturdular, ilk hareket eden leila oldu. mücevherle süslü elini bijou’nun eteğinin altına kaydırdı. ipeksi iç çamaşırı bulmayı umduğu yerde beklenmedik şekilde ete dokununca şaşkınlıkla hafifçe yutkundu…”

  --- spoiler ---

  yani… mübarek, "melissa pe nokta" * kitabı basıyor. nin’in delta of venus’ü basılsa kapak ve arkadaki alıntı kim bilir nasıl olurdu ? juliette'i * ve gözün öyküsü'nü * de basmış bu arkadaşlar ama ben yine kapaklarını görünce onlardan da uzak durdum. justine'e gelirsek onu da oğlak yayınlarından buldum ve muradıma erdim.
 • araştırma, inceleme, tarih ve edebiyat türünde çalışmalar yayınlayan kuruluş.

  genel yayın yönetmeni özcan sapan'dır.