şükela:  tümü | bugün
  • bı tur cocuk kıtabı serısı
    yanlıs dıer turlerınden farklı olarak sayfa sırası takıp edılmes aksıne hıkayenın gelısımıne kendı verıdgın kararlarla yon verırsın osayfa senın bu sayfa benım gezer durursun
  • en az 10 senesi var, zamanının çok popüler kitapları, non-linear kurguda yazılmış macera tüneli serisi, en az 20 tane sonu olurdu bu kitapların, en büyük eğlencemiz bütün seçenekleri okuyup öyle karar vermekti, ilgili sayfa aralarına sıkıştırılacak parmak kalmazdı bir süre sonra, hep idealimizdi bir kitabı başından sonuna hile yapmadan iyi bir sonla bitirebilmek, ama sonra 500 defa okurduk, farklı farklı kararlar vererek. aklımda kalan bazıları tibet'in gizli hazinesi, uzay dışına yolculuk, dikilitaşların esrarı, öldüren gölge, zaman tüneli, bay thrombey'i kim öldürdü, piramitteki sır.. bu arada isimleri türkçe isimler (selim), mekanları da türk şehirleri yaparak -ki genelde istanbul'da başlar bu romanlar- yerelleştirme kavramından nasibini almıştı. olsa gene okurum.
    (bkz: sonunu kendin belirlediğin kitaplar)
  • hala kutuphanemde sakladigim kitap serisi
    (bkz: dikilitaslarin esrari)
    (bkz: tibetin gizli hazinesi)
    (bkz: zaman tuneline donus)
    (bkz: super bilgisayar) (en cok bunu severdim :)
    (bkz: olduren golge)
  • mümkün olan her kombinasyonu yapmak için deli gibi kağıtlarla kalemlerle çalışıp kafayı çizmeme sebep olan kitaplar serisi.çok başarılı eserler topluluğu..
  • türk özenti versiyonu cıkmıştı bi ara. milliyet veriyodu her gün bi tane mi ne.cok dandikti onlar. macera tüneli kitapları garip bi cekiciliğe sahipti.

genelde tuvalette okumaktan mıdır nedir, o kitapları elime alınca tuvaletim gelir (bkz: sartli refleks)
  • 10-12 sene once ilk kuzenimde gordugum ufonun tutsaklari ve uzay seytani kitaplariyla baslamisti bu seriye olan ilgim. ufo, uzay, seytan kelimelerini, super guzel kitap kapaklarini goren bunyem cosmus ne olaki bu kitaplar diye kendinden gecmisti. haydi! macera tuneline girin kendi maceranizi yasayin tadindaki yazilar, kitabin sonunu sen belirleyeceksin genc dostum tarzi gazlarla maceraya, seruvene ac bir sehir cocugu olarak afacan besler, gizli yediler serisinin yanina dizecek bir seri daha bulmanin sevincini yasamistim.

macera tuneli net uzerinde yaptigim verimsiz bir arastirma sonucu ogrendigim uzere gavur diyarinda choose your own adventure deyu anilan ,bantam books tarafindan basilan bir seri imis. 200'e yakin kitap olan bu seride 97-98 yillarina kadar kitap basilmaya devam etmis. ilk basilan kitaplar hayli populer olunca bizim girisimci aslanlarimiz da olaya baliklama dalmis tabii.

ulkemizde yayinlanan 20 kitaplik seri orjinal serinin ilk kitaplari arasindaki secmelerden olusuyor.
    kitabin arkasina bakaraktan yaziyorum listeyi:
    1.tibet'in gizli hazinesi
    2.uzay seytani
    3.ufo'nun tutsaklari
    4.uzay disinda yolculuk
    5.bay thrombey'i kim oldurdu
    6.dikili taslarin esrari
    7.olduren golge
    8.lanetli sato
    9.yeralti kralligi
    10.tehlikeler evi
    11.zaman tuneli
    12.zaman tuneline donus
    13.deniz altinda macera
    14.kara satonun esrari
    15.dunya tehlikede
    16.super bilgisayar
    17.ipek krali kayboldu
    18.uzay kartali
    19.denizde tehlike
    20.piramitteki sir

ilk on kitabi bulmak pek kolay degildi az basilip dagitilmisti herhal. aslinda 20'sinin de basim tarihi 1989 idi. 10-20 arasi ise hicbir yerde yoktu bulunmuyordu. butun ankara kitapcilarini denyo gibi dolastigimi hatirliyorum 'acaba macera tuneli serisinin yenileri geldimiie' diyerekten.
    sonra olan oldu 10-20 arasi da yayildi piyasaya, okunup cosuldu. kitaplarin cogunun yazari edward packard adinda bir cakal. hepsinin yazarlarini tek tek eklemek isterdim fakat kitaplar elimde olmadigindan yazamiyorum.

deli dehset maceralara gebe olan bu seri hakkinda bir iki geyik daha ekliyeyim. kitaplarin ilk sayfasinda tuncel altinkopru isimli psikolog sahsin(acaba nerdedir, ne yapmaktadir simdi kendisi, bulup alnindan, elinden opmek isterim)ki ayni zamanda yayina hazirlayan kisiymis kendisi bu kitaplari:
    macera tuneli, cocuklarimizin karar verme ve sorumluluk yuklenme yeteneklerini gelistirdigi, onlari olumlu veya olumsuz sonuclar karsisinda dogru tepkide bulunmaya yonelttigi icin son derece yararli ve egitici bir dizi. tum anne ve babalara, butun ogretmenlere ve okullara, cocuklara okumalarini israrla tavsiye ederim*.
    yazisi vardi. coluk cocuk bu yaziyi ebeveynlerimize kanit gosterip super bilgisayar, uzay seytani gibi abuk isimli tasak kitaplari aldirabiliyorduk. bir de bu cakalin yazisinin ustunde macera tuneli icin ne dediler ibaresiyle okuyan cocuklarin yorumlari vardi cok super kitaplar, birakamiyorum bir turlu hep okuyorum tadinda, nerden okudularsa artik basima girmeden.

ulkemizde basilmis en saglam kitap serilerindendir macera tuneli hala benim gozumde. bir benzeri olabilecegini de sanmiyorum bundan sonra*.
  • oldukca yaratici kitaplar dizisi. secenekler belli, secimi siz yapiyorsunuz. pre-frp bi nevi.
  • (bkz: zaman tüneli)
  • gecende tüyapta rastladim,cocuklugumun bu nadide eserlerini 500.000 liraya satiyorlardi,gozumden bir yas suzuldu agladim.