şükela:  tümü | bugün
 • john ogdon demisti sanirim 12 dakikaya sigdirilmis koca bir hayat diye.(bazi piyanistler 9 dakikada calabiliyor bu eseri)
  chopin'in olgunluga eristikten sonra yaptigi buyuk eserler vardir ve bu basyapitidir 3. piyano sonati ile. piyano muziginin en buyuk eserlerinden biridir kuskusuz. chopin'in cok buyuk bir besteci oldugunu acikca gosterir.
  muzikal olarak inanilmaz zengidir. kontrapuan ve polifoninin kompleks bir sekilde de olsa kusursuzca yer edindigi, adim adim yogunlasarak ilerleyen ve gelisen, sonuca ulasan ve inanilmaz bir coda ile noktalan eserdir. harika bestecilik yazgisinin yaninda chopin sairesinin de zirvelerindendir. melankoliktir. yanlis hatirlamiyorsam 1842 veya 1843 yilinda bestelenmisti.

  bircok piyaniste gore calmasi en zor chopin baladi budur. cortot, koczalski, friedman, moisewitsch gibi bircok buyuk piyanist oldukca guzel ve birbirinden farkli calmistir bu eseri.
  alfred cortot'dan:
  http://www.youtube.com/watch?v=pegkq2soukw
 • josef hoffman tarafından 1938 yılında casimir hall 'da gerçekleştirilen resitalde çalınmış bir chopin eseri.

  buyrun
 • chopin'in tek bir yapıtı kalacak ve diğer hepsi yok olacak yalnızca birini seçebilirsin deseler -düşünmeden değil ama düşündükten sonra karar vererek- seçeceğim eserdir. ama gel gelelim bu nadide eseri gidip charlotte de rothschild denen zat'a ithaf etmiştir. gayet normal bir şey olsa da konduramıyorum arkadaş. sinir olmaktan kendimi alamıyorum
 • 1842 yılında paris'te ve bir kısmı da nohant'da bestelenen, 1843 yılında revize edilerek nathaniel de rothschild'ın eşi barones rothschild'e ithaf edilmiş olan bir chopin eseri. ki barones, daha sonra chopin'i paristeki evine davet ederek onu saray soyluları ve aristokrat kesime takdim etmiştir. jest