• kulaklıkla dinlerken bir tane dahi notayı kaçırmamak adına yutkunmadığım eser.
  • bazı anlarda, insanda sanki gökyüzünün en tepesinden tane tane aşağıya süzülen bir nota yağmurunun altında kalma ya da yakalama duygusunu uyandırdığı büyü. hissetmeli.

şık bir ambiyans
  • bir bankanın, reklamında kullandığı eser. chopin kim bilir hangi duyguyla veya duygularla bestelemişti bu muhteşem noktürnü. belki de şöyle sormalıyım, yıllar sonra bu tarz bir kurumun tanıtımlarında kullanılacağını bilseydi, yine de besteler miydi?
  • kıyaslamaya bir an bile gerek olmadan, en sevdiğim, çalabiliyor olmayı her şeyden çok istediğim noktürn. baştan sona, her notasıyla muhteşem kelimesinin en yakıştığı parça belki de, hele bir de arthur rubinstein çalıyorsa.

http://www.youtube.com/watch?v=ztiw2r1ealm
  • zamanin onu dinlediginiz bir dilimde sikisip durmasini, ve o an boyunca yasaminizda karsilastiginiz tüm acilari tekrar tekrar hatirlamaktan cekinmeyeceginiz kadar güzel bir eser.
  • uykusuz geçecek bir geceye başlıyorum. zehirim bitmek üzere, bir koşu alıp gelmeliyim belediyenin 12'den sonra açık olmasını yasakladığı büfeden. hayda! evin önündeki kapanmış bile. otobüs duğrağındaki kapalı olamaz diye düşünerek yönümü veriyorum o tarafa. çarşamba günü etkisini hissettirecek diyorlar sibirya soğukları için ama bu geceden başlamış. daha yolun yarısında bacaklarım soğuğun etkisiyle uyuşmaya başladılar. alıyor zehirimi dönüyorum eve elim tetikte kulaklarım ve burnum düşerse diye. son admlarım titrek. ciğerlerime işlemiş soğuktan nefes almak istemiyorum. beş dakika içinde oluyor bunlar.
    artık su niyetine içtiğim diet kolam zehrim biraz da beyaz leblebi. chopin dinliyorum, dinleniyor ruhum hüznüne karışarak biraz umut dolarak ve huzura yol alarak.
  • aşk gibi; başlarda insanın içini açan melodiler hafif bir sızı vermekle birlikte, sonlarda insanın içini iyiden iyiye acıtıp yine de kendine bağlayan caanım şarkı.

durup uygun zamanı beklemek gibi, dünyayı bir pencereden izler gibi, lapa lapa yağan karın altında öpüşür gibi, biraz kırgın ama yine de aşık gibi; tüm acılarınızın üstüne serpilebilecek bir parça.
  • 1830-1832 yılları arasında fryderyk chopin tarafından bestelenen ve madame camille pleyer'e ithaf edilen üç noktürnlük bir set olan opus 9'un en güzelidir. tılsımlı.

13 yaşındaki tiffany poon yorumu
  • frédéric chopin'in mükemmel noktürnlerinden sadece biri.

insanın ruhunu bir kuş tüyü gibi bedeninden ayırır, ayın hafif dalgalarına düştüğü bir denizin üzerinde*, tatlı soğuk bir esintiyle süzülerek gezdirir, gezdirir, gezdirir... kırık bir umudun sesi gibidir. zayıflamış ama ısrarla varlığını sürdüren...
  • ortasındaki ilkbahar hissinin yerini sonlarda acısını çıkaran bir eser. oldukça sürükleyici ama nocturne 13 gibi çarpıcı olmaktansa suyun altından devam ediyor. kendisi bir piyano eseri olmasına rağmen iyi bir transkripsiyonla soğuk bir sabahın ortasında kemandan dinleme şansına eriştiyseniz, adını bir daha hiç unutmazsınız.
hesabın var mı? giriş yap