şükela:  tümü | bugün
 • hip hop janrında bir yöntem, bir terim. houston'lı rapçilerin icat ettiği bu yöntemin tüm olayı şarkıyı yavaşlatmak, adamların sesinin "höööüe" diye çıkmasını sağlamak ve iyi halt etmektir. zaten yöntemin adı da "parçaladık ve mına koduk" manasına gelmektedir.
 • uzun zamandır severek dinlediğim, kafa rahatlatan ve keyif veren müzik türü. iyi örneklerini bulmak zor olsada kısa bir araştırma ile youtubeda rast gelebilirsiniz.

  bir kaç örnek parça;

  erykah badu - on & on
  isley brothers - between the sheets
  aaliyah - more than a woman
  tupac - good life
  drake - how about now

  örnek youtube kanalları;
  chris breezy
  slim k slowdowns
  lilfunc0
 • hip-hop/rap, en az akşam yemeği için herhangi bir canlıyı öldürüp, onu kesip, pişirme ve kızartma işlemlerini keşfettiği aşamadan sonra; bir yakınına başından geçen tüm bunları anlattığındaki an kadar bir hikaye anlatım yoludur. işte o kadar ilkeldir. sosyal yaşamda, her konudan biraz biraz bilen, çekincesi olmayıp girişken olan insanlardan ne hikaye, ne hip-hop/rap dinlemesi, ne de bir parça yazabilmesi beklenir. hip-hop/rap, hikayesi olanların değil, hikayeyi içerleyenlerin fon müziğidir.

  ama.

  yükselmek için dinlenir, güç almak için dinlenmez. entelektüel anlamda, edebi & ebedi anlamda, pilotluk anlamında yükseltir. hiç olmazsa hiçliğe sürükler, soyutlar aleminde kendinizin harmanı olursunuz. varmak istediğin noktaya vardıktan sonra dinlersin, varmaya hazırlanırken değil. ki bu her müzik dalı için geçerlidir. ilk avcımızın yemeği yedikten sonra ballandırması gibi. çünkü kısmen yapaydır.

  bu yüzden moralim yüksek olduğunda rap türü şarkıların normal halini, bozuk olduğunda chopped and screwed yöntemiyle mixlenmiş halini dinlemeyi tercih ederim. bu da bize taxas'lı kodeinman zencilerin bir lütfu.