• sanırım feci şekilde ıskaladığımız bir parça bu. ilk çıktığı zamanlar dinleyemiyordum bile. çok az şarkı vardır beni böyle etkileyen. içim ağrıyordu resmen. şu ana kadar yazılmış en etkileyici savaş karşıtı şarkıydı. çok radikal bir grup tarafından icra edildiğini düşünüyordum. arkalarında çok ciddi bir savaş karşıtı grup vardı. yüzlerini gizliyorlardı, çünkü çok önemli işler yapıp, kana susamışların canını sıkıyorlardı. klibi de müthişti, tum bu düşündüklerimi pekiştiriyordu. insan bu şarkıyla bir tankın karşısına bile dikilebilirdi (evet, ilk defa bir şarkı bunları hissettirdi) ama sonra ne oldu? ben bu şarkıyı söyleyen kadını ya hülya avşar ya da onun gibi birinin programında gördüm. böyle utangaç bişi. ünlü olmak için köyünden kaçmış kız gibi halleri vardı. ben böyle bir gizem filan bekliyordum, şarkıyı söyleyip koşarak içeri gidecek filan. müthiş konserlere, gösterilere imza atacaklar, bu şarkıyla toplulukları ayaklandıracaklar… dedim ya şarkının öyle bir gücü var çünkü. heeeyy gelin kardeşş olalımm heeeyy tarzı bir şarkı değildi. sertti ve gerçeklari anlatıyordu. sonraları sanırım biraz da dans parçası gibi çalındı bir kaç radyoda, “kız güzelmiş”e döndü konu. yok oldu gitti chor javon. tarihte yazılmış en iyi savaş karşıtı parçalardan birini ıskaladık. olmadı, belki de oldurulamadı. ben de geçen gün şans eseri denk geldim. yine karnıma ağrı girdi ama o kadar. hayat aynı nato, aynı mermer
  • savaş karşıtı bu şarkının dili tacikce olup sözleri de aşağıdaki gibidir :

ravaan shodan tschaar javaan, har tschar giriftan kamaan
    manhaar shodan pur armaan, ya mavlaan, ya mavlaan, ya mavlaan?

nanaj naa nana nanaj na naj (4x)

padar begud ba pisar, imruz nagum hetsch safar
    safaratan pur khatar, ya mavlan, ya mavlan, ya mavlan

nanaj na nana nanaj na naj

madar du ta bacha mord, har sal ghese? madres?
    khataretan bar khdoa, ya mavlan, ya mavlan, ya mavlan

kadam zadan yakbara, tar marasi? [garma rasid?] dast daraaa
    muaa bakhaan janaza, ya mavlan, ya mavlan, ya mavlan

madar ki girya makard, sanga ro par sar mekard
    naleyi batsche mekard, ya mavlan, ya mavlan, ya mavlan

• bu güzel şarkıyı taksim piyasasında pasaj müziği haline getiren zihniyete kibarca sokayım. harkulade bir eser oysaki.
  • olurken film seridi gibi gozun onunden gececegi iddia edilen hayatin soundtrack i bu sarki olmali. o kadar etkileyici...
  • badimin cep telefonundaki tek şarkı olması sonucu, askerliğimin fon müziği olmuş şarkıdır.
  • lisede dinleyip dinleyip içlendiğim şarkı. nato ya mawlon dedikçe benim yüreğim dağlanırdı. peki bora bora'yı araştırırken chor javon'a nasıl geldim? inanın hiç bilmiyorum. ama yine feryat figan o ses aklıma geldi, yine hüzünlendim, yine gözüme bir şey kaçtı işte.
  • şarkıyı söyleyen peçeli hatunun suratını daha gören yok. klip çekimi ve konser sırasında da yanında korumaları bulunuyor. stüdyoda şarkı kaydedilirken de peçesini hiç çıkartmamış müslüman bir şarkıcı. gerçek adı ve yaşı da kendisi tarafından açıklanmamış ve açıklayan da yok. bunların yanı sıra amerikada gündemde olan ve bence de gayet hoş bir şarkı.
  • kanalturkün cep telefonu melodisi reklamına göre "tüm dünyayı saran anti-emperyalist şarkı"...
  • ritmik yapısı oldukça hareketli popüler müzik ürünü, türkçe sözleri şayet çevirildiği gibiyse şu şekilde;

dört yakın arkadaş silahlandı
    büyük umutla yola koyuldu
    baba oğullarını uyardı
    gökten uyarı geldiğini söyledi

çocuklar babayı dinlemedi

ve ava gitti
    gök gürledi, şimşek çaktı
    yardan aniden çığ düştü ve arkadaşları yuttu
    ah tanrım tanrım tanrım
    imam cenaze namazı kıldırdı
    anaları başını taştan taşa vurdu
    çocuklarına ağıt yaktı

http://www.aksam.com.tr/haber.asp?a=22269,102
  • insanı sarsan bir şarkı, klibi mutlaka izlenmeli, ayrıca pazarlama taktiği diyenler kesinlikle haklıdır pazarlama taktiğidir ve görülüyo ki amacına ulaşmaktadır, birşeylere dikkat çekmek için artık pazarlama -yada her ne demek isterseniz o- gerekmektedir.
hesabın var mı? giriş yap