• sucugun olmadigi yerde gayet guzel abdurrahman celebi vazifesi gorur.
  • cesit cesit olan ispanyol salam cesidi. en lezzetlisi chorizo iberico'dur.
  • tütsülenmiş ve zırhtan geçirilmiş domuz etinin içine kırmızı biber eklenerek yapılan bir çeşit sosis. tadı adana usulü acılı parmak sucukla benzerlik gösterir ama daha hafiftir. butik üretimleri makbuldür, fabrikasyon chorizo yiyip chorizo yedim dememek gerekir. piyasada kokteyl, sosis ve baton şeklinde üretilmiş versiyonları bulunabilir. sosis gibi olanlarını kızgın mangalda biraz çevirip, sıcak ekmeğin arasında karamelize soğan ile tüketmek bağımlılık yaratabilir. kalp ve mide düşmanıdır, terinizi leş gibi kokutabilir, ama yine de yemeye değer bu namussuz.
  • sucugun yerini almasada - tabi sucugunda cumhuriyet sucugu olmasi lazim-
    boyle tavada tereyagla pisirip biraz kara biberle ekmegin arasina koyup ; yaninda bira icildimi insana keyif veren et .
  • kızartarak değil de çiğ yenmesi makbuldür, zaten sucuk gibi de kızarmaz, bi acayip olur.
  • avrupa'da bulunabilecek, klasik türk sucuğuna en yakın olan et ürünlerinden biridir. sadece ispanya'da değil fransa ve italya'da da popülerdir. sucuğa nazaran çiğ tüketimi daha makbuldür. pizza üzeri olmadıktan sonra genelde çiğ tüketir bunu yabancılar.
  • genellikle arjantin'de inek etinden, ispanya'da ise domuz etinden yapılmakta imiş. (bkz: sucuk ekmek)
  • ispanyol domuz sucuğu ve bunun türevi şarküteriye verilen isim.

domuz eti tüketimindeki sıkıntıdan dolayı (dini değil kültürel olarak uzak yetiştiğimizden dolayı bir reddi lezzet durumu var. yurtdışındayken yerim yeri geldikçe reddetmem ama eve almak bir türlü yapamadığım bir şey) bu çorizoyu da beğenirim hep, dedim ben bunu dana eti ile deneyeyim. ve sanırım oldu. tam ibrerik olması mümkün değil tabii ama uyaroğlu.

görsel

tarif:

600gr dana tranç - yağsız sinirsiz satırla iri kıyılmış (tantuni büyüklüğünde)
    150 gr dana içyağı (ince kıyılmış)
    40-50 gr (net) sarımsak iyice dövülmüş
    40 gr kırmızı toz biber
    20 gr tuz

hepsini iyice yoğurun, 24 saat buzdolabında dinlendirin, 2-3 kere ara ara çıkarıp yoğurun.

pamuklu beze sarın veya bağırsağa basın. 4-5 gün havadar bir yerde asarak bekletin. (ben balkonda beklettim)

tütsü tadı için, evde zor malum, isli toz biber kullanabilirsiniz. acılı yapmak için toz biberin istediğiniz kadarını acılı ile değiştirin. ette kararmayı önlemek ve kırmızı olmasını istiyorsanız nitritli tuz kullanın. eğer kullanmayı bilmiyorsanız denemeyin bile zaten kanserojen ama bilin ki aldığınız tüm hazır şarküterilerin içinde var.

not: istediğiniz baharatı ekleyin diyeceğim de o zaman gidip sucuk yapın. internet tarif dolu. bu sadece tuz, biber ve sarımsakla ispanyol ninelerin yaptığı geleneksel şeklin sığır etli versiyonu. en az baharatlı seçenek olarak değerlendirin.
  • yurtdışında sucuk aşerenlerin dermanı.
  • gece gece ismini görünce - kafiye oldu biraz sanki - biralar eşliğinde götürülen tapaslar geldi aklıma. en güzellerinden birisi de budur. gece geç saate kadar açık olan tapas barlardan birine gidilir, zaten fazla içildiği için bira yerine kırmızı şarap söylenir yanında da bu. oh, miss, efendimisss.
hesabın var mı? giriş yap