şükela:  tümü | bugün
  • an itibariyle ayyuka çıkan pazarlama girişimidir. kimler tarafından ne amaçla yapıldığını anlamaya çalışmakla birlikte girdilerin %99'ını `chp artık atatürk'ün partisi değil oyum iyi parti'ye` şeklindedir.
    bu kişilerin anne-babalarının büyük kısmı 68 ve 78 kuşağının devrimcileri olmakla birlikte ne ara bu kadar milliyetçileştikleri, atatürkçülük kisvesi altında kürt ve ermeni düşmanlıkları yaptıkları ve hatta bir zamanlar canlarına kasteden, kastetmeye teşebbüs etmiş, kurtarılmış bölgeleri ve silahlı milisleri olan hilal bıyıklı oluşumların artıklarına yakınlaştıkları bilinmez.

şayet chp'ye oy verme nedenleri solcu olmaları değil mustafa kemal'in partisi olması idiyse bugün herkes atatürkçüdür. akp atatürkçüdür, mhp atatürkçüdür, hepar atatürkçüdür, bbp atatürkçüdür, iyi parti atatürkçüdür, chp atatürkçüdür, vatan partisi atatürkçüdür, ldp atatürkçüdür, ödp atatürkçüdür, tkp atatürkçüdür. tabi ki de değillerdir. çünkü mustafa kemal günümüzün en çok istismar edilen figürlerinden biri haline getirmiştir. mesela perinçek ve saz arkadaşları rus yayılmacılığının türkiye'deki piyonu olmalarını abd karşıtlığı ve mustafa kemal istismarı ile açıklamaya çalışmaktadırlar.

bu arkadaşlara sorum, chp'nin atatürk'ün partisi olması için ne yapması gerekmektedir? burada kendisini sosyal demokrat olarak nitelendiren bir partiden atatürkçülük adı altında tamamen türk milliyetçiliği ve yabancı düşmanlığı, kürt düşmanlığı yapmasını isteyenler var. yani,
    -ermeni kırımını inkar et, gerçek atatürkçüsün! sanki ermeni olaylarının müsebbibi mustafa kemal'miş gibi!
    -kürtlerin anadilde eğitim ve eşit yurttaşlık taleplerini inkar et, gerçek atatürkçüsün! doğduğunda ırkını, rengini, ailesini seçme şansı olmayan bir insanın sırf kendi anadilinden mahrum kalmasının sebebi mustafa kemal'miş gibi!
    -başörtülülerin eğitim hakkını inkar et, gerçek atatürkçüsün!

mustafa kemal'in ümmetten millete geçişi sağlayarak bir ulus devlet yaratmak amacıyla kullandığı söylemlerin ve 1930'lu yıllarda bir yanda nazi almanya'sı, mussolini italya'sı bir yanda ise stalin'in sovyetleri gibi despot rejimlerin olduğu ve dünyanın hiçbir ülkesinde demokrasinin yerleşmemiş olduğu bir dönemde uyguladığı daha doğrusu ülke menfaatleri için uygulamak zorunda olduğu otoriter yönetimin günümüzde geçerliliği olabilir mi? ve artık uluslaşma aşaması tamamlandığından dolayı ülkeyi adeta bölünmeye götürecek tek tipçi, milliyetçi, inkarcı, asimilasyoncu, bölücü söylemlerin 2018 türkiye'sinde bir takım milliyetçi çevreler tarafından atatürkçülük maskesi altında pazarlanması doğru olur mu?

mustafa kemal şöyle demektedir:
    "ben, manevî miras olarak hiçbir âyet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. benim manevî mirasım ilim ve akıldır. benden sonrakiler, bizim aşmak zorunda olduğumuz çetin ve köklü zorluklar karşısında belki gayelere tamamen erişemediğimizi, fakat asla taviz vermediğimizi, akıl ve ilmi rehber edindiğimizi tasdik edeceklerdir. benim türk milleti için yapmak istediklerim ve başarmaya çalıştıklarım ortadadır. benden sonra beni benimsemek isteyenler, bu temel eksen üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevî mirasçılarım olurlar."

bu yönüyle mustafa kemal'in yaptıklarından çok belli çevreler yüzünden içi boşaltılmış bir ideolojik kavram haline getirilen atatürkçülük kavramı söz konusu. bu çevreler mustafa kemal'in 90-100 yıl önceki hadiseler karşılığında gösterdiği reaksiyonları o an, somut olayın mevcudiyetine göre yapılması gereken hamleler olarak değil, ebedi ve ezeli hakikat olarak görmekteler. keşke sadece böyle yapmakla yetinseler! mustafa kemal'in dahi savunmadığı ırkçı, turancı fikirleri mustafa kemal'e atfederek onun adı üzerinden prim yapmaya çalışanlar var.
    bu noktada birçok insanın türk eğitim sistemi tarafından kendisine ezberletilen birtakım ırkçı ve milliyetçi dogmaları öne sürerken mustafa kemal'i kullanıp kendi ırkçı, milliyetçi fikirlerine mustafa kemal'i alet etmesi söz konusu. ve maalesef çok istismar edilmesi nedeniyle türkiye'nin demokratikleşmesinin önüne set çeken bir kavram haline getirilmeye çalışılıyor atatürkçülük.
    bir halkın, bir ulusun eşit yurttaşlık hakkının karşısına atatürkçülük maskesi altında karşı çıkılıyor, yine chp il başkanı seçilen bir kadın 1915 olaylarından ötürü ermeni halkının acısını paylaştığı için atatürkçü maskesini taşıyan kişilerce "kürtçü, bölücü, ermenici" olmakla itham ediliyor.

bu ithamda bulunanlar ise zaten seküler milliyetçi kesimler oluyor. "yaşasın türk ve kürt halklarının kardeşliği!" diyerek halkların eşitliğine ve türkiye'nin bütünlüğüne vurgu yapan deniz gezmiş'i anan, başta genel başkanı olmak üzere 68 kuşağından birçok üyesi bulunan cumhuriyet halk partisi'nin gerçek bir sol çizgiye yerleşmesi adına ve milliyetçi kesim de chp'de değil iyi parti'de kendini daha iyi ifade edebileceği için chp başlığı altında bu pr girişimini olumlu buluyorum.
  • doğru yere oynadıklarını gösterir. iyip, demokrat partili dedelerin/babaların chp'li çocukları/torunları üzerine çalışıyor. iyip, akp'den ziyade chp'deki sağcılar ve kendini solcu sanan sağcılar, laiklik ve atatürk hassasiyeti olan millyetçilerden oy alırsa şaşırmayın.
  • iyip sosyal medya trollerinin koordineli çalışması. iyi mesai yaptılar iyi.

(bkz: chp-iyi parti gizli ittifakı)
  • chp kemalizm kaldırıp şeriatı getireceğim dese yine % 25 aşamaz. bu yüzden muhafazkar sağ seçmenin arasına fitne ve truva atı sokup oylarını bölmek için iyi parti için pr çalışması yapıyor.
  • iyip değil ak trollerin çalışmasıdır.
    toplumda ne kadar yavşaklık piçlik orospu çocukluğu varsa, arkasında istisnasız bu troller vardır.

ironi falan da yapmıyorum nerede bir götlük şerefsizlik varsa ak-troller orda
    büllükbaşı furkana bakın anlarsınız, ne mal olduklarını.
  • ortada pr falan yok. ataturkculer ermeni yalanini da kurtculugu de reddediyor. sikik beyniniz sunu anlasin.
  • şekil a'da chp'nin kaçan oylarını toplamaya çalışan akpartililer kadar ilginç değildir.
  • komik bir durum.

lan chp dünkü parti mi amk, alacağın oy oranı %1-2'dir. mhp'den çıkmış bir partiye oy verir mi chp'liler?

chp tehlike değil, 2019 seçimleri tehlike. biraz akıllı olun, %50+1 gelmezse siki tutacağı hep beraber. sonra gelip buraya nerede o laiklik demeyin.