şükela:  tümü | bugün
 • kıtlık ve yoksulluk denince ilk akla gelen parti olan chp'nin tek parti döneminde 1943 yılında çıkarılan tarihte eşine rastlamanın imkansız olduğu vergi. şahna geliyor dendiğinde halkta korku ve panik başlıyor, devlet o tarihlerde vatandaşın mshsulünün 1/4'ine çöküyordu deyim yerindeyse. halk ağır vergiler altında eziliyordu çünkü chp iktidardaydı. geçmişinden kaçamazsın chp.
  tık tık
 • kıtlık ve yoksulluk denilince ilk akla gelen kitlenin mensupları tarafından, tarih ve olaylar bütünü değerlendirilmeden eleştirilen vergidir.
 • eleştirecek bir şey bulamayınca...

  o zamanki chp ile bugünkü chp’yi karşılaştıranlara bak sen! 1943 yılında yani tek partili mecliste bugünün akp’si, mhp’si, hdp’si de varmış.

  siz aslında chp adı altında bugünün bütün partilerini eleştiriyorsunuz.

  hani şu yere göğe sığdıramadığınız adnan menderes de çok partili sisteme geçilmeden önce chp’liymiş!

  bi’ de, -di’li geçmiş zaman yerine -miş’li geçmiş zaman kullanmayı öğrenin lütfen! yaşamadığınız dönem hakkında atıp tutarken daha mı inandırıcı oluyor?
 • (bkz: bir kaynak olarak a haber)

  anladınız siz onun ne olduğunu

  (bkz: engelle başlıklarını engelle)
 • yanlış politikalar nedeniyle kötüleşen ekonomiye müteakip eşşek yüküyle vergi koymaya başlayan hükümetin savunulması için ortaya atılan konu.
  (bkz: ama onlay da veygi alıyoylaydı)
 • cehape döneminde tüp kuyruğu vardı dedikten sonra insanları domates için kuyruğa soktunuz. buna göre yakında yol bakım vergisi geliyor diyebiliriz. tişikkürler ak partisi.
 • o vergiler olmasaydı 2. dünya savaşını ve yarattığı buhranı en az zararla kapatan ülkelerden biri olmayı nasıl başaracaktık peki orospu çocuğu?

  (bkz: 1941 yılında letonya'da çekilen korkunç fotoğraf/@3lly) başlığında yazdığım gibi "nankör şerefsizlere sormak lazım. o yıllarda türkiye'nin üstünde rusya batısında nazi almanya'sı mevcuttu. türk halkını bu vahşilerden korumuş adama saldıracak kadar alçak ve şerefsiz olmayı nasıl başarıyorsunuz?"
 • 16 kasım 2016 tarihli a haber videosudur :

  nereden mi anladım
  dolar : 3.31 , euro : 3.55 - ımkb : 75.663 ( 228 usd )

  şu andaki durum

  dolar : 6.06, euro : 6.76 - ımkb : 86.900 ( 143 usd )

  he canım cehape zamanında vatandaş çok fakirleşti ....
 • çıkarıldığı yılın, uygar denen dünyanın neredeyse tamamının savaş halinde olduğu, ülkenin bu vahşi ve çok kanlı savaşa girmemesi için atılmış adımlardan biri olan vergi.

  kimse vergiyi, hele ki yüksek vergileri, yoklukları, açlıkları savunmaz.

  ancak, devletin yaptıklarını, yapılan devre göre değerlendirmek gerekir.

  mesela, yaklaşık 15 yıl önce kaldırılmış olan döviz alım/satım vergisinin tekrar getirilmesini, üstelik bir savaş da yokken, nasıl açıklamak gerekir acaba?

  17 yıldır ülkeyi yönettiği halde, yine bir savaş filan da yokken ve her kanun, her yönetmelik, her tebliği çıkaracak kadar yetki sahibiyken, ülkenin merkez bankası'nda bulunan ve adeta "kefen parası" olarak değerlendirilen "ihtiyat akçe"leri neden istenmiştir acaba?

  chp'nin ülkeyi yönettiği zamanlarda -ki oldukça kısa sürelerdir aslına bakarsanız- oluşan yokluk, karne vb durumların hepsinin mantıklı bir açıklaması vardır.

  ancak, şu anda içinde bulunduğumuz ekonomik sorunların, hiç bir mantıklı açıklaması yoktur ve olamaz.

  ülkeyi soymakla, ülkeyi ayakta tutmanın farkını herkes öğrenmelidir.

  ismet paşa'nın dediğini unutmayalım "ben sizi aç bıraktım ama babasız bırakmadım".

  chp'nin, cumhuriyetin kuruluş ve demokrasiye geçiş sürecindeki eylem ve söylemlerini, mutlaka iyi değerlendirmek ve kararı öyle vermek gerekir.
 • 1943 alman orduları avrupanın tamamına yakınını işgal etmiş, türkiyenin batı sınırı ve kafkas sınırı almanlara komşu olmuş, tüm doğu asyada ölümüne savaş devam ediyor, ölen insan sayısı 40 milyonlarla ifade ediliyor, türkiyede 1 kişinin burnu kanamamış ama tüp kuyruğu varmış, vergi varmış. şimdi ise göt kadar suriye savaşında amı götü dağıttık.
19 entry daha