• "efendi adam" imajina sahip chp'nin, diger partiler kadar popülist olamama sebeplerinden.

diger partilerin kendine göre yarattigi "düsman" mevcut, bu düsman üzerinden nefret ve kin ile kitle kontrolü saglamaktalar, sürekli bir "savas" halindeler. kendilerinin dediklerinin dogru olduguna inanmaktalar, digerleri de dediklerini tamamen kabul edene kadar bu savas halini devam ettirmede sakinca görmüyorlar. chp onlara göre cok pasif kaliyor, sanki "kurtulus savasinda"ymisiz gibi siddetle ve hiddetle dolu olmayan chp'lileri zavalli olarak görüyorlar. haliyle akp'li bir zengin müteahhit isadami elit olmuyor, masum sivilleri öldüren pkk'nin yaptiklarini memnuniyetle karsilayan hdp'li fasist olmuyor, varligi amerika'nin stratejisi üzerine kurulmus mhp'nin secmeni de vatan haini olmuyor...

tekrar diyorum, chp'nin kitlesi bu ülkenin en düzgün kitlesidir, ülkenin geleceginin teminatidir. ülkenin icinde bulundugu "görece" uygar seviye, bu kitle sebebiyledir.
  • bunu yenikapı mitinginde bile anladık.

hani herkesin bahçelinin konuşmasını sözde efsane bulduğu miting.

ulan açtım baktım sırf gaz, e erdoğan da hep gazla konuşuyor. kemal kılıçdaroğlu sakin sakin konuştuğundan hitabet yeteneği olmayan diye yedi tabi zılgıtı yine. halbuki kılıçdaroğlunu cok beğenmeyen biri olarak ben dahi o konuşmasını beğenmiştim..ama ne oldu halk beğenmedi. acaba niye beğenmedi, işte bu başlığın konusu bu cevaplar.

chp seçmeni vs diğer seçmenler...
  • parayı bulanlar sokaklardan çekilir, sokaklara alt tabakalar, kaybedecek birşeyi olmayanlar hakim olur.. işi gücü, evi, arabası, ailesi, düzeni olan bir küçük burjuva bunları kolay kolay riske atmaz. ne zaman ki tüm toplum belli bir refah seviyesine ulaşır o zaman çatışacak kimse kalmaz..
  • insanların parayı bulunca chp'li semtte yaşama isteğinin arkasında yatandır.

insan komşusu medeni olsun istiyor be hacım.
  • ana hatlarıyla doğru olan tespittir. etrafımda nisbeten ılımlı, makul, oturmayı kalkmayı bilen, güler yüzlü, yani genel olarak ilişkilerini medeni bir zeminde götürebilen insanların ezici çoğunluğu chp'li. politik doğruculuk yapıcaz diye böyle bir gerçek yok mu diyelim? istanbul'da yaşayanlar neden ilk fırsatta şişli, beşiktaş, kadıköy gibi ilçelerin sınırları içindeki semtlere kapak atmaya bakıyolar,tesadüf mü?

tabandan bağımsız olarak elbette chp'nin zaafları, eksikleri falan var. ancak siyasette bile tüm partilerle iletişim kanalları açık olan parti chp.

elbette sözcü gazetesi okuyan agresif emekli albay ya da öğretmenler istisna teşkil edebilir. ama onlar da en fazla sinirini yanlış yere park eden arabanın sileceğini kaldırarak falan çıkarır.
  • chp seçmeni hem zengin hem eğitimli. kaybedecek bir şeyi olan insan şiddetten kaçınmaya çalışır.
  • doğru tespit. chp seçmeni genelde orta ve orta üst sınıftan gelir tabanın çoğu en azından lise mezunu olmakla birlikte eğitimli kesimdir. meslek sahibidir, çocuklarına da sahip çıkan bir kitledir. çocukları politize olunan mezopotamya dernekleri, ülkü ocakları ve tarikatlerde pek görünmezler. eli bıçakla arası iyi olanlarının en büyük arzusu ileride bir gurme ya da aşçı olmaktır. bomba deyince akıllarına tom jones'un 'sex bomb' şarkısı gelir. düğünlerde ellerinde şarap kadehi olur silahı alıp havaya ateş açmazlar.
  • son yıllarda açılmış başlıklar içerisinde en doğru tespiti içereni. ama bunun ne faydası var. hızla bir iç savaşa gide türkiye'de en savunmasız kesim chp liler. o yüzden en çok kırıma uğrayacak kesim aynı zamanda. inşallah birileri bu gerçeği görür.
  • 1 kasım 2015 itibariyle %75'lik bir orandır
    (bkz: 1 kasım 2015 genel seçim sonuçları)
  • hangisinin eğimi kaç derece o da verilirse daha iyi olacak varsayım.

not: oradaki eğim kelimesi eğilim olarak düzeltildiğinde bu entry anlamsızlaşacaktır, varlığı sorgulanacaktır, yalnızlaşıp bunalımlara gark olacaktır ama olsundur.

edit: ulan ısrarla da düzeltmediler ya?
hesabın var mı? giriş yap