şükela:  tümü | bugün soru sor
 • fantastik de olsa akp karşısında güçlü olmanın tek çözümüdür.

  gerekli hesap kitap defalarca kez yapıldı. ne olursa olsun muhalefetin tek başına iktidar olma şansı yok. 2019 şimdiye kadar ki en önemli seçim. bu seçimde de muhalefet geleneği bozmayacak:yenilecek.

  ilkeler,programatik görüşler,ideoloji şu bu bir kenara bırakılmazsa bu akp-mhp ittifakı %50 üzerine çıkacak.

  chp'ye dönük eleştirilere katılmıyorum.ulan değil muharrem ince, mustafa kemal bile gelse chp iktidar olamaz. iyi parti ana muhalefet olarak yükselişe geçebilir fakat iktidar olma şansı yok.hdp de ayni şekilde.

  iyi bir politika geliştirmek de çözüm değil. asgari ücreti iki bin liraya çıkaracağını söyleyen yuhalanıyor.dini ve milli hassasiyetleri ön plana çıkarsan da sana fetöcü iftirası atılıyor. iyi parti'ye dönük fetöcü suçlaması hala dillendiriliyor.

  coğrafya kaderdir.yani bugün çok iyi bir politika ile gitsen bile iktidar olma şansın yok.iktidar partisi,muhalefeti öyle bir lekelemiş ve değersiz kılmış ki muhalifler bile kendisine inanmıyor.

  chp hdp iyi parti ittifakı fantastik olabilir,oy kaybına da yol açabilir ama tek başına bir muhalefet partisi iktidar olamaz. beceriksizliğinden değil, ortadoğu toplumlarının malzemesi bu.

  edit: başkanlık sistemini bilmeyen, dersine iyi çalışmamış hayalperestler hemen atlamış. meclisi düşünen kim? meclisin bir kıymeti kalıyor mu başkanlık karşısında? bugün bile yok.
 • iktidar ve tek başına iktidar denen kavramın türkiye siyaset terimleri arasındaki yerinin artık yerini kaybettiğini hala anlamamış bir suser beyanıdır. sistem değişti, sistemi yorumlayanları kafası değişmedi. bu üç parti mecliste vekil çoğunluğunu sağlarsa başkan'ın önünü kesme şansına sahip olur, onun için de seçimde ittifağa falan gerek yok. 7 haziran'da gördük, bir daha görebiliriz.

  başkanlık seçiminde hiç gerek yok, ilk turda herkes kendi adayına seve inana oy versin ki seçim ikinci tura kalsın. sonrasında zaten bu bahsetitğiniz muhalefetin çatı adayı kendiliğinden belli olacaktır.
 • hdp ve iyi parti ha?
  konuda troll içerik ya da ironi varsa kusura bakmayın aceleyle yazıyorum.
  siz olayı çok yanlış anlamışsınız...
  iyi parti hdp ile bir ittifağa meyledecek olsa ben dahil ekseriyetten oy falan alamaz.
  iyi partinin kimseye ihtiyacı yok. yeter ki ödünç oy vermeyi çok seven chp'li arkadaşlarımız o gün geldiğinde de iyi partiye biraz destek olsunlar ki etrafımda bunu yapacağını söyleyen çokca chp'li var.
  kafayı sıyıranlar, açıkca terörü destekleyenler haricindeki hdp'li arkadaşlar da kürt halkının bu aşağılık insanlar elinde daha fazla alçalmasına razı olmayıp iyi parti'ye oy verseler çok güzel olur tabii.
 • eninde sonunda bir araya gelmek zorundalar. ittifakla akp'nin amaçladığı şeylerden biri de bu iki partiyi hdp ile ilişkilendirmek. ancak bu bir mecburiyet. zaten siyasi paradigmayı erdoğan belirliyor tamamen. yıllarca sen şuradan oy al, sen buraya marjinalleş dedi üstü kapalı. büyük dilim hep kendisine kaldı.
 • birileri bir plan yapıp chp yi hdp ile ittifak yapmaya mecbur bırakacağını düşünüyor

  ama bu oy pusulasında chp ile hdp yi aynı çerçeve içine almayı gerektirmez.

  hdp sadece bir parti , kürt seçmen ise tüm siyasi partilerin kazanmak istediği bir topluluk.

  kürt seçmeni kim neyle kendine çekecekse kazanan o olacak.

  chp nin elinde kürt seçmeni kendine çekebilecek bir çok done var.

  son istanbul il kongresindeki tercih de biraz bu yönde sanki.
 • ittifak olayı zaten başlı başına bir saçmalık değil mi.

  biz ne ara kabullendik bu ittifak olayını ??

  oh valla anasını satayım, baktın koltuk gidiyor birlikte %51+ oy alabileceğin bir partiyi çek yanına biz ittfak kurduk de.

  ulan böyle salakça bir hamle olabilir mi? muhalefet ne bok yiyor. ittifakçı bulacağına buna itiraz etsin önce.
 • (bkz: kürt please)
 • çok komik lan bunlar.

  --- spoiler ---

  chp'ye dönük eleştirilere katılmıyorum.ulan değil muharrem ince, mustafa kemal bile gelse chp iktidar olamaz.
  --- spoiler ---
  sakin ol koç, mustafa kemal gelse şu delegelerle chp'nin başına geçebilir mi onu sorguka ilk önce.

  --- spoiler ---

  iktidar partisi,muhalefeti öyle bir lekelemiş ve değersiz kılmış ki muhalifler bile kendisine inanmıyor.
  --- spoiler ---
  emin misin? iktidar mı yaptı? şu veya şu sebepten itibarsızlaşmış olmasın?

  --- spoiler ---

  şu süreçte hdp diline azami özen göstermeli.
  --- spoiler ---
  ne gibi mesela? ne derse senin için makul olur? abdullah öcalan'ı sevgiyle selamlıyoruz yerine afrin'de kardeşlerimize saldırıyı kabul etmiyoruz derlerse senin için yeterli mi?
 • erdoğan'ın en büyük özelliği sadece kendi partisini değil muhalefeti de dizayn edebilmesidir. chp'yi bu yöne sürükleyek yok etmek istiyor.
 • iyi parti ve terörist destekçisi hdp bir arada he? kafan güzelmiş kardeş harcanma buralarda.