şükela:  tümü | bugün
 • istanbul gaziosmanpaşa'da pierreloti mezarlığı civarındaki gecekondulardan birinde kirada oturan bir adamım. 45 yaşındayım. kahvehanelerde garsonluk/çaycılık yapıyorum. yaz aylarında boyacılık yaparak ekstra para kazanıyorum. gelirim fena değil ayda ortalama 2000-3000 tl arası para geçiyor. haytalıktan biraz geç evlendim. çocuklar ufak. kız 11 oğlan 9 yaşında. ilkokula gidiyorlar.hanım çalışmıyor.

  belediye gıda ve yakacak konusunda gerekli yardımı yapıyor. çocuklar için de okul yardımı alıyoruz.

  oyumu ak partiye veriyorum. daha önce de anap ve dyp ye veriyordum.

  benim merak ettiğim husus şudur: 20 yıldır chp den bir allahın kulu da kapımı çalıp arkadaş senle bir tanışalım eğer biz iktidara gelirsek senin hayatın daha güzelleşecek sana şöyle imkanlar sunulacak falan demedi. ben de ciddi ciddi merak ediyorum chp iktidara geldiğinde bana ülkeyi kömüre/makarnaya satmış adam olarak mı bakacaklar yoksa yardımlar devam edecek mi?

  çocuklar okulda andımızı okusa ne olur okumasa ne olur. ikisi de türk olmaktan gurur duyuyor zaten. ben ilkokulda okudum da ne oldum? 20 sene ömrüm kahvehanelerde at yarışıyla geçti iş bulana kadar...

  maden kazaları dediler. 301 işçi öldü dediler. hesabı sorulacakmış. arkadaş yeni çeltek de kozlu da sorgun da 90 lı yıllarda olan kazaların hesabını iktidardan soran oldu mu önce onu bir söyleyin. depremde ölen canların hesabını kim kimden sordu? ayrıca birilerinden hesap sorulması benim yaşantımı değiştirecek mi?

  chp iktidar olduğunda benim hayatımda ne değişecek? biri bana bunu açıklasın öyle benden oy istesin.

  not : bir şey vaadetmeseler bile gelsinler bir çayımızı içsin şu chpliler bir tanışalım en azından.

  edits : evet az çok beklediğim tepkiler gelmiş. benimle eşit oy hakkı olduğu için veryansın edenler, ömrümü kahvede geçirdiğim için beni değersiz bulanlar, oyumu makarnaya sattığımdan dolayı vatan haini olarak görenler vesaire vesaire...

  şimdi ilkokul matematik bilgimle yaptığım hesaba göre akp %50 chp %25 ve diğerleri %25 oy alıyor bu ülkede. chp'liler her buldukları fırsatta ben ve benim gibilere yukarıdaki ithamlarda bulunuyorlarsa kimin oyunu alıp akp'yi geçebileceklerini düşünüyorlar?

  arkadaş benim oyumu alman için benim bilinçlenip senin eğitim/kültür seviyene gelmemi mi bekliyorsun? alacağın oylar uzaydan mı gelecek? akp'den oy almadan birinci parti olamayacağın gayet açık değil mi? 4 kişiden ikisi akp biri chp biri diğer partiye oy vermiş. iki iki dört etmiyor mu? sen iktidar olmak için bana muhtaç değilsen nasıl iktidar olacaksın?

  hele bir iktidar ol sonraki seçimler için benim oy katsayımı indirir kendininkini çıkartırsın da şu aşamada zor gibi.

  beni aşağılayarak benden oy alabileceğini zannetmen de ayrı bir inceleme gerektiriyor.
 • ömrünün 20 senesini kahvehanede at yarışı takibi ile geçiren bir şahısa anlatabilecek bir şey olduğunu sanmıyorum.

  chp'li asla değilim
 • tabi lan.

  devletten çaldığım arazi üzerine ruhsatsız, standart dışı bir yer yaptım, yaptığım yerin de tarihi eser olması oramda bile değil.
  orada burada kayıt dışı çalışıp vergi mergi de vermiyorum.

  evren diye biri vardı, onun kuklaları zamanında kimin eli kimin cebinde belli değildi zaten, ben de arada nasiplendim işte.

  artık hep kafama göre birileri olsun, rahatım bozulmasın istiyorum.

  oyumu sattım, içim rahat.

  hayat kolay bişey lan.
 • chp iktidar olduğunda neler değişir, bilemeyiz. ancak çok partili hayata geçildikten sonra bir kere bile tek başına iktidara gelememiş partiye en az bir kere şans tanınmalıdır. ayrıca başlığı açan yazar zamanında dyp'ye oy verdiğini belirtmiş. dyp'nin "biri ev biri araba olmak üzere iki anahtar" en büyük seçim vaadiydi; bu sözleri yerine getiremeyen dyp'yi sorgulamak yerine chp'ye sataşıldığı zaman ben art niyet ararım.
 • işte en güzel akp li söylemi.

  arkadaş belli ki empati yapmış ama var böyle tipler.bokun içinde , daha fazla batacağı bok olmamasına rağmen , belki bu boktan çıkarız şeklinde düşünmek yerine adam ne değişecek diyor. ulan en fazla bişe değişmez amk malı. bokun içinde yaşamaya devam edersin ama ya değişirse ?
 • yazarın sadece bu başlıktaki yazısından bile çizdiği profilde biri olmadığı çok rahat anlaşılsa da, çok doğru bir soru sorduğu yadsınamaz.

  asıl mesele chp'nin verecek cevabı olmaması mı yoksa bu cevabı kitlelere düzgün anlatamaması mı, oradan başlamak lazım.
 • senin hayatında çok bir şey değişmeyecek, sen zaten kendi hayatını sikip bırakmışsın.

  ama çocukların o okullardan mezun olduklarında, "iş yok, suriyeli çalıştırıyoruz" denilerek açıkta bırakılmayacaklar.

  kızın mesela okula giderken dolmuşta, otobüste onu taciz eden olduğunda susup sineye çekmek zorunda kalmayacak, şikayet ettiğinde "bilmemne vakfının kapıcısının sınıf arkadaşı" diye olay örtbas edilmeyecek.

  oğlun hayatta bir yere gelebilmek için herhangi bir teşkilata gidip üye olmak zorunda kalmayacak.

  en önemlisi, ikisi de hayata "kömür-makarna" ekseninde bakmayacakları bir eğitim alacaklar. chp bu yardımları yapamayacak, çünkü bu yardımları yapmak için, onların parasını kalanlardan çalmak gerekli, ama mesela kimse bu kadar çalamayacağı için daha iyi bir ekonomide yaşayacaklar.

  veya yurtdışında okuma şansları olursa, teröre yardım eden ülke statüsünde görüldükleri için başvuruları en alta atılmayacak.

  sen tüm hayatın boyunca zaten senin hayatını sikmeye and içenlere oy vermişsin, kendi çabanla da iyice bok etmişsin. chp veya herhangi bir başka parti iktidara geldiğinde sana boğazda yalı, altına özel şöförlü bentley verip al yanında bulunsun diye cebine her ay 1.000.000 dolar koymayacaklar. ama eğer bu düzen değişmezse, senin çocuklarının da senin yaşadığından daha iyi bir hayat yaşama şansı olmayacak.

  nasıl olsa bugüne kadar kendini düşünüp, kendi iyiliğin için bir şey yapmamışsın. bari bundan sonra çocuklarını düşünüp, onların iyiliği için bir şeyler yap.

  herhangi bir chp parti teşkilatından kimsenin gelip sorunlarını dinlememesi çok büyük bir hata, bu konuda haklısın. ama chp'nin, her şehirdeki her eve ulaşması şu an için mümkün değil. iktidar olduktan sonra hala yapamazlarsa, o zaman sorarsın hesabını elbette.
 • cevabı ekşi sözlük ortamında pek de görülemeyecek sorudur.

  halka sormak lazım. neden 1950 seçimlerinden bu yana chp'yi ya da herhangi bir sol partiyi tek başına iktidar yapmamış diye?

  gerçi çoğu parmak basıyor değil mi? üç üniversite bitirmiş ekşi sözlük yazarları kadar kıymet-i harbiyesi var mı düşüncelerinin?
 • gecekonduda kirada oturan abimiz, hangi ilkokulda okuduysa çocukları oraya göndermek isterim. gayet mevzun bir anlatım, üniversite mezunlarına bir türlü öğretemediğimiz "de" lerin ayrı yazımı. maşallah, maşallah
 • bu yaşına kadar anlamadıysan bundan sonra anlaman zor ama yine de azcık da olsa yazalım.
  1- devlet 2 lira maliyetle elde ettiği benzine ekstra vergiler ekleyerek 4,5 liraya satıyor. bu kadar pahalı benzinden dolayı otobüs bilet fiyatları fahiş fiyata çıkıyor. 4,5 lira değil de 2,5 lira olsa benzin fiyatı otobüs bilet fiyatları yarı yarıya düşer. sen de kahvehaneye gitmek için kullandığın otobüse daha az para verirsin.

  2- kullandığın cep telefonu 1000 liraya fabrikasından gümrüğe geliyorsa sen bunu mağazadan 2000 liraya alıyorsun. hadi aldın diyelim buna hat alacaksın ve internet yükleyeceksin. bu hizmetler karşılığında hizmeti sunan firmalara ücret ödüyorsun ama madem sen bunu kullanıyorsun o zaman devlete de para vereceksin. öyle yağma yok diyor şimdiki devlet vergi sistemi. 2 lira ücret veriyorsan bana da 1 lira vereceksin diyor devlet. o sana bir hizmet sunuyor mu? yok.

  3- büyük ihtimalle araban yoktur. bugüne kadar olmamasının sebebi ise yine vergi sistemi. 20.000 liraya gümrüğe gelen araba galeriye geldiğinde 45.000 lira oluyor. kdv+ötv filan derken fiyatlar 2 katına çıkıyor. senin de araba alamamanın nedeni de yine adaletsiz vergi sistemi.

  4- sen 3 bin lira kazanıyorum diyorsun ve senden 3 lira vergi alınıyor diyelim. 30 bin lira kazanan adamdan da 3 lira vergi alınıyor.

  yani chp iktidara gelirse tüm bunlar düzelir demiyorum belki de düzelir çünkü adamların seçim programında bunları düzelteceğine dair vaadleri vardı.

  ak parti hükümetinin ekonomi politikasını bu adaletsiz vergi sistemi üzerine kurduğundan düzeltme imkanı yoktur. çünkü üretimi teşvik edip, katma değer yaratmıyor. varsa yoksa inşaat. chp çiftçiye mazotu 1 liradan vereceğim yeter ki çiftçi üretsin dedi alay ettiler.

  ben sadece adaletsiz vergi sisteminden birkaç örnek verdim. bundan yola çık.