• söyleyen: ihraç edilmiş vasıfsız bir ex milletvekili.

yer: kurumsal olarak boykot edilen yandaş bir kanal.
  • 1954'den bu yana yapılan seçimlerde, 1977 seçimlerinde alınan %41'lik oy hariç chp %25-35 bandında oy almış bir partidir. 1977 yılında aldığı %41lik oyun %7 luk bir bölümü sol ve sosyalist oylardan gelmekteydi.
    aslında chp'nin iktidar olma gibi bir niyeti yoktur. chp'nin bir parti olarak görevi
    a) iktidarda olan sağ partiye üstü örtülü olarak destek vermek,
    b) kendisini sol bir parti olarak göstererek solda oluşabilecek gerçek bir muhalefetin önünü kesmek, eğer bunu demokratik (!) yöntemlerle yapamıyorsa, iktidar partisiyle el ele tutuşarak onları kriminalize ederek mevcut iktidarın devamını sağlamaktır.

1960'lı yılların başında geçerli olan ve tek bir oyun bile kaybolmamasını sağlayan seçim sistemi yardımıyla meclise giren ve grup kuran sosyalist türkiye işçi partisi, gerçek muhalefet nasıl yapılır tüm türkiye'ye gösterince, o zamanın iktidar partisi adalet partisi ile el ele vererek seçim sistemini değiştirmişlerdi. bu süreç türkiye işçi partisinin ve üyelerinin kriminalize edilmesi, en sonunda da 71 darbesi ile kapatılmasıyla sonuçlanmıştı.
    bundan sonra, kuzu kılığına girmiş bir kurt olan ecevit chp'nin başına geçmiş, ortanın solu adında, literatürde olmayan bir garabetle sola eğilimli ancak tereddütlü insanlara "bakın sol istiyorsanız burada var, ötesine gitmeyin" demiş; mhp ile el ele vererek gitmeye niyetli insanlarla havuç-sopa oyunu oynamıştı.
    benzer şekilde 2015 seçimlerinde hdp %13 gibi hiç beklenmedik bir oy alınca, hdp'yi kriminalize etmek için akp ile kirli bir işbirliğine girmiş, milletvekili dokunulmazlıklarıyla ilgili olarak "bu yasa anayasaya aykırı, ama evet diyeceğiz. hayır diyenler partiden atılacaklardır" diye neyin nesi olduklarını göstermişlerdir.
    aslında chp ile akp arasında pek fazla bir fark yoktur. chp tarafından akp'nin sütlaççı belediye başkanı topbaş hakkında soru önerisi verilmişken başka bir yolsuzluktan dolayı yargılanan sütlaççının avukatı, chpnin kalantor bir üyesiydi. kendisine "ne bu ayak" diye sorduğumda bana "siyaset başka ticaret başka" demişti.
    chp anlatmakla bitmez. 100 yıllık partinin adam bulamayıp ekmeleddin'i cb adayı oluşunu düşünün bir. hangi sol parti böyle bir ayıbın lekesini alnına sürer?

özetle, chp'nin bizi bu "akp belasından" kurtaracağını bekleyen insanlar çok bekleyeceklerdir demektir.
  • kim camiden çav bella çalarken eğleniyormuş lan skik? götünüzden uydurduklarınıza artık en çok siz inanıyorsunuz andavallar. sen evvelki seçimde uçacak kaçacak dediğiniz ekonominin hesabını versene önce at ağızlı!
  • doğru bir önermedir. istanbul ve ankara büyükşehir belediyelerini de chp tek başına almamıştır. chp ülkeyi koalisyonla yönetebilir ama tek başına iktidar olamaz. hepiniz bunun farkındasınız.
  • öztürk yılmaz'ı "ezan türkçe okutulsun" dediğinden beri ciddiye alamıyorum ancak bu söylediklerinin altına imzamı atarım. nitekim bu konuda chp başlığına uzun bir yazı hazırlayıp kenara attım geçen gün.

not: şimdi aşağıya damlarlar "kodumun aktrollerinin mesai yaptığı başlık" diye. bu kafayla devam.
  • çok doğru önerme zira ne zaman eline fırsat geçse kendi seçmenini unutup, muhafazakar kesime yaklaşmanın peşinde koştukları için kemik seçmeni bile tereddüte düşürecek saçma sapan açıklamalar yapma kabiliyetine sahipler.

hayır muhafazakar seçmenden bir kazanç sağlansa gam yemeyeceğim o da yok. kendi seçmeninden tepki görmekten başka bir halta yaramıyor.
  • yıl 1972
    nihat erim hükümeti dağılır
    hükümetin tekrar kurulamayacağı anlaşılınca yeni başbakan kim olacak sorusu gündeme düşer.
    ismail arar'a sorarlar:
    "demirel başbakan olabilir mi ?"

kibirli bir cevap gelir:
    "demirel'in başbakan olması mı ? güldürmeyin beni, demirel asla başbakan olamaz."

yıl 1975
    başbakan demirel.
  • kiyaaamete kadaaar kapattim kalbimiii
  • doğru bir önerme, chp'nin terör örgütleriyle ilişkili olduğu propagandası öyle iyi işlenmiş ki çevremde 60 yaş üstü kimle konuşsam canan kaftancıoğlu'nun adını söylüyor direkt.

genel seçimler istanbul ve ankara seçimlerine benzemez. yerel seçimlerde size verdi diye genel seçimlerde verecek diye bir şey yok.

he herkes fikir beyan edebilir ama ben chp'nin mevcut durumda asla ama asla seçilebileceğini sanmıyorum, kadroları inanılmaz amatör, ekrem imamoğlu'nun hizmet diye yaptığı şeylerin çoğu eskişehir belediyesinden devşirme işler. bunlar da zaten genelde dişe dokunur bir hizmet değil, pr'ı güçlü ve ucuz işler.
  • iktidar olmaz değil, iktidar yapılmaz. akp iktidar mı oldu sanıyorsunuz? iktidar yapıldı. ecevit hükümeti ırak tezkeresine hayır demeseydi yıkılmazdı. 1974 te kıbrıs harekatı ambargoları ve 12 eylül darbesini getirdi. bunları halk bilmez, bilmekte istemez. kısaca emperyalistler ne isterse o olur. trump yıkılırsa tekrar konuşuruz bu konuyu.
hesabın var mı? giriş yap