şükela:  tümü | bugün soru sor
 • chp'nin de, bu partiyi başta görmek isteyen sosyal demokratların da sorduğu sorudur.

  cevaba gelirsek en başta dinle uğraşmayı bırakmalılar. tabi ki sosyal politikalar üzerine yoğunlaşılmalı. paralı sağlık ve eğitim üzerine gidilmeli. burdaki saçmalıklar anlatılmalı.

  daha geçenlerde bir işçi metrobüs inşatında, ben olsam chp istanbul il örgütünü yığardım oraya. yap orda basın açıklamanı. yüklen yüklenebildiğin kadar.

  kürt açılımını kesin kesin yapmalıdır. başka türlü o coğrafyadan oy çıkmaz. gerekirse irlanda örneği verilmeli. ordaki yaklaşım uygulanmalı.

  hazırlanan iş kanunu desen tam anlamıyla işçiyi bitiren bir yasa. bu konuda sendikalarla görüş ve genel grev kararını destekle. basın açıklamaları yap, partilileri görevlendir.

  akp'nin neresinden tutsan elinde kalıyor ancak doğru dürüst bir muhalefet olmayınca da adamlar kendi köpeğini bile sıraya dizip sürgün edebiliyor.

  edit: tanım eklenmesi
 • chp'nin de artık kendi kendine sormaya başladığı soru. sanırım bir cevap bulmuşlar ki parti olarak topyekun ülkeyi karış karış gezme kararı almışlar. hatta bu vesile ile gittikleri ailelere oyuncak ayı hediye edeceklermiş. bu akp'nin en iyi yaptığı çalışmalardan biriydi. oyuncak ayı dağıtmak değil, parti olarak vatandaşı dinlemek. tabi bunda o'cu bu'cu cemaatlerin de katkısı büyüktür. chp, gittiği bölgelerdeki halkın sorunlarını iyi gözlemleyip doğru çözümler üretebilirse birinci parti olmasa bile mevcut oylarını arttırabilir. zaten chp'nin bu kararı akp'yi rahatsız etmiş olacak ki bu uygulamayı oyuncak ayı üzerinden itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar.
 • chp'nin yapacağı bir hamleden ziyade, akp'nin bir hatasının veya yanlış bir hareketinin olmadığı müddetçe, chp ne yaparsa yapsın amacına ulaşamayacaktır şeklinde cevaplanabilecek sorudur.

  şöyle ki, kılıçdaroğlu öncesi chp'sinin, icraatları ve profiline bakılırsa, toplumun çoğu kesimine tepkili ve muhalif bir duruşunun olduğunu söyleyebiliriz. izmir'de çarşaf parçalayan kadın kolları, (bkz: canan arıtman) faktörü, chp'nin din düşmanı bir parti olarak görülmesinin başlıca sebepleridir. gelir-eğitim seviyesi görece yüksek seçmenin de oyunu çoğunlukla chp'den yana kullanması, elitist ve tepeden inmeci bir parti profili çizilmesine sebebiyet verdi. türkiye'de, uzun süreli iktidar hesapları peşinde olan bir siyasi grubun, muhafazakar anadolu seçmeninin kalbini kazanabilmesi çok önemlidir. ve bunu akp çok iyi başardı. chp, sürekli atatürk üzerinden siyaset yaparak, kısır bir siyasetin takipçisi oldu. uzun yıllardır chp-asker arasında devam eden ittifak neticesinde, başı örtülü kadınlar, çocuklarının harbiye'den mezun oluşlarını göremedi. dolayısıyla, dini değerlerine fazlasıyla bağlı olan halk, chp'yi, atatürk'ün partisini tek parti döneminden bu yana bir kez bile iktidara layık görmedi. atatürk'e olan sevgisine rağmen..

  belediyecilik geçmişi oldukça parlak olan rte, parti içi teşkilatlanmanın öneminin farkındaydı. iktidara geldikten sonra, kadın kollarına, gençlik kollarına ve büyük kısmını elinde bulundurduğu il ve ilçe belediyelerine gereken kaynağı ayırdı ve kendisi de bir kasımpaşalı olan başbakan, halka ''ben de sizdenim'' mesajını çok başarılı bir şekilde vermiş oldu.

  sözün özü, objektif olarak değerlendirmek gerekirse, tayyip erdoğan faktörü akp için olmazsa olmazdır. belki günün birinde, kendisi siyasetten çekilmeye karar verirse, ve yerine gelecek alternatifi karizmatik liderlik vasıflarından yoksun olursa, belki o zaman chp için bir şans olabilecektir.

  türk toplumunun, kendinden olmayanı dışlama refleksi burada da karşımıza çıkıyor. sırf alevi olduğu için, kemal kılıçdaroğlu'na asla oy vermeyeceğini söyleyen insanlar sayıca oldukça fazlalar. ve malesef ki, bu bir gerçek.
 • yandaş medyanın bu konuda çok büyük rol oynadığı soru cümlesi. eğer bu medya çeşidi yanınızda olursa kesinlikle mümkündür. hiç öyle uğraşmaya gerek yok.
 • aslında chp ne yaparsa yapsın akp seçmenini alamayacaktır. çünkü bir şeyler yapması gereken chp değil chp seçmenidir. akp'den kurtulmak istiyorsanız "ülkenin %60 ı aptalmış hakikaten""oy verdiniz şimdi çekin bakalım yobaz kafalar""hiçbir şeyden şikayet edemezsiniz oy verdiniz gericiler" demek size hiçbir fayda getirmez.

  hatta ben şuna inanıyorum artık: chp seçmeni kararsız kesimin bile oylarının akp'ye gitmesinde büyük etmen. akp'yi iktidardan edecek güç chp seçmeninin hal ve hareketleridir. hiçbir partiye oy vermeyen ve dışardan milletin düştüğü hali gözlemleyen biri olarak; "chp seçmeni akp'nin yaptığı her olumsuz durumda seçmene ; aptallar, gericiler, yobazlar demeyip onlarla iletişimlerini iyi kurarlarsa %10 gibi bir rakam chp'ye oy verebilir."
 • zor bir soru. cevabı, akp seçmeninin şu soruya vereceği cevapla alakalı olabilir:
  (bkz: ne olursa akp'ye oy vermezsiniz)
 • chp bu soruya kafa yoracağına ecevit'in 77 başarısının sebebini anlamaya çalışırsa daha faydalı olacaktır. kararsızlar hala ana muhalefetten fazla oy sayısına sahip.