şükela:  tümü | bugün
 • uzun süredir cevabını bulamadığımız soru. koskoca cumhuriyet onu kuran partinin ana muhalefet olduğu dönemde ayaklar altına alınıyor, tepede bir başbakan diktatöre dönmüş, halk suriye'yle savaşmak istemiyor - o istiyor bombalar patlıyor, atatürk'e ayyaş diyor, alkolle ilgili peşpeşe yasaklar, kürtaj suç, tecavüze uğrayan kadın suçlu, okullarda ana ders islam, ösym zaten batmış, tarikatlere cevaplar dağıtılıyor, kıyafetine laf ediliyor, tüm halk karşı başbakan 3. köprüyü yapıyor, tam şu anda gezi parkında ağaç isteyen çocuklar biber gazına maruz kalıyor, gazeteciler içeride, aydınlar içeride, kahramanlar içeride hükümet apo'yu dışarı çıkarmaya çalışıyor, tc'yi kaldırmaya çalışıyor.. 10 senede bir ülke nasıl 100 sene geriler canlı canlı yaşatıyor.

  şu saydıklarıma bir bakın. beyninize format atıp yeni duyuyormuş gibi bir okuyun. her biri skandal bunların. ve %49 bu adamı destekliyorsa %51'i de nefret ediyor bu adamdan. yani bu ülkenin çoğunluğu bu adamdan nefret ediyor. biri bana söylesin chp napıyor? mesela neden herkesi örgütleyemiyor da biz atatürk'e ayyaş dendi diye taksim'de yürüyemiyoruz. illa facebookta bir avuç insan toplanmaya mı çalışacak. yahu işin değilse bile ara birkaç sivil toplum örgütünü yarın taksimde toplanın de, internetten duyurun de biz de katılacağız de. bunları allah aşkına bir söyle. biz de çıkalım ki başbakan sözünü geri alsın, en azından ben artık bu ülkeye ne yaparsam yapayım zaten ben seçilicem zaten hiçbirinin sesi çıkmayacak diyemesin. bağırmak için bekleyen insanlarız biri bizi allah aşkına toparlasın.
 • yanıtı kesinlikle türk medyasından öğrenilemeyecek bir sorudur.
 • son derece uzun yanitlar verilebilecek, hakli bir soru. ama daha hakli bir soru hukumet ne yapiyor olmali. zira muhalefet bir icraat makami degildir. hele ki iktidar partisi mecliste boyle bir cogunluga sahipse, muhalefetin yapacagi sey iktidari elestirmek, oneri getirmek, bir de tartismanin sinirlarini iktidarin yonetmesini engellemektir. chp'nin bunlari hic yapmadigini iddia etmek de, chp'yle parti olarak sempati dahil hicbir bagi olmayan bir insan olarak soyleyeyim, en iyi ihtimalle cahilliktir.

  eger chp'nin yaptiklarini hurriyet'ten filan okumaya calisiyorsaniz vardiginiz sonuc sasirtici degil elbet. bu ulkede akil insanlarla ilgili chp onerge verir, reddedilir, haber olmaz. akp ise akil insanlari aslinda dunyada anlasilan haliyle hic ilgisi olmayan bir sekilde (akil insanlar gorus toplama organlari degil denetim organlaridir temelde ve devlet guclerini de denetlerler) gundeme getirir, meclisten gecirir, yenilikci olur! ustune chp elestiri getirince de utanmadan guney afrika'yi filan ornek verir, sanki bu ornekleri zaten chp kendilerine vermemis, hatta zaten itiraz guney afrika'yla buradaki heyetin hicbir alakasinin olmamasi degilmis gibi!

  ama daha acisi reyhanli'da yasandi. bir parti dusunun, taa en basindan, etik olarak problemli bulsaniz da bulmasaniz da, bu ise karısmamamızı, karisirsak bu savasin bizim topraklarimiza sicramama ihtimali olmadigini soylesin. bir parti daha dusunun, iktidarda olsun, basindan beri tam tersini savunsun, muhaliflere yer, silah ve egitim versin. sonra o ic savas yasayan ulkeden iki minibus gelip infilak etsin, 52 kisiyi oldursun. sonra da bir grup insan donup bastan beri itiraz edenleri suclasin. bu adamlari multeci kampina bile almadilar, hukumetin meclise "lutfettigi" denetleme yetkisi bu kadarsa, sen de buna itiraz etmiyorsan, chp'den ne hakla sikayet ediyorsun?

  hayir siz mi aptalsiniz, yoksa kalan herkesi mi aptal zannediyorsunuz onu anlamiyorum. mit kime bagli? basbakana. emniyet? icisleri bakanina. disisleri politikasini kim belirliyor? davutoglu bile degil, erdogan. bana chp'nin bu konuda sahip oldugu en ufak bir guc, sozunun gectigi bir kurum, etkileyebildigi bir politika gosterebilir misiniz? o zaman nasil bir mantikla reyhanli'da bile chp suclandi, ben anlamakta cok zorlaniyorum.

  evet evet muhalefet tamamlayicidir vesaire, ama elimizdeki sorun bir "muhalefet zayifligi"ndan ibaret degil. elimizdeki sorun, meclisin devredisi kalmasi sorunudur. iktidar partisinin bir organi haline donusmesidir. bunda da en buyuk kabahat, ne kadar romantiklestirirseniz romantiklestirin, bu isi bu hale getiren iktidar partisindedir. evet, chp kendi soylemiyle bu tuzaga dusmustur, kendisini "devleti kuran parti" olarak lanse eden parti devletin her turlu hatasinin da omuzlarina binmesini beklemelidir. ama chp'nin politik hatasi, secmen olarak bize nasil olsa vurmasi kolay oluyor diye chp'ye vurarak bir sey elde edebilecegimizi zannettirmemeli.
 • chp pek bir bok yapamıyor, doğrudur da, e peki sen ne yapıyorsun diye sormazlar mı adama?
  sözüm sana ey kendini muhalif sayan genç:
  politika internette ekşi sözlük ve twitter üzerinden yapılamıyor henüz.
  senin yaşıtların, okulda okurken örgütlendiler, bilmemne evlerinde eğitildiler,
  kuran kurslarında geçirdiler tatillerini. sen ne yaptın?
  anan baban ne yaptı? apolitik nesiller yetiştirmek dışında?
  "akp şunu bunu yapıyor, chp ne yapıyor" diye soruyorsun;
  e sonuçta haklısın ama bu günlere gelirken neler olduğunu da bir düşün.
  bu ülkede solun tüm damarları kesildi darbelerle, bu arada akp'yi oluşturan ekip
  40 yıldır daha liseden beri birlikte hareket ediyor ve kimse onlara dokunmadan büyüdüler hep.
  ama bu bahane değil, çünkü tek neden bu da değil;
  adamlar çalışıyor, örgütleniyor ve reel politikada, sokakta var oluyorlar.
  sen bilgsayarının başında ona buna laf yetiştiriyorsun.
  oysa akp gençlik kolları canını dişine takıyor, sen o sırada nerelerde sürtüyorsun?
  akp kadın kolları küçük bir ordu kadar var; chp'li kadınlar kaç kişi?
  kaç muhalif partisine fiili destek veriyor?
  chp, bir çok nedenden dolayı seçmeniyle, halkla bağları kopmuş bir partidir.
  bunun başlıca nedenleri vardır, işte dediğim gibi darbe, sonra baykal mesela, partinin kendi hataları, vs...
  ama suçun en büyüğü sende güzel kardeşim.
  bu işler kadro işleri, bu işler ekip işleri, bu işler birlikte hareketle olacak işler.
  gideceksin, partiye üye olacaksın, faaliyetlere katılacaksın,
  partiyi ileri itmenin yollarını arayacaksın.
  bir hareket yaratmanın yollarını araştıracaksın.
  yoksa bu parti böyle gelmiş, böyle gider.
  80'den beri apolitize olmuş, nasıl tepki vereceğini, nasıl toplumsal bir hareket oluşturacağını bilmeyen
  bir kalabalıksınız, ve birileri niye birşey yapmıyor deyip duruyorsunuz? sen yapacaksın oğlum, sen.
  her lideri öne çıkaran bir dalga vardır arkasında, beğenmiyorsan bir araya gelip dalga olacaksın,
  sen değiştireceksin, beğendiğin lideri yaratacaksın.
  ama hayatının bireysel konforlarından vazgeçmeden olmaz o iş.
  sen arkadaşlarınla tatil yaparken, akp gençlik örgütü çalışıyor,
  annen arkaaşlarıyla çay partisinde dizileri konuşurken,
  akp kadın kolları ev ev dolaşıyor güzel kardeşim.

  hani ünlü bir laf vardır; "ilgililer bilgisiz, bilgililer ilgisiz" diye,
  aha işte chp'nin durumu tam da bu.
  madem herkesten çok biliyorsu doğrunun ne olduğunu, neden ilgisizsin politikaya?
  tabanından kopmuş hele de sol olduğunu iddia eden bir partinin ne yapmasını bekliyorsun.

  iş bu yazı; ne chp'yi savunmak için yazılmıştır, ne de başka türlü bir misyon için.
 • soru cümlesi. hal hatır sorma cümlesi. memleketin gidişatına bakarak bi bok yapmadıklarını söyleyebiliriz. biz fazla dokunulabilirlikten sineye çekiyoruz, bunlar niye susuyor belli değil. naapcan o kadar dokunulmazlığı, kefenin dokunulmazlık cebi yok, e sardırıp eve de götüremezsin çoluk çocuğa da dokundurmasınlar diye. kullan bari. tazeyken iyi bu.
 • ilginç bir soru cümlesi. bu cumartesi kadıköy'de miting yapıyor mesela. kadıköy'de yollar kapanır şimdiden işi olanları uyaralım.
 • son bir hafta icinde chp milletvekilerinin verdigi bazi onergeler:

  secim barajinin %10'dan %3 oranina dusurlmesi teklifi akp ve mhp oylari ile reddedildi.
  lgbtt haklari ile ilgili onerileri akp ve mhp oylari ile reddedildi.
  faili mechul cinayetlerin arastirilmasi ile ilgili meclis onerisi akp ve mhp oylari ile reddedildi.

  bunun disinda gene son bir hafta icinde:

  chp istanbul miletvekilleri gezi parkinin korunmasi yonunde gorus bildirdi. gursel tekin dun gezi parkina gidip protestoculara katildi.
  antalya cezaevinde cocuklara tecavuz ve iskence edildigini chp milletvekilleri tespit etti ve kamuoyu ile paylasti.
 • sorunun cevabi chp'de oldugu kadar medyada da gizli. chp yapmasi gerektigi kadar iyi muhalefet yapmiyor, dogrudur. bu durum biraz chp'nin kendi ic dinamikleriyle alakali. kendi icinde bir program ve siyasi durus birligi bulunmadigi icin, her chp'li bir sey soylemeden once iki kere dusunuyor. ama mesela uzerinde herkesin fikir birligi yaptigi konularda chp hicbir sey yapmiyor degil. chp'nin milletvekilleri sizin burda yazdiginiz seylerle ilgili onerge veriyor, reddediliyor. genel baskan yardimcilari basin ozgurlugu konusunda rapor hazirliyor, cd hazirliyor, cikip basin toplantisi duzenliyor, gazeteciler gelip dinliyor, raporu alip gidiyor ama bu hicbir ama hicbir anaakim medya mecrasinda haber olmuyor. cikip yolsuzluk raporu hazirliyorlar, milyar dolarlik ihalelerde yolsuzluk yapildiginin kaniti var, her sey yazili belgeli, en ufak bir suphe yok, hicbir ama hicbir yerde yayinlanmiyor.

  ya-yin-la-mi-yor-lar.

  basbakan agzina geleni soyluyor, birinci sayfadan son sayfaya kadar, haber bulteninin basindan sonuna kadar o var. iki haftadir ayyaslik tartisiliyor bu ulkede. sonra chp niye bir sey yapmiyor oluyor. buna ragmen bir milletvekili (bkz: turgay develi) sesini duyurabilmek icin "alkol duzenlemesini desteklemek" bahanesiyle samanyolu tv'ye canli yayina cikiyor, iki kisi izler belki diye orda yolsuzluklari anlatmaya calisiyor, program bittikten sonra videosunun izine rastlanmiyor bir daha, haber zaten olmuyor. bulursam koyarim o canli yayinin videosunu da, siz simdilik o yolsuzluk mevzusuyla idare edin:

  http://www.tbmm.gov.tr/…l_kurul.cl_getir?peid=11672

  http://www.youtube.com/watch?v=en6qoo0xshm
  http://www.youtube.com/watch?v=4uarq9fovka
 • chp'liler tarafından asla sorulmayan soru. sorana da sinirleniyorlar bir de, "çok biliyorsan git sen birşeyler yap" diyen bile çıkıyor. benimle kılıçdaroğlu'nu karşılaştırıyor mesela, "hah işte bak sen de birşey yapmıyorsun" diyor. kılıçdaroğlu sağda solda benim kadar konuşsa, ona bile razıyım. lakin şüphelerim var.

  ayrıca (bkz: #34062091)

hesabın var mı? giriş yap