şükela:  tümü | bugün
  • chp seçmeni bir grup tarafından klavye delikanlısı olarak tanımlanmasına karşılık, akp seçmeni için sanal da olsa bir delikanlılık tanımı yapılamıyor. yaşananlara bakıldığında gerçek klavye delikanlıları hemen kendini gösteriyor.

chp seçmenleri belirli yerlerde demokratik tepkilerini gösterirken, demokratik tepkilerinden sonra otokratik bir toplumda yaşanabilecek perde arkası dayağını yerken, akp seçmeni bilgisayar karşısında göbeğini kaşıyarak sadece padişahım çok yaşa diyebiliyor.
  • chp seçmeni akp karşıtıdır ve oy verebileceği iki partiden birine oy veriyordur. akp seçmeni ise yoktur. akp'ye oy veren birini duymadım hiç.
  • biri okumuş az çok kafası çalışan adamdır diğeri koyun sürüsüdür birey bile değildir başlarında da çobanları vardır.
  • (bkz: al birini vur ötekine)

zöge : acaba hangi taraf kötüledi. iki taraf da kötülediyse, oh mis.
  • chp seçmeni; aynı başkanı gibi iftira atmakla meşguldür, akp seçmeni; aynı başkanı gibi iftiraları kaale almamakla meşguldür.
  • aynısının lacivertidir.
  • futbol taraftarı gibi körü körüne seçmenlerse başlarına gelecek herşeyin müstehak olduğu seçmenlerdir.
  • özünde birbirlerinin ayna görüntüsüdürler.

ama gezi olaylarından sonra chp'li gençlerde ufak bir kıpırdanma vardır. (aktivist olmaları değil, olayı hiç anlamayıp akp söylemlerinin tam zıttı yönden olaya bakan bir sürü chp'li hala vardır) bir şeyleri fark edip değişim sürecine giren, demokrasi üzerine, kürtler üzerine hatta muhafazakarların hakkı üzerine düşünmeye başlayanları vardır. bunu yapan hiç akp'li görmedim.
  • ülkemizde gizli oy açık tasnif söz konusu olduğu için kimin neyin seçmeni olduğunu ancak beyana dayalı olarak bilinebilir. bu nedenle böyle sınıflamalar doğruluk teşkil etmeyebilir. zira chpye oy verdim diyen ateşli savunucuları bazı iş ilişkileri ya da düzeni bozulmasın diye pekala akpye oy verebilir.

ya da yine hukumete yakın bir yerde çalışan biri etraftan fişlenmemek adına pekala akpye oy verdim deyip oyunu chpye atabilir..

araştırma kuruluşlarının yaptıgı anket calısmaları biraz daha gercege yakın sonuc verebilir ama bu bile yeterli değildir bence bu ayrımın bu denli keskin belirlenmesinde...