şükela:  tümü | bugün
 • artık bunu tartışmanın zamanı gelmiştir.

  **
  son ve başa kondurduğum edit: eğer alternatif bi parti bulamazsam ve chp yeni bir genel başkanla partinin bu dramatik durumunu düzeltmezse gidip geçersiz oy kullanacağım. sözlük yazarlarından bu başlıkta tavsiyelerini bekliyorum, baraj altı olayına takılmayınız.
  **

  chp hem tüzük olarak, hem parti ilkeleri olarak kağıt üzerinde oy verebileceğim en iyi parti olmasına rağmen, son yıllarda kk ve ekibinin pratikte bunlarla hiçbir alakasının kalmadığını görmekteyiz.

  kk reisçilerine not: baykalcı yada ulusalcı değilim.

  baraj altı goygoylarına not: sizin o çok idealist kişiliğiniz demiyor mu chp'nin maksimum alacağı oy 25%'dir diye. ha 25% almış, ha 20% almış, sizi dertlendirecek bir konu değil o zaman.

  partizanlıktan gözü kör olanlara not: hayır dostum akp trolü de değilim, şüphe duyan profilime bakabilir.

  herneyse artık alternatif bir oy verilecek parti arıyorum, en azından desteklediğim parti tüzükle veya yazılı ilkelerle değil, pratikte de beni temsil etsin. çünkü bıktım sevgili sözlük, gerçekten bıktım. bir yandan akp'nin 15 senelik iktidarının rezaletleri, bir de sineye çekmekten bıkıp usandığım chp saçmalıklarından bıktım. bu düzelene kadar da chp'ye oy vermeyeceğim. daha doğrusu kılıçdaroğlu'na da güvenim kalmadı, istifa etmesi ve chp'yi rayına oturtabilecek birinin gelmesini bekliyorum.

  son yıllarda bu kararımı pekiştiren aklıma gelen olayları yazayım buraya;

  chp genel başkan yardımcısının seçimlerde hdp'ye oy vermesi
  (bkz: pkk'lıya da gittik dhkp-c'liye de gittik)
  (bkz: ypg terör örgütü değildir)
  (bkz: ekmeleddin ihsanoğlu rezaleti)
  (bkz: kılıçdaroğlu'nun akit'e taziyede bulunması)
  (bkz: chp'nin nazlı ılıcak ve ahmet altan'ı sahiplenmesi)

  şu başlıkları açın, zaten savunuların hep "x yapanlara dert olan y" şeklinde olduğunu göreceksiniz. adam kendi partisindeki rezaletleri akp'nin boklarıyla, püsürleriyle savunuyor. bunun adı artık gözü kör bir partizan olmaktır.

  ***

  edit: ilk gelen cevaplara bakacak olursak seçmenin geldiği hal konusunda da haklı olduğum ortadadır. adam entry'i bile okumamış, bunu chp'yi sabote eden bir akp oyunu olduğunu düşünüyor. ne denilebilir ki şimdi buna? birisi direk şuursuz diye hakaretle konuyu kapatmış. yahu oy verme hakkımı kazandığımdan beri chp'ye oy veriyorum, hiçbirinizin mi özeleştirisi yok? herşey süper yani, peki... partiye olan ümidimi baltalayan diğer nokta da bu ayrıca.

  edit2: chp'nin yanlışlarını akp'yi argüman olarak kullanan adamla, ajdar'dan daha iyi müzik yaptığı için iyi müzisyen olduğunu düşünen adam arasında fark yoktur. banane abi akp'den? iyi o zaman onlar milyardolarlık yolsuzluk yaptı, biz milyon dolarlık yolsuzluk yapalım. sonra da diyelim ki "milyar dolarlık yolsuzluk yapanlara dert olmuştur", bitti gitti. bu mudur yani olayınız?

  edit3: abi hakikaten akp'lilere laf anlatırken ki hislerimle, şu başlıktaki partizanlara laf anlatırken ki hislerim birbirine çok yakın. adam ne yazdığımı okuyor, ne fikir yürütebiliyor, ne bir argümanı var. otomatik direk aktrol diyor, karalama kampanyası diyor, bilmemne diyor. büyük oyunu gördüm diyen akp'li adamla ne farkı var şimdi bunun? kafayı yemişsiniz abi, ne diyeyim.

  edit4: alternatif parti yok goygoyunun sebebi aslında şu baraj olayı değil mi? "var ama barajı geçemiyor" diyorsun. neden barajı geçemiyor peki sevgili yazar? çünkü barajı geçmediği için oy vermiyorsun. bu bir paradokstur amk. bir parti barajı geçmiyorsa oy almıyordur, barajı geçmediği için oy almıyorsa zaten barajı geçemez, manyak ettiniz beni.

  edit5: bu arada tek seçimde barajı geçmemesi de önemli değil , benim sesim olsun ve oyumu temsil etsin yeter. herşeyin bi başlangıç noktası vardır. uzun zaten parlementoyu lağvediyor. ana muhalefet olmanın da pek bi sike derman olacağı yok yani anlayacağınız. neyin korkusunu yaşıyorsunuz onu da bilmiyorsunuz. 3 sene önce 5 sene önce bu korkuyu ben de yaşıyordum da o tren çoktan geçti. partinin tüm yanlışlarına, boklarına, püsürlerine rağmen 25%'i korumaya çalışmak akıntıya karşı kürek çekmek gibi birşey.
 • ben ldp'ye oy atıcam yeter amk.

  ekleme: neden chp'ye oy vermeyeceğimi de aşağıdaki gibi değişime kapalı, farklı düşünceye saygısı olmayan seçmen kitlesi sebep olmuştur.

  benim nezdimde kemal kılıçdaroğlu ülkenin bu aşamaya gelmesinde iyi polisi oymayan bir aktördür. aksini iddia eden varsa ülkenin siyasi olarak kilitlenmesini açıklasın.

  sürekli aynı şeyi yaparak farklı sonuçlar beklemek deliliktir demiş koca einstein. ben deliler ile aynı grupta olmaktan sıkıldım.

  aşağıda götü boklu aktroll'ün chp seçmeni tercihini değiştirmesin temalı entrysi de bunun kanıtıdır.
 • şuursuzluk bayrağını ele alanların bulamayacağı parti değildir.

  edit: okudum biraz yorumları. başlığı eleştirenler olarak, eleştiriye tahammülü olmayan, y-chp'li, kuduz gibi saldıranlar olmuşuz sanırım. başlık anti chp'li bir kitle için de mıknatıs olmuş. başlığı açan chp'li olunca güzel bir ortam bulmuşlar. zaten şükelaların kimlerden geldiği gün gibi ortada.

  chp'liyim diyen bir tanesine de baktım. adam her chp ve kk başlığında "yok size oy" demiş. sürekli ama.. burada da yazmış. e tamam çocuk anladık! git kime veriyorsan ver. bu motivasyonun ne? ne istiyorsun? gitme kal mı desinler? efendi efendi gitmeyi bile bilmiyorsun ama biz yanlışız!

  bana gelince; ben de yer yer memnun değilim chp'nin ve kk'nın durumundan. az önce bir eleştiri yazdım, araya bu yazı girince tamamlayamadım ama yazacağım onu. kurulduğu günden beri katılabildiği her seçimde oy vermiş bir aileyiz. elden geldiğince chp'yi düzelte düzelte gideceğiz işte. yöneticiler değişir ama halkın içinde yaşattığı kurucu ruh -bugün size bu eleştirileri yaptıran ruh- değişmez. toparlarız diye düşünüyorum.

  size gelince; sizler başka parti arayabilir, bulabilirsiniz. kendinize yakın bir partiyi ciddi alternatif olarak görebilirsiniz. ama sözlükte buna özel bir başlık açayım da hep birlikte tartışalım demek bana biraz garip geliyor. çünkü burası kimsenin kimseyi tanımadığı, gerçekliğin yazılanların yarısına ancak denk gelebilen bir yer. ben de bir fikri hakaret saymadığım ama sert bir kelime ile eleştirdim. hepsi bu..
 • ben ldp ye veriyorum. herhangi bir ideolojik sebep yok en azından eğlenceli bi parti...

  edit: cem toker partiyi bıraktığına göre artık bunlara da oy vermiyoruz. kime oy vercez lan biz?
 • ccc
 • (bkz: ak parti)

  chp iktidarindan bikanlarin yöneldigi baslik.
 • en iyi muhalefet yapacak ve muhalefet partileri arasında en ideal olan bence chpdir. diğerlerinin zaten gelme şansı pek yok.
 • böyle bir ihtiyaç var mı yok mu, başkanlık sistemine geçilirse ilk başkanlık seçiminde y-chp'liler görecektir. atatürkçü-ulusalcı bir aday ile sizin kürtçü-cemaatçi-liberal adayınız ilk turda yarıştığında boyunuzun ölçüsünü alırsınız. faşistçe ekmeleddin olayında olduğu gibi başka aday çıkmasını engellemeye çalışmak yok ama.
 • hadi ordan.

  türkiye'de barajı aşmış ana 4 parti var.

  akp; 14 yıldır icraatleri zihniyetleri ülkeyi kime zimmetledikleri ortada.

  mhp; bahçeli yüzünden direkt akp yardakçısı olmuş muhaliflikle alakası olmayan sözde milliyetçi parti.

  chp; söylemleri, eylemleri fikirleri doğru, tutarlı, sadece yeterince muhalefet etmemekle suçlanabilen bir parti.

  hdp; pkk'yla organik bağı var.

  şu durumda chp'nin alternatifini bulamazsınız, akp troll'ü bulursunuz.
 • chp karalama kampanyası dahilinde ortaya sürülen fikirler sıçmığı. adeta bir sıçmık yumağı. babacım biz çok gördük bunları hadi başka kapıya.

  (bkz: #64153664)

  (ara: akp li değilim ama)

  (bkz: başlıklarını engelle)