şükela:  tümü | bugün soru sor
 • chp'nin bu hafta sonu gerçekleşecek tüzük kurultayında, partide şikayet edilen hiçbir konuda iyileştirme yapılmadan, ön seçimin sınırlandırılıp genel merkez kontenjanının artırılması, gençlik kotasındaki yaşın yükseltilmesi ve daha benzeri onlarca saçma sapan fikrin dayatılması üzerine chp içerisindeki 48 milletvekilinin artık isyan edip yayınladıkları çağrıdır. bu çağrıya imza atan vekillerin çoğu son kurultay dahil uzun süre kılıçdaroğlu'nun arkasında durmalarına rağmen mevcut gidişatın tüzükten de anlaşıldığı üzere daha beter bir yola seyir aldığını nihayet anladıklarından böyle bir çağrıyı kaleme alma ihtiyacı hissetmişler. birgün gazetesinde yayınlanan çağrının tam hali şöyle:

  aralarından son kurultayda genel başkanlığa adaylığını koyan muharrem ince ile “sol manifesto” adı altında bir çağrı yayımlayan selin sayek böke ile ilhan cihaner’in de bulunduğu 48 milletvekili, 9-10 mart’ta yapılacak tüzük kurultayı öncesinde “demokratik tüzük, demokratik chp, demokratik türkiye” başlığıyla ortak bir açıklama yaptı.

  demokratik bir türkiye’yi var etmek için tek yolun demokratik bir chp olduğuna vurgu yapılan açıklamada, “demokratik bir chp’nin var olmasının ön şartı da ‘sözün ve kararın’ üyenin olduğu bir tüzüktür. biz bu bildiride imzası olan milletvekilleri ve pm üyeleri olarak bu çerçevede, örgütümüzün sesi olmaya, demokratik tüzük, demokratik chp, demokratik türkiye mücadelesini vermeye devam edeceğiz” denildi.

  türkiye’nin saray rejimi’nin baskıcı, faşizan, cumhuriyetin tüm değerlerine saldıran siyaseti sonucunda bir demokrasi yıkımıyla karşı karşıya olduğuna vurgu yapılan açıklama şöyle:

  “buna karşı toplumun katılımıyla, cumhuriyet değerlerine yapılan saldırıya cepheden karşı çıkan bir siyasi anlayışla, katılımcı demokrasiyi yüceltmek, tarihsel olarak bu değerlerin öncüsü cumhuriyet halk parti’sinin sorumluluğudur. bu tarihsel sorumluluk ışığında türkiye’nin ihtiyaç duyduğu demokrasi mücadelesinin daha etkin verilebilmesi, geçmişte yapılmış olan hataların tekrarına engel olabilmek için partimizin yapacağı herhangi bir tüzük değişikliğinin bu hususları mutlaka göz önüne alması gerekmektedir.

  ancak, maalesef tüzük kurultayı’na giderken süreç de önerilen taslak da ülkemizin demokrasi mücadelesinin ihtiyaç duyduğu adımları da örgütümüzün demokratikleşme beklentilerini de dikkate almamıştır.

  cumhuriyet halk partisi, kendisine oy veren milyonların ve üyelerinin partisidir, tüm türkiye’nin umududur. partinin tüzüğü de dahil olmak üzere, bütün temel karar süreçlerinde etkin olmak, parti üyelerimizin sorumluluğu ve demokratik hakkıdır.

  değerli üyelerimiz ve örgütümüz,

  bu parti hepimizin! bu partiye ve onun demokrasi geleneğine sahip çıkma sorumluluğu da hepimize ait.

  biz cumhuriyet halk partisi milletvekilleri, sizlerin temsilcileri olarak üyesine ve örgütüne inanmayan, onun iradesini yadsıyan bir anlayışın partimize dayatılmasına asla izin vermeyeceğiz. tüzüğümüzün demokratik bir şekilde oluşması için mücadele vermek, cumhuriyet halk partililer’in iradesine ve söz hakkına sahip çıkmak konusunda kararlıyız.”

  demokratik tüzük önerisi

  demokratik bir türkiye için demokratik bir chp’ye gereksinim olduğunun vurgulandığı açıklamada, bunun için şu önerilerde bulunuldu:

  partinin asıl sahibinin üyeleri olduğu gerçeği ışığında, üyeleri arasında ayrım yapmaksızın tüzüğün tüm üyelerimizin hak ve hukukunu mutlaka koruması sağlanmalıdır.
  tüzük değişikliği ile üyelerimiz partinin her düzeyde adaylarını belirleme konusunda söz sahibi kılınmalıdır.
  partimizin yürütme organı olan merkez yönetim kurulu’nun (myk) tamamı örgüt iradesinin yansıması olan ve partinin kurultaydan sonraki en yüksek karar organı olan parti meclisi tarafından seçilmelidir.
  üyelerimizin ve örgütümüzün parti meclisi’nde gerçek ve etkin temsilini sağlamak için parti meclisi üye sayısı 80’e çıkartılmalı; il başkanlarımız veya il kongrelerinden seçilerek gelecek örgüt temsilcilerinin parti meclisi’ne doğal üye olarak katılması ile bütün il örgütlerimizin temsilde adalet ilkesi doğrultusunda partimizin karar organında söz sahibi olması sağlanmalıdır.
  partimizin adayları, siyasi partiler yasası’nın yüzde 5 kontenjan sınırlaması dışında, genel ve yerel seçimlerde üyelerin katılımıyla gerçekleşecek önseçimle belirlenmelidir.
  kadınların ve gençlerin siyasette etkin temsili ve katılımını sağlayacak ilerici düzenlemeler yapılmalı, gençlik kotası yaş sınırı 30 olarak kalmalıdır.
  kurultayımız yalnızca parti meclisi ve genel başkan seçimine indirgenmemeli; partimizin programının, siyasetinin belirlendiği en yüksek organ olarak işletilmelidir.”
  anti-demokratik anlayış

  milletvekilleri, tüzük kurultayı sürecinde sergilenen, üyeleri ve örgütü hiçe sayan anti-demokratik anlayışa karşı partinin asıl sahiplerini, chp’nin kuruluş felsefesinden ve tarihsel köklerinden koparılmasına izin vermemeye, tarihsel birikimine, demokratik geleneğine ve kendi söz haklarına sahip çıkmaya davet etti.

  demokratik bir türkiye’yi var etmenin tek yolunun demokratik bir chp, demokratik bir chp’nin var olmasının ön şartının da “sözü ve kararı” üyeye bırakan bir tüzük olduğun belirten milletvekilleri, açıklamalarında “biz bu bildiride imzası olan milletvekilleri ve pm üyeleri olarak bu çerçevede, örgütümüzün sesi olmaya, demokratik tüzük, demokratik chp, demokratik türkiye mücadelesini vermeye devam edeceğiz” dedi.

  açıklamada imzası bulunan milletvekilleri şöyle:

  1-yakup akkaya

  istanbul milletvekili

  2-mustafa ali balbay

  izmir milletvekili

  3-metin lütfi baydar

  aydın milletvekili

  4-tacettin bayır

  izmir milletvekili

  5-bülent yener bektaşoğlu

  giresun milletvekili

  6-tur yıldız biçer

  manisa milletvekili

  7-erdin bircan

  edirne milletvekili

  8-mustafa hüsnü bozkurt

  konya milletvekili

  9-selin sayek böke

  izmir milletvekili

  10-ilhan cihaner

  istanbul milletvekili

  11-hüseyin çamak

  mersin milletvekili

  12-dursun çiçek

  istanbul milletvekili

  13-mevlüt dudu

  hatay milletvekili

  14-eren erdem

  istanbul milletvekili

  15-gürsel erol

  tunceli milletvekili

  16-vecdi gündoğdu

  kırklareli milletvekili

  17-namık havutça

  balıkesir milletvekili

  18-muharrem ince

  yalova milletvekili

  19-ceyhun irgil

  bursa milletvekili

  20-niyazi nefi kara

  antalya milletvekili

  21-nurhayat altaca kayışoğlu

  bursa milletvekili

  22-devrim kök

  antalya milletvekili

  23-emre köprülü

  tekirdağ milletvekili

  24-serdal kuyucuoğlu

  mersin milletvekili

  25-mazlum nurlu

  manisa milletvekili

  26-bülent öz

  çanakkale milletvekili

  27-tanju özcan

  bolu milletvekili

  28-ali özcan

  istanbul milletvekili

  29-haluk pekşen

  trabzon milletvekili

  30-durmuş fikri sağlar

  mersin milletvekili

  31-orhan sarıbal

  bursa milletvekili

  32-atila sertel

  izmir milletvekili

  33-ali şeker

  istanbul milletvekili

  34-mustafa tuncer

  amasya milletvekili

  35-şerafettin turpçu

  zonguldak milletvekili

  36-mehmet tüm

  balıkesir milletvekili

  37-elif doğan türkmen

  adana milletvekili

  38-yaşar tüzün

  bilecik milletvekili

  39-gaye usluer

  eskişehir milletvekili

  40-aydın uslupehlivan

  adana milletvekili

  41-akın üstündağ

  muğla milletvekili

  42-muhammet rıza yalçınkaya

  bartın milletvekili

  43-özkan yalım

  uşak milletvekili

  44-necati yılmaz

  ankara milletvekili

  45-ali yiğit

  izmir milletvekili

  46-candan yüceer

  tekirdağ milletvekili

  47-kemal zeybek

  samsun milletvekili

  48- zeynep altıok

  izmir milletvekili