şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • 2019 seçimi sonucunda chp’nin hakimiyetinde bulunan büyükşehir ve illerin toplam nüfusunun, türkiye’nin %48’i etmesi olayı. bu oran şu şekilde dağılıyor:

  toplam seçmen: 57,1 milyon.

  chp’li belediyeler (iyi parti’yi de unutmayalım): 27 milyon oy, nüfusun %48’i
  hdp’li belediyeler: 2,85 milyon oy, nüfusun %5’i
  mhp’li belediyeler: 2,68 milyon oy, nüfusun %4,6’sı
  bağımsız aday ve tkp: 230 bin oy, nüfusun %0,4’ü

  geri kalan ise akp: nüfusun %42’si.

  gördüğünüz üzere seçimin galibi chp’dir, millet ittifakıdır. 2023 seçimlerinde artık akp, nüfusun %48’ine hitap edebilmek için belediyenin imkanlarını babasının malı gibi kullanamayacaktır. ek olarak bu şehirlerdeki rant kapıları da kapanmıştır.
 • boş önerme yerel yönetim bu. ülkeyi devlet başkanı ve kabine yönetir.
 • boş önerme değildir aksine bu belediyelerde gösterilecek olan hizmetin, cumhurbaşkanlığı seçiminin ana belirleyicilerinden biri olacağı açıktır.

  chp toplumda olan algısını yıkmak ve değiştirmek istiyorsa akp'nin yaptığının 5-10 katı hizmet yaparak zihinlerde ki algısını iyiye doğru çevirmelidir. bu durumda iktidarın kapıları chp'ye açılır ve cumhurbaşkanlığı chp'nin eline geçer.
 • siyasi tavır ve iletişim açısından bu seçimde chp, ekrem imamoğlu’ndan çok şey öğrendi. öğrendiklerini yerel yönetimler bazında vatandaşlara iyi aktarabilirse, chp ile ilgili zihinlerdeki tabuları yıkabilirse işte o zaman yerel yönetimde kazanılan seçim birşey ifade edecek.

  genel seçim kazanılmadan maalesef yerelin işleyişinin yokuşa sürüleceği aşikar. kaldı ki meclis üyelerinde de zaten dezevantajlı konumda çoğu ilde. bu sebeple hedef büyütülmeli, genel seçim daha iştahlı istenmeli.

  %48 azımsanacak bir rakam değil, fırsat iyi değerlendirilirse genel seçimde de etkisini gösterecektir.
 • boş önerme diyenin hakkı var... bence de bomboş önermedir... ülkeyi başkan ve kabilesi yönetemiyor hala...
 • başlık açılmadan 15 dk önce (bkz: #88437282) entrymde bahsettiğim olay.
  şehir bazında bakarsak tabii. ilçe bazında durum farklı.
  ne olursa olsun başkanlık varken durum belli. bu işler rehavet değil ''demek ki çalışınca oluyor'' hırsı getirmeli. önünde büyük bir sınav var muhalefetin. dilerim başarıyla çıkıp daha büyük yetki almaya hak kazanır.
 • hdp’li ayrılıkçı kürtlerle bir yere kadar geldiniz ama yerel yönetimleri size bırakmayacağız. daha hiçbir şey belli olmuş değil, bir oyun oynadınız sandıkta, bu iş ysk’dan döner.
 • türkiye'yi yönetmenin yolu istanbul'u yönetmekten geçtiği ve şu an için ibb seçimi kesinleşmediğinden ötürü boş önermedir.
 • o bu degil de demek su chp'deki dinazorlar gidip gençler gelmeye baslasa kilit rollere bu akp gidecek bi dahaki secime falan.