şükela:  tümü | bugün
 • aha burada.

  çok enteresan.
 • bakınız: bakan bozdağ'ın "af yok 93 bin kişiyi tahliye ediyoruz" demesi. "af yok"?
  yine bakınız; bakan bozdağ'ın "kapasite arttırım çalışmaları", "170 küsur yeni hapishane projesi".

  ve nihayet (bkz: al birini vur ötekine) öyle geçmiş haber kurcalayıp "aa bak cehape neler yapmış" kasıntısına giren gevşekler bugün olan olayları çözdüler de geçmiş kaldı. bugün olanları örtmeye çalıştığını o kadar belli etme bari, belki inanan bir mal bulman daha kolay olur?
 • bu durumun vehametini gösteriyor aslında bana soracak olursanız, keza chp'nin antitezi olduğunu iddia eden bir parti, aslında chp'den sandığımız kadar da farklı olmadığını gösteriyor. belki ideolojiler ve çalıştıkları kesim farklı fakat aslında konu iktidara gelince zihniyet aynı. chp zihniyeti dediğiniz, gömdüğünüz, eleştirdiğiniz şeyin bir tıpkısının yapıldığının kanıtı gibi resmen. belki bir zamanlar ezilen islamcı kesimin işine gelen bir durum ama yarın öbür gün, karşı bir zihniyet iktidara geldiğinde ve aynıları yeniden o kesme yapıldığında, ne olacak? sonra o gidip, yine islamcı bir parti gelince? ya da daha da farklısı? gerçekten böyle mi devam etsin istiyorsunuz? gelen ideolojinin diğerini aynı zihniyetle ezmesini ve bu vatan bizim, biz ne dersek o demesini? bu mudur yani? türkiye'ye layık gördüğünüz bu mu?

  zannettiğinizin aksine, chp'den ideoloji dışında farkınız yok, ikinizde tek tip karakter yaratmak istiyorsunuz ama konu o karakterin nasıl olduğuna gelince birbirinizi yiyorsunuz yalnızca. tıpkı çarlık rejimi ile stalin'in uygulamalarının aynı olup, oluşturulmak isteyen karakterin farklı olması gibi. mesele yalnızca ideoloji, nasıl bir zihniyetle olduğunun bir önemi yok sizler için, belki de bu türkiye ve rusya'nın vahim kaderidir, kim bilir? böyle olmaması dileğiyle diyebilirim sadece.
 • toplumun ıslah edilmesi ile alakalıdır. osmanlı devleti'nden türkiye cumhuriyeti'ne ingiliz soyluları kalmadı; yiyecek ekmek bulamayan, hacı hocanın esiri olmuş, ağaların altında ezilen, dünyadan bihaber cahil bir cenah kaldı. bu toplumun normal oranlarda suç üretmemesi imkansızdır çünkü henüz sağlıklı bir toplum yapısı bile yoktur ortada.

  suç ve ceza ile sadece adalet hedeflenmez bazen toplum düzeni de sağlanır. insanların belli bir kısmından fazlası suç işliyorsa orda artık kanuna uymak değil uymamak asıl hale gelmiştir. işte türk toplumunun asıl hale gelmiş yüksek suç oranlı toplum yapısını normal hale getirmek için gerek cezalar gerek aflar bol bol kullanılmıştır. gel zaman git zaman stabil sayılabilecek düzeylere 70'lerin sonu gibi gelinmiştir.

  bugün çocuk istismarına af yasasına toplum geniş bir tepki veriyorsa bu cumhuriyet aydınlanmasının bir sonucudur. bir zamanlar neredeyse gelenek haline gelmiş olan bir şeyi artık insanlar reddediyor. bu suçu işlemenin affedilebilir bir şey olduğunu kabul etmiyor.