şükela:  tümü | bugün
  • önümüzdeki "baskanlik tartismalari", "anayasa degisikligi tartismalari" ve 4 yil sonra yapilacak secimler öncesinde chp'yi kipirdatma calismalari.

chp'nin asil problemi nedir? baykal döneminde %20'ye sikismis parti kilicdaroglu döneminde %25 bandina sikismis vaziyette. bu parti nasil sicrama yaratacak? sorun nerede? lider mi? teskilat mi? adam kayirmaca mi? chp'ye duyulan önyargi mi? yeteri derecede calisamamak mi? kendini ifade edememe mi? genclesememe mi?

önümüzdeki süreclerde gerek köse yazisi, gerekse haberler paylasarak bu baslik altinda saglikli bir fikir alisverisi yapmak ve chp'yi, yani ülkenin garantisi durumundaki tek partiyi, yani tek adam zihniyetine yönelen ülkemdeki en önemli "karsit gücü" kipirdatma calismalari amaciyla bu basligi aciyorum. hayirlisi olsun.
  • bana göre halka inememesidir. günümüzde belirli seçmen kitlesine ulaşabilmek için para harcamak gerekiyor. (bkz: kömür)(bkz: makarna)(bkz: market fişi)
  • (bkz : atatürkün ölümü)
  • türkiye'deki büyük çoğunluğu muhafazakar olan ve son yıllarda daha da muhafazakarlaştırılmış olan insanlara geçmiş travmalarını hatırlatması ve güçlenmesi halinde kazandıkları hakları tekrar kaybedeceklerine dair kaygı uyandırması. gelmiş geçmiş hiç bir yönetimin de bu kaygıyı gidermekte sağlam rol alamaması. akp nasıl modern insanın hayat tarzı için bir tehditse, chp'de muhafazakar insanın yaşam tarzı için bir tehdittir algı bazında. chp'nin ihtiyacı da algı yönetimini iyi yapabilmesidir.
  • gerçekten devrimci, gerçekten halkçı politikalara, özüne dönememesidir. özüne dönmesinin engellenmeye çalışılmasıdır.

chp şu haldeyken bile halk ona sıkı sıkıya sarılmaktadır. ancak chp bu güvene dayanıp, halkçı politikalar üretememektedir.

eğer chp iktidar olamıyorsa, sorun halkta değil chp'nin yönetimindedir yani.
  • kendini sol sanması
  • muhtemelen ben çaylaklıktan kurtulduğumda chp tekrar bir seçim kaybetmiş olacak ama ben demiştim diyebilmek için yazıyorum;

chp'nin asıl problemi yerel teşkilatıdır. chp bir emekli memurlar partisidir, içinde esnaftan çok kısıtlı adam barındırmakta buda kırsala ulaşmasında büyük engel teşkil etmektedir. bu uzak kalma durumu chp'nin alehinde yürütülen bunlar dinsizdir söylemiyle birlikte chp toplumsal mühendislik olarak 25 bandını geçemiyecek bir pasiflikte durmaktadır. chp nin kurtuluşu partinin ideolojik tabanda genişleme yapacak yeni söylemlere girişmesidir. siyasal olarak merkeze biraz daha yakınlaşması söylemini samimileştirmesi gerekir. açıktan dini normlara saygılı olunması inanç özgürlüğünün önemli birşey olduğu vs gibi politikaları daha ön planda savunması gereklidir. halka doğru bir adım atmak gerekir. siyasi partinin görevi birazda halkı şekillendirmektir. chp bu şekillendirme görevini yapamamaktadır. iç dinamikleri daha tabandan güç alan bir chp daha başarılı olacaktır diye düşünüyorum. mesela 2 yılda bir chp temsilciler meclisi seçimleri yapıp kendi içinde ikinci bir parti meclisi işletebilir, orda alınan kararları bağlayıcı kabul edip tüm türkiye ye demokrasi ve uzlaşma nasıl olur gösterebilir. chp yönetimi elitlerden halka teslim etmelidir. kurtuluş halkta yatmaktadır.
  • oze donse ne olacak; sorun olsa, tespit etse ne olacak? siz kendinizi isvec'te, norvec'te efendime soylim britanya'da mi zannediyorsunuz? maksimum oy bu, simdiki parti de almis zaten, malzeme bu, secmen profili bu...muhafazakar kesimin oylari derya deniz kadar buyuk.
  • yıl olmuş 2015 hala sol filan diye sınıflandırılıyor chp... bu aslında siyasetin genel sorunu. etiketler üzerinden değil ilkeler üzerinden siyaset yapılsa halk daha iyi anlayacak oy kime verilir kime verilmez...