şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hem teknik olarak hem de ideolojik anlamda gerçektir. artık birisi bunu söylemeliydi.

  üzgünüm chp atatürk'ün partisi değildir. atatürk'ün kurduğu chp 1980 ihtilalinde kapatıldı. 9 eylül 1992'de kurulan ve aynı isimle faaliyetlerine devam eden parti atatürk'ün partisi değil, deniz baykal'ın partisidir.

  zaten böyle olmasa da bugün atatürk'ün siyasi ideolojisini paylaşmamaktadır. nedir bu ideoloji, seküler amaçlara ulaşmak için sonuna kadar pragmatizm. bunun uğrunda yeri gelir komunist rusya ile yeri gelir kapitalist ingiltere ile işbirliği yapılabilir. hatta faşist almanya ile bile ortaklığa gidilebilir.

  atatürk'ün tek derdi çağın parlayan, fakat bugünün eskimiş, entelektüel camiada posası çıkarılıp bir tarafa atılmış pozitivist materyalist sekülerciliği hakim kılmaktır. batı'nın otorite kavgası adına dine karşı bayrak olarak kullandığı çekiştirilip sündürülmüş materyalist bilim ve onun vitrini olan laiklik bizim topraklarda bilhassa atatürk gibi balkan kökenli dinle arası açık subaylar arasında kabul görmüş, pek benimsenmiştir.

  elbette atatürk, heisenberg'in ve einstein'ın newton fiziğine dayalı materyalist bilimi tarihin çöplüğüne göndereceğini öngöremezdi, görmesi için bilim insanı olması gerekirdi fakat o bir askerdi. anlaması mümkün değildi. zamanın modasına uydu geçti. eğer bugün amaçlar bağlamından bakarsak chp batı tarafından tarihin tozlu sayfalarında çürümeye bırakılmış materyalist laikliki halen savunmakta. çağın gerisinde kalmak pahasına atatürkçü denebilir, fakat atatürk'ün materyalist laikliki amaç bellemesinin sebebi de dönemin modasının bu olmasıdır.

  dolayısıyla bu açıdan bile chp'ye atatürkçü diyemeyiz, çünkü çağın modasından çok uzak, demode fikirlerin etrafında birleşmiş durumdalar. en vizyoner projeleri anadolu'ya ambalaj yapan şehir kurmaktı, düşün artık. ambalaj!

  kısaca atatürk'ün partisi denilecek partinin iki önemli kurala uyması gerekir:
  - çağın moda fikriyatını benimsemesi
  - her durumda pragmatist olacak kadar rahat bir siyasi ideoloji benimsemesi

  bilin bakalım hangi parti bu özellikleri bünyesinde barındırıyor?
 • 91 de deniz baykal söylemişti. bu benim partimdir
  burada
 • gerçeği yansıtan olgudur.

  (bkz: hiçbir zaman çaresiz olmadık çünkü pkk var)
 • (bkz: dedi atatürk’e twitter’da hakaret eden furkan)
  furkan kadro işleri noldu? tezi falan bitirdin mi naptın?