895 entry daha
 • bazı insanlar chp'nin başarısını görmek yerine akp'nin başarısız olduğunu, seçmenin sandığa gitmediğini ve chp'nin emanet oylarla seçim kazandığını söylüyorlar. bu söylemlerin tek amacı chp'nin zaferini küçültmeye çalışmak.
  şimdi gelin bakalım iddiaları ne kadar doğru?

  1 - akp seçmeni sandığa gitmedi.

  2024 yerel seçiminde bir önceki seçime göre katılım oranı %6.49 düştü. 2019 yerel seçimlerinde ise bir önceki yerel seçime (2014) göre katılım %4,56 düşmüştü. akp kaybedince mi sandığa gitmeyen akp seçmeni oluyor?
  diğer taraftan sadece izmir'de sandığa gitmeyen chp seçmeni kabaca tüm türkiye'de sandığa gitmeyenlerin %10'u. hangi veriye dayanarak sandığa gitmeyenlerin hepsinin akp'li olduğunu iddia edebiliyorsunuz?

  2 - emekliler seçimin sonucunu belirledi. zam verilmeyen emekliler tepki oyu kullandı.

  akp'nin iktidara gelişinden beri maaşları eriyen emeklilerin aklı başına bu seçimde mi geldi? fark açıldı diyenler olacaktır; 2019 seçim yılında emekli taban aylığı 1000 tl iken (işçi emeklisi 1130 tl) asgari ücret 2020 tl'ydi ve fark daha fazlaydı. neden 2019 seçimlerinde tepki oyu kullanmadı o emekliler?

  3 - chp'de hdp/dem parti ve iyi parti'nin emanet oyları var.

  insanların ilk yanılgısı dem parti'nin ulusal seçimde aldığı oya bakarak yerel seçimlerde emanet oy verdiğini zannetmesi. hdp/dem parti'nin 2019 seçimlerinde aldığı oy %5.84, bu seçimde aldığı oy %5.70. büyük oy alacağız diye sırrı süreyya önder'i aday yaparak girdikleri 2014 istanbul yerel seçimlerinde aldıkları oy %4,84. meral danış beştaş'ın aldığı oy ise %2,13. üstelik o seçimlerde sırrı süreyya önder'in arkasında deli medya desteği vardı, meral hanımı tv'de gören oldu mu? ulusal seçimlerde dem parti'nin daha fazla oy almasının sebebi asıl aldığı emanet oylar ve birçok parti ile yaptıkları seçim ittifakları.

  iyi parti'nin seçmeninin bir kısmı doğal olarak chp'ye kaydı. iyi parti'nin eriyen %5,4'lük oyunun %2,6'sı zafer partisi'ne giderken, bazı seçmenleri sandığa gitmedi, %1,5-2 civarında seçmeni chp'ye kaydı. chp'de %6 iyi parti oyu var diyenler hesabını neye göre yapıyor?

  4 - yeniden refah partisi, akp'nin oylarını böldü.

  yrp hiç oyu olmayan bir parti değildi. %2,8'lik oy oranının üzerine %1,5 saadet, yine yaklaşık %1 hüda-par oylarını ekledi. yrp'nin akp'den aldığı oy %1 civarında. seçim kazandığı (şanlıurfa dahil) birçok yer daha önce saadet partisi tarafından da kazanılan yerler. aslında "milli görüş"ün akp'de olan oyları evine dönmeye başladı, olay bu.

  chp neden başardı?
  - istanbul ve ankara'daki yönetimler halkı etkiledi. şeffaf, hesap verebilir, halk ile iç içe belediye başkanları görmek insanları chp'ye yöneltti.

  -yönetimde yaşanan değişim halkta karşılık buldu. uzun yıllar sonra bürokrat olmayan bir genel başkan, chp = bürokrasi denklemini bozdu.

  -rakibe saldırmak yerine yapacaklarını anlatmaya odaklı seçim stratejisi ve kullanılan sakin dil chp'nin amacının iş ve çözüm üretmek olduğu konusunda halkı ikna etti.

  -doğru ve toplumun katmanları ile istişare edilerek belirlenen partili adaylar hem örgütleri daha istekli hale getirdi hem de particiliğin değil toplumsal uzlaşının belediyeleri yöneteceğini halka deklare etti.

  -rakiplerinin hatalarını iyi analiz edip sahada buna göre refleks aldı.

  -her şeyden önemlisi halkı dinledi, halkla bütünleşti.
 • ne başarısı kardeşim?
  hangi başarı?
  chp açısından ortada bir başarı yok. aksine başarısızlık var.

  il genel meclislerinde %25 oy bile oy alamamak mı başarı?
  dem parti oylarını chp oylarının üstüne ekleyip "birinci parti olduk." demek mi başarı?

  açıkça görülüyor ki, bugün genel seçim yapılsa chp oyları yine %20-%25 arasında çıkacak.
  akp+mhp oyları ise emekliye yapılacak zam oranına göre %40-%55 arasında değişecek.
  chp bu seçimde oylarını artıramadı. hem de 16 milyon emeklinin iktidara küstüğü bu kadar avantajlı ortamda.

  bu seçimde chp'nin başarılı olduğunu iddia etmek yalancılıkta bir zirvedir.
  işte bu yalancılar akp+mhp iktidarının en büyük destekçisi ve yardımcısıdır.

  kılıçdaroğlu'nu aday yaparak seçimleri iktidara hediye eden chp'li siyaset tüccarları (başta delegeler, üst yönetim, özgür ve ekrem) şimdi "çok başarılı olduk." yalanını bol bol söylüyorlar ki suçları unutulsun. bir taraftan da piro fanatiklerini oyalıyorlar. halk tv, sözcü, fox gibi kanallar da chp'den aldıkları para karşılığında bu yalanı 7/24 söylüyorlar.

  durum budur.
 • kılıçdaroğlunun olmaması
hesabın var mı? giriş yap