şükela:  tümü | bugün soru sor
  • birkaç tane olan sebepler

1-anadolu insanındaki chp imajı
    bu adamlara göre chp öcü işte. laiklik de dinsizlik. chpliler de her cuma bira-domuz sosisi partileri yapan allahsızlar.

2-medya
    aslında bu sebebin kendine göre alt kolları var. biri medyanın önemli bölümünün iktidar erkinin elinde oluşu. ikincisi ise iktidara oy veren insanların önemli bir bölümünün bu medya organları dışında başka bir medya organını takip etmemesi. kılıçdaroğlu cnn'e çıkınca yine ben izliyorum işte. kılıçddaroğlu beni a haber'e çıkarın diyince de kendisini a haber'e çıkarmıyorla işte. bu konuda maalesef yapabilecek bir şey yok maalesef. ne zaman akp güç kaybeder, kendi iç meselelerine bakmaktan medyayı kontrol edemez hale gelir o zaman medya belki özgürleşmeye başlar.

3-kılıçdaroğlu'nun alevi oluşu (şu maddeyi yazarken ülke insanından bir daha tiksindim allah kahretsin)
    bunun bu kadar önemli oluşunu mhp'li bir tanıdığımın söylediği sözden sonra kavradım. bu adam istanbul'un güzel semtlerinden birinde oturuyor, aylık geliri gayet yerinde bir adam. söylediği laf da şu "bahçeli, kılıçdaroğlu alevi olduğu için chp'yle koalisyona yanaşmadı.". ilk başta bana saçma geldi ama sonradan fark ettim ki iç anadolu insanı için bu önemli bir faktör.

4-parti kadrolarının yeterince çalışmaması (?)
    aslında bu konuda çok bir bilgim yok. tahminim bu tamamen. sonuçta bu insanlara televiyondan ulaşamıyorsan kapı kapı dolaşıp ulaşabilirsin ya. sonuçta seçime 1 yıl gibi bir sürede hazırlanmaya başlıyorsun. belki de chp bu konuda eksiktir bilmiyorum.

edit: başlık başa kaldı.
  • tek ve net olarak parti teşkilatlarıdır.

son seçimlerde dikkat ediyorum istisnalar hariç kemal kılıçdaroğlu harici çalışan yok. bu zihniyetle bi sikim olamazsınız kardeşim, kusura bakmayın.

(bkz: chp'nin başına geçmesi gereken isim)

çözüm yanlış yerlerde aranıyor.
  • sistem butun carpikligi ile bas bas "benden bi bok olmaz be abi" diye bagirirken kafasiz secmenlerin her secim sonrasi hiyar gibi sucu kendilerinde aramalarini ogutleyen sonra da hileyle hurdayla secimi muhafazakarlara satanlarin, yani egemenlerin ve onlarin medyasina beyinlerini yikatan guruh en buyuk sebeptir, hatta tek sebeptir. ulan barzo ordusu; baskanlik sistemine karsiyiz diyorsunuz, sonra alayinizin ait oldugu tabanin boyle gotum gotum koyun surusu gibi baskanlik sisteminin demokrat kanadi olan neoliberal globalist sola -gerci sol kelimesini ayni cumlede kullanmak bile insanin sinirlerini ziplatmaya yetiyor- iteklendiginin farkina bile varamiyorsunuz. her secim sonrasi safi akp kiyas ve ornekleriyle chp'nin nasil bir degisim gecirmesi gerektigi, bu degisimle ancak basariya ulasabilecegi o kucuk beyinlerinize islenerek, tabaninizin dusunce yapisi algisal olarak manipulasyon taarruzuna ugratiliyor. bu sayede de tipki amerikadaki baskanlik sisteminde oldugu gibi muhafazakarlarla tabaniniz yakinlastiriliyor. yakinda birbirinizden tek farkiniz parti isimleri ve logolar olacak. takip edilmesi emredilen ajanda ise her daim sabit kalacak. fil ile esege karsilik ampul ile ok, sponsorlarin belirledigi adaylarini siz saygi deger koyunlarin begenisine sunup elektronik oy talep edecekler ve bunun adina da demokrasi diyecekler, siz de kilciksiz olarak yutacaksiniz.
  • çalışmamasıdır.

başarıyı söylemlerle elde etmeye uğraşıyor. insanları tv tartışmaları ve bilboard reklamlarıyla ikna etmenin peşinde. 14 yıldır girdiği tek bir ev görmedim. evlere giremezsen, girdiğin evlerde vatandaşın gözünün içine bakıp kendini anlatmazsan başarı sağlayamazsın.
  • bence başarısızlıgın sebebi sıyası partıler degıldır başarısızlıgın tek sebebı kutuplaşmaya uyan biz ulke sınırları içinde olan 80 milyon vatandaşlarındır !!partızanlıga uym sağlan kendısının ideolojısı dısında kalan her bireyı ötekı yaratan sisteme ayak uydurmamızdır .. oysa sıyası partılere gucu ve yetkıyı veren vatandas bu noktada sıyası partılerın kalkanı olup ayrışma noktasında onları destekler ve guven verır ..
    yanı akp mhp chp bunların basarı ve basarısızlık ıle hıcbır kaygısı yoktur . partızan olamayan olmayan halktan daha cok korkarlar ve sosyal ve anayasal haklarının bılıncınde ıolan vatandas olur dıye endıselenırler .

yanı sosyal ve anayasal haklarının bılıncınde vatandas olana kadar her partı lıderının başarısız olması imkansızdır .
  • sevmediği, nefret ettiği halkın oyunu almaya çalışırken inandırıcı olamaması, üstüne de itici olmasıdır. halbuki siyaset herkesin inanacağı, beğeneceği, peşinden koşacağı bir yalan bulmak ve o yalana herkesten çok inanır görünmek ve hatta inanmaktır. hadi dürüstlük derdinden muzdaripsin diyelim; öyleyse oyuna talip olduğun kitleyi sev ya da seveceğin hale dönüştürmeye ada kendini... bu dönüştürme işini de sirkte maymun eğitir gibi değil de bir evlat yetiştirir yap... daha ne diyeyim!?
  • kendilerinin ne yapabileceklerini değil iktidar partisinin ne yapmadığını anlatmayi parti prensibi haline getirmeleridir birinci sebep. gerisi de işte ne bileyim kendisine oy vermeyen halkı makarnacı kömürcü ocu bucu diye yaftalamalaridir. daha da sebep arınırsa böyle seçmeni küçümseyen, sevmeyen, hele bir iktidara gelelim bunlar iyi günleriniz subluminal gondermelerdir.
  • arkadaş hem muhafazakar seçmenden oy almalıyız, halkı kazanmalıyız diyorsun hem de hedef kitleni çomar, makarnacı, yobaz, biatçı, cahil diye aşağılıyorsun. bakkal müşterisini aşağılasa müşteri bakkaldan mal alır mı ?
  • aralarında hedef kitlesini çomar, makarnacı, yobaz, biatçı, cahil diye aşağılamak olmayan sebeplerdir. ne cumhurbaşkanı adayları, ne meclis adayları ne de belediye adayları bunları yapmamıştır. aklınızı başınıza alın
  • adının "chp" olmasıdır net.

kusura bakmayın ama durum bu. muharrem ince'nin aldığı oy oranının chp'den fazla olmasının nedeni chp rozetini çıkarttığı içindir.