şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bu aralar çevremdeki siyasi sohbetlerde sıkça duyduğum soru cümlesi. evet, chp’nin başına nasıl biri geçmeli?

  -şahsi fikrim öncelikle genç olması yönünde. tabi ki çok genç değil, ama mevcut siyasetçilere göre daha genç olmalı. maksimum 45.

  -pkk ve hdp konusunda taviz vermeyen, hiçbir şekilde bu gruplarla yan yana görünmeyen ve chp’yi bu pisliklerden arındıran biri olmalı. hdp, pkk ile olan ilişkisini sonlandırır ve gerçekten bir türkiye partisi olabilirse hdp’yle uzlaşılabilir. aksi taktirde asla.

  -kürt vatandaşların isteklerini göz ardı etmeden, hdp’yi değil hdp seçmenini dinleyerek ortak yol bulma girişiminde bulunmalı. bu seçmene hdp’nin kaostan başka bir şey istemediğini anlatmalı.

  -bilim ve sanata ileri derecede önem vermeli. havada kalan laflar etmek yerine, güzel projelerle gelmeli. çocukların okul-dershane-ev üçgeninden kurtulup başka ilgi alanları edinmesini sağlamalı.

  -eğitim de apayrı bir mevzu. güzel bir proje sunmalı, tüm detaylarıyla anlatmalı. eğitimi düzelteceğiz demek yetmez, nasıl düzelteceğinizi anlatmak önemli.

  -oy toplamak için türlü türlü şaklabanlıklardan uzak durmalı. chp seçmeni için sempatikken, karşı taraf için antipatik bir durum oluyor. ağırbaşlı ve soğukkanlı olmalı. konuşurken boş yere ses yükseltmemeli. iyi hitabet dediğimiz şey bu değil.

  -üretim planlamaları yapıp bunu halka sunmalı. iktidara bok atmaktansa ciddi projelerle söz sahibi olunabilir. kabul edip etmemek iktidara kalmış.

  -ekonomiyi iyi bilmeli. atıp tutmak yerine içi dolu cümleler kurmalı.

  -mümkün olduğunca tartışmalardan uzak durmalı. chp’nin üzerinde müthiş bir önyargı var ve bu önyargının yok edilmesi gerekiyor. uyumlu bir siyaset izlemeli, ciddi ve ahlaksızlığa varan sataşmalar olmadığı sürece he diyip geçmeli.

  -her şeye muhalefet olmamalı. arkadaş muhalefete o kadar alışmışlar ki, konu ne olursa olsun düşünmeden karşı çıkar olmuşlar. bazı konularda direkt karşı çıkmak yerine orta yol bulabilmeli.

  -ve en sonuncusu vizyoner olması. bu vizyonu gerçekleştirebilmek için elinden gelen her şeyi yapması. vizyonunu anlatırken onu dinleyen kişilerin mest olduğunu görmek isterdim.

  -bakın sağ kesimin oylarını almak için türlü türlü şekillere girmeye gerek yok, sempatik olmaya gerek yok. aksine dobra olup her şeyi söylemeli, rakibini çirkeflikle değil zekasıyla alt etmeli. varsın iktidar olamasın. en azından siyasete yeni bir soluk getirecektir. çirkef siyasetçilerle bu iş yürümez, akıllı siyasetçilerle yürür.

  tabi böyle bir kişiyi chp’nin başına geçirirler mi? hiç sanmıyorum...
 • (bkz: o)
 • mhp ve akp’nin başındakiler gibi götü başı oynamamalı. yobaz olmamalı. dini siyasete alet etmemeli. hırsız olmamalı. yabancı dil bilmeli, recep dil bilmediğinden bazen öküz pozu veriyor. diploması olmalı. karısı çakma lady olmamalı vb.
 • devlet bahçeli, recep tayyip erdoğan ve karakter kelimesini bir arada kullananları mutlu etmesede olur dediğim herhangi biri.
 • bir mhp'li kadar ülkücü, ama bir o kadar da hümanist olmalı.
 • şu saatten sonra chp'nin başına ben de geçsem sonuç aşağı yukarı aynı olacağı için cevabı pek de mühim olmayan sorudur. siyasi çözüm diye bir şeyin mümkün olmadığını son seçimle birlikte gördük nitekim.
 • -allahsız
  -kitapsız
  -dinsiz
  -laik
  -daha önce en azından 15-20 sene şirket yönetmiş
  -bireye önem veren
  -imam hatipleri kapatacak
  -liseden bozma üniversiteleri kapatacak
  -tarım ve hayvancılığın önemini bilen

  yaz yaz bitmez be.
 • chp arrık köhneleşmiş bir parti, iyi şeyler söylenilse de kendi içlerinde ortak bir amaç güdemiyorlar, herkesin küçük hesapları var kenetlenmiş ve tek bir amaca yönelik hareket etmezseler kimi getirirsen getir 25 alır bir gün onu da bulamaz.
 • şahsım adına kaslı birinin geçmesini isterim.bari görselde beni mutlu edebilsin
 • tr 705 cia kodluları partiden siktir edecek biri kâfi.