şükela:  tümü | bugün
 • 'ekrem imamoğlu'nun hdp seçmeninden alacağı oy vs mansur yavaş'ın mhp seçmeninden alacağı oy' şeklinde açmak isteyip de açamadığım başlık.

  chp'nin belediye seçimlerindeki başarısı bizlere gösterdi ki 2023 yılında seçimler oldukça çekişmeli geçecek.
  24 haziran 2018 seçiminde adayların aldığı oy oranları şu şekildeydi:
  recep tayyip erdoğan: %52,6
  muharrem ince: %30,6
  selahattin demirtaş: %8,4
  meral akşener: %7,3
  diğer: %1,1

  rte karşısında diğer partilerin ortak aday belirlediğini hesap edersek oranlar %52,6'ya %47,4 oluyor.
  a- chp adayının ekrem imamoğlu olacağını düşünelim. önceki seçimde selahattin demirtaş'a verilen %8,4'ün ne kadarını alabilcek? dindar kürt seçmenden de oy alabilecek mi ve akp'ye oy veren mhp seçmeninden yüzde kaç oy çalabilecek? mhp seçmeninden alacağı oy akp'ye kaptıracağı dindar kürt seçmenin oyundan fazla olacak mı?

  b- chp adayının mansur yavaş olacağını düşünelim. rte'ye oy veren akp'li ve mhp'li seçmenden yüzde kaç oy çalabilecek ve milliyetçi kimliği de göz önünde bulundurursak demirtaş'a verilen %8,4'ün ne kadarını tutabilecek? mhp seçmeninden alacağı oy milliyetçi kimliği nedeniyle akp'ye kaptırdığı oydan fazla olacak mı?

  kafamda deli sorular
 • mansur yavaş olmalıdır.

  adam başkentte harikalar yaratıyor adeta.

  ne olur mansur başkan olsun. gerçi kazansa da reis koltuğu öyle hemen teslim etmez ama olsun işte.

  var bir hayalimiz.
 • bir aktrol başlığı

  mansur yavaş ankara'daki kürt seçmenden çok oy almıştır keza ekrem imamoğlu milliyetçi seçmenden oy almıştır. yani istediğiniz kadar kendinizi yırtın gerçek hep gerçek kalacak..
 • anketlere göre verilecek karar.

  ekrem daha çok oy alabilecek gibiyse o olur.
  mansur daha fazla oy alabilecek gibiyse o olur.

  uzatmanın anlamı yok.
  boş yere chp'yi karıştırmaya çalışmayın. gidin kendi çöken partinizi toparlamaya uğraşın zavallılar.
 • (bkz: mansur yavaş) için mhp kitlesinden oy alacak kişi olarak konuşuluyor ama mhp kitlesinin akp kitlesinden gram farkı yok, olanlar ise zaten iyi partiye geldi kalanlar için dünya yerinden oynasa bahçeli haricinde bir yere oy vermezler kendinizi kandırmayın.
 • aralarında istanbul, ankara, izmir, adana ve antalya gibi stratejik öneme sahip belediye başkanlıklarını kazanan chp, elbette doğru tercihi yapacaktır.

  geçmişte yapılan hatalardan gereken dersler çıkarılacak ve "doğru aday" anket vs. gibi kamuoyu yoklamaları ile belirlenecektir.
 • 800 bin fark sokan kimse o tabii ki.

  edit: pardon 806.415 miş.
 • ekrem imamoğlu olmalı.
 • kabile zihniyetiyle damadını hazineye akrabalarını en üst mevkilere doldurmayacak herhangi bir kişiye oy verilebilir. akp'nin karşısında kedi şero aday olsa bu kadar kötü yönetemez düşüncesiyle de oy verip bir dönem denemeye hazırım. sandıkla gitmeyeceğini biliyorum ayrı. kaybedecekleri çok şey var. bundan dolayı her şeyi yaparlar.