şükela:  tümü | bugün
 • sanırım bunlardan birisi bildiğimiz partinin mirasıdır.
  atatürk'ün partisi, ilk parti vs olması partiyi sona erdilemez ve her haliyle belli bir kitleye sahip olan bir parti yapıyor. * sınanamaz, yanlışlanamaz tartışma konusu haline bile getirilemez. *

  ecevit'in dsp'si, erbakan'ın refah'ı, erdoğan'ın akp'si vs vs. bunlar hep sıfırdan kurulup belli başarılar sağlayan ama liderlerinin ardından varlık gösteremeyen ve muhtemelen gösteremeyecek olan partiler-di. bazı görüşleri ne kadar miras olarak edinseler de hazır kurulu, geçmişli, taraftarlı, varlıklı güçlü bir yapılara sahip değillerdi. stratejik bir şekilde oluşturuldu, ilmek ilmek işlendi, yontuldu. bildiğimiz doğal seçilime* tabi tutuldu. fakat chp asla tekrar sınanmadı, sınanmaya zorlanmadı.

  chp'nin mirası onu bir servet, güç, sosyal statü haline getirdi ve belli amaçları olan bir siyasi parti olduğu unutuldu. geliştirilmesi, yatırım yapılması, ileri götürülmesi, her adımı adım adım planlanması gerekenden öte sahip olunan, ele geçirilen ve muhafaza edilen bir meta haline getirildi.

  kılıçdaroğlu'nun veya baykal'ın sıfırdan kurduğu parti de muhtemelen hiçbir zaman iktidar olamayacaktı. zira elinde belli bir gücü olan partiyi devraldıkları halde yol alamadılar. **

  parti içi muhalefet, demokrasi göstergesi halinde algılatılmaya çalışılsa da yönetim güçlerinin o demokrasiyi ne hale getiebildiğini, ülke yönetimlerinden stk'lara hatta futbol klüplerine kadar birçok yapılanmanın işleyişlerinde görüyoruz.

  bu kadar taht kavgasına girilmez, koltuk sevdası güdülmez. başarısız olunduğu halde varlığını sürdüren parti mirasyedi yönetimi de baba parası yiyen bir vasıfsızdır.

  kendisine güvenen, ben liderim diyen kişi gider paşa paşa partisini kurar, elinden geleni yapar beceremezse de tarih olur, kpss sorusu olur.
 • chp olmasıdır.
 • genel problemi tüm siyasi kültürümüzde olduğu gibi koltuğa yapışma alışkanlığıdır. zamanı geldiğinde kurmayların değişmesi gerektiği gibi komutanlarında değişmesi elzemdir. özelde ki problemini ise kemal kılıçdaroğlu olarak özetleyebiliriz. bu seçimden sonra partiyi genel başkan seçimi olan bir kurultaya görülmeliydi. bu partinin kimsenin tekelinde,tahakkümünde olmadığını,koltuk sevdalısı olmadığını ispatlamalıydı. gerçi halen vakti var. doğru zamanı bekliyor da olabilir lakin bu seçim onun icin sondu. bir daha ki seçime partinin ince idaresinde gitmesi yerinde olacaktır kanaatindeyim
 • bir karaoğlan yetiştirememesi
 • koltuğu götüne monte ettiren genel başkanlar chp'nin en büyük problemidir.
 • icraate dair hiçbir referansı olmaması. "chp şu işi de maşallah çok iyi beceriyor" denebilecek hiçbir icraati yok bu partinin. hiç olmazsa belediyeleri iyi yönetmeli diyorsun ama chp'li belediyeler çalışmıyor algısı başlıkları "evet çalışmıyor!" temalı cevaplarla bezeli entry rekorları kırıyor. öte yandan bari demokrasi beklentisine giriyorsun, bir kez liderlik koltuğuna oturan oradan kalkmamak için bin türlü oyuna başvuruyor.

  hülasa chp neresinden tutsan elinde kalıyor. chp'ye oy vermek için bir tane makul sebep yazın, burayı edit'leyip haklısın kardeşim diyeceğim. e şimdi manzara buyken halk chp'ye oy vermemekte haksız mı?
 • (bkz: halk tv)
 • vitrin
 • sicili...