şükela:  tümü | bugün soru sor
 • chp'nin nasıl ele geçirildiğinin ispatı. bu kurultay delegesi yapısıyla atatürk'ün bile kazanamayacağı bir kurultay delgesi yapısı kurulmuş. kurultay delegesini ve genel başkanı üyeler seçiyor, itiraz etmeye hakkınız yok diyenler iyi okusun.
  1 kasım 2015 genel seçimi sonuçlarına göre:

  chp'ye 1.264.540 oy veren chp'nin kalesi izmir'in 47 kurultay delegesi varken, chp'ye sadece 21.682 oy veren şanlıurfa'nın 22 kurultay delegesi var.

  yıllardır sadece chp'nin birinci çıktığı chp'nin 149.278 oy aldığı edirne'nin sadece 4 kurultay delegesi varken,
  chp'nin 12.335 oy aldığı diyarbakır'ın 20 kurultay delgesi var.

  267.409 oy alınan tekirdağ'ın 12 kurultay delegesi varken,
  5.087 oy alınan mardin'in 11 kurultay delegesi var.

  373.905 oy alınan adana'nın 28 kurultay delegesi varken
  153.077 oy alınan gaziantep'in 24 kurultay delegesi var.

  ege bölgesi chp oyu: 2.485.136, delege sayısı: 133
  doğu ve güneydoğu bölgesi chp oyu: 454.982, delege sayısı: 206

  1 2 3 4

  edit 2: bana küfür eden kişi, troll olmakla veya perinçekçi olmakla itham eden kişi chp'ye üye midir?
  hayatında chp'nin kapısından geçmiş midir? kaç defa cebinden seçim masrafı karşılamıştır?
  gece yarıları chp bayrağı asmış mıdır? anadolu'da kaç tane köye partiye oy istemek için gitmiştir?
  çocuk yaşta hatırladığım shp-chp birleşme kurultayından bu yana chp'liyim. shp'nin eriyip chp'nin kurulma sürecini görmüş biriyim. ben bu partinin ve seçmenin ne düşündüğünü bilirim. bu gidiş shp'nin gidişidir, yok oluş sürecidir.

  edit 3: siyasi partiler kanunu böyle diye yalan söyleyenler mhp'nin kurultay delegesi listesine baksınlar.
  mardin 1 delege, hakkari 1 delege, diyarbakır 1 delege, edirne 7 delege link. bu entryde de belirtilmiş yazara teşekkür ederim. (bkz: #73876776)
 • mantıklı olanı kurultay delegesi sayısının, o ildeki üye sayısıyla orantılı olması değil midir? ülkedeki bütün seçmen sayısıyla orantılı yapmışlar. hatalı olmuş. değiştirilmesi gerekir. şu entrye kadar kimsenin ağzından buna yönelik bir sitem duymadım. bu da ayrı bir ilginçlik.
 • “e bu durum oy alamadığı yerlere yoğunlaşmaya çalıştıklarını göstermez mi?” dedirten başlık.

  not: chp’nin kurultayında kim seçilir kim seçilmez, şu seçilsin bu seçilmesin, y-chp vs. polemiklerinden bağımsız olarak yaptığım yorumdur. chp’nin iç tartışmalarıyla ilgilenmiyorum, yanılıyor da olabilirim.

  edit: bu durum seçim kanunuyla alakalıymış, delege sayısı o ilden çıkan vekil sayısının iki katı olmak zorundaymış, o değil de neyse’ye teşekkürler. bir de şu entryden sonra bile küfür eden bir dangalak var, ona ne diyeceğimi bilemedim.
 • demek istemisler ki "amina kodumun ataturkculeri, siz oyunuzu verin yeter, cemkirmeyin."

  adamlar hakli tabii, sikseler hak ediyoruz. gelecek secimde ege'de ataturk'un partisiyiz diye oy toplayacaklar. kurultayda muharrem ince ya da umit kocasakal kazandi kazandi, kazanamadi hala chp'ye oy verip de vatanseverlik, ataturkculuk edebiyati yapani gorursem ejdadini bellerim.

  ek: yalancilik ata sporu olan ychpliler “her partinin illere gore delege sayisi ayni, yasayla belirlenmis zaten” dezenformasyonunu yapiyor.

  http://www.ulkucuhaber.com/…lege-listesi-/3105.html

  bakin bu mhp nin 2012 yili illere gore delege sayisi. diyarbakir sadece 1 delege.
 • önemli olan delege sayısı değil bence zaten, gecen kongrede izmir delegesi tunceliliydi..

  genel olarak da alevi delegeler (benim için önemli değil ateistim lakin kk açısından inanilmaz avantaj)

  kısacası boşuna umitlenmeyin, kk istifa etmedikçe genel başkan, kimsw indiremez..

  son görevini yapacak, 2019 da rte baskan olur sonra istifa eder..

  bazıları her şeyi anlar zamanı gelince, bazısı da isvec de baskan olurdu bu halk aptal diye goygoyunu çevirir..
 • chp demokrasinin en iyi sekilde isledigi bir partidir. kimse bok atmasin.

  saka bir yana, kemalin kaybetmemesi icin yapilmis bir sistem. xezgin teroristinin basinin altindan cikiyor hepsi. hic yoktan karsisinda 3 aday var adamin, yani oylar paramparca olacak demek. pkk-hdp kokenliler kemali sececek elbette, baskanlik kesin yani.

  sevgili ataturkcu kardesim, biz yedi kusaktir chpli bir aileyiz diyen yavrucuk, allah askina siktiri cekin artik su adama. adamin gotunu temizleye temizleye bikmadiniz mi? saka degil, gercek chp bu degil.

  not: malin biri de oy alinamayan yerlere yogunlasmak iste ne var minvalinde bir seyler yazmis. akolluyum, yanlis okudum herhalde.
 • illerin nüfus ve seçmen sayısına göre belirleniyor delege sayısı perinçek'in köpeği ak troll.

  bir ilde hiç oy alamazsa oradan hiç delege çıkarmasın mı diyorsun? bir daha dönüp bakmasın yani o ile? beyin lens sanırım.

  edit : insanları bölgelerine göre ayırarak faşist zihniyetini ortaya dökmüş. urfa da chp ye oy veren ona göre atatürkçü olamıyor yorumuna göre.

  tanım : olması gereken delege yapısıdır.
 • ya her chp'yi eleştirene "perinçekçi" demek de yeni moda oldu. işinize gelmeyince yapıştır yaftayı perinçekçi diye. tıpkı akepe partisinin herkesi fetöcü ilan ettiği gibi..

  bir de aleviler partiyi ele geçiriyor diyenler halt etsin artık. aleviler ne zaman nereyi ele geçirmiş de ya da herhangi bir yapılanmanın peşinde olmuş mu da chp'yi ele geçireceklermiş?

  al işte ele geçirenler belli.. şırnak, van, hakkari, diyarbakır, şanlıurfa,mardin... bu illerde alevi ne gezer? tunceli bile yalnızca 4 kişiyle temsil ediliyor aq.
 • delege yapısı alınan oy oranına göre şekillenmeli. oy vermediğin partinin delegesini belirlemek de neyse.
 • bu delege yapısını eleştirenler kesinlikle chp düşmanlarıdır. kemal kılıçdaroğlu'nun iktidar yürüyüşünü engellemeye çalışıyorlar uyanık olmalıyız arkadaşlar.