şükela:  tümü | bugün
  • chp nin kuruluş anlayışına ters. halka dokunma diye bir derdin olsaydı o zamanki (şimdi de aynı da neyse) halkla demokratik bir hareketle mi kurtuluş savaşını kazanacaktı bu ülke? dokunma derdi olmadı olamazdı da. ve ne yazık ki hala o ekmeği yiyor chp yıllardır... yani demem o ki chp den olmaz, olamaz. boşuna beklemeyin...

seçim çalışmaları yaparken yaşlı nine ziyaret ediyorum diye basınla gezen genel başkan yardımcısı eğer ayakkabısıyla giriyorsa o ninenin evine ya da adana da cahillikten yanarak ölen kızların ailesine taziyeye giderken şarkı türkü söylüyorsa parti işte o partiden bi zikim olmaz kusura bakmayın.
  • aslında dokunuyor. şöyle cümle içinde örneklendireyim

- chp alır mısınız?
    - yok sağol almıyım dokunuyo
  • sayın genel başkanımız kemal kılıçdaroğlu öncesi için geçerli olabilecek önerme ama artık chp halkların partisi olmuştur.
  • öncelikle yanlış anlaşılmaması için, chp'yi olması gerektiği kadar başarılı bulmadığımı yazayım. ama halka dokunamayan bir partinin yüzde 25 oy alması da ilginç bir durum. bu durumda türkiye'nin chp'ye oy veren yüzde 25i aristokrasi falan mı oluyor?

chp halka dokunamıyorsa acaba, chp'nin yarısı oy alan mhp ve hdp dokunuyor mu halka? chp kaç oy alınca halka dokunacak? akp'yi geçince mi, yoksa yüzde 30-40 arasında halka dokunulmuş oluyor mu?

demokrasinin iktidar olan herşeyi alır, mantığının ötesinde bir mantık olması gerektiğini, ve yüzde 25 hatta yüzde 1 alanın bile, kendisine oy verenleri temsil gücünün olduğunu ve bu güce saygı duyulması gerektiğini düşündüğümü yazarak bitireyim.
  • çünkü adamlar bildiğin ayrımcı. defalarca şahsıma ikinci sınıf insan muamelesi yaptıkları için biliyorum. halk veya insan kazanma diye bir derdi yok adamların çok da şapmayın bence.
  • adamların öyle bir derdi yok ki. hani yani bu tespitten sonrada neyi konuşsan boş kalıyor.
  • doğru olduğunu düşündüğüm önerme.

ben bile bu tiplerle konuşurken kıl oluyorum solcu halimle. bi yukardan konuşmalar, yukarıdan bakmalar, sen bilmiyon ben biliyom tavırları.

sen solcusun arkadaşım. senin hedef kitlen sokaktaki insan, esnaf, işçi. daha ben seninle konuşmaya tahammül edemiyorum. o adam sana neden oy versin?

daha muhalefetin gereğini yapmadıkları var.

ulan bu ülkede yer yerinden oynadı. yap her yere dev ayakkabı kutuları, süsle bilboardları.

izmirde grev oldu. hepimiz mevzuyu belediye ile alakalı sandık. günler sonra öğrendik ki değilmiş. başkan işçiye tamam demiş tcdd ayak sürümüş. ama izmirliler belediye kaynaklı sanıyor.

lan yap afişlerini işçimizin yanındayız mevzu şu diye. yap el ilanını.

yukarıda yazılmış bu %25 aristokrat mı diye. evet bir kısmı öyle. kalanı kemalist, solcu. zaten yürkiyede sol oy 30 40 civarıdır en fazla. kime vereceksin aga. bi chp var bi hdp. 25in içinde memnun olmadan oy veren çok adam var. kötünün iyisi diyen veya başka merkez sol parti bulamayan.

aynı mhp gibi. bunların %8 10 u kemik ülkücü. mhp nin başına ben bile geçsem oy verecek kadar kemik kesim. kalanı akp ye oy vermek istemeyen muhafazakar kesim. bu kadar.

muhalifler içinde bir hdp halka dokundu diyebiliriz. bölge ve etnik parti kimliğinden sıyrıldılar ve oylarını ciddi arttırdılar. yılların mhpsini yakaladılar. beğen beğenme. demek ki doğru işler yaptılar. hem de chp kadar imkanı olmadan.

lan o kadar imkan var. hiç mi aklına yenilik vs gelmez. eyvallah atatürkün partisi ama kemalist olmayanları kürtleri vs yi kucaklamak neden bu kadar tabu? neden bu kadar zor?

sol dediğin parti asıl gücünü fakirden, ötekinden, dışlanmıştan, ezilmişten alır. bizde?

son olarak.
    ne dediğinden çok nasıl sesiğin önemli. insanların anlayacağı dilden konuşacaksın, onların seviyelerine ineceksin. nasıl bir çocukla konuşmanla bir memurla konuşman farklı, seçmeninle de ona göre konuşacaksın.

hedef kitleni belirleyip, "lan ben bunların yerinde olsam şu mevzuları nasıl dinlemek isterim" diyeceksin

edit : imlağlar eklemeler
  • halk eşşek olduktan sonra almanların yeşilleri amariganın demokratları bile gelir çatır çatır dokunun ama chp nin dokunmasına izin vermezler. dokunmasında zaten kendi boklarında aç karına geberip gitsinler.
  • yanlış önerme, zira chp halkın %25' ine dokunan, 12 milyon seçmenin teveccühünü kazanmış bir siyasi partidir, diğer kesime dokunmak için kıçı başı oynayacaksa zaten olmasın chp diye bir parti.
  • solcu olan ve chp'nin halka dokunmadığını düşünenler için seçenekler vardır. herşeyden önce radikal sol partiler var, tkp, emep, ödp gibi. ulusalcısı için vp var. anapar var.

eğer bunlardan birinin bana daha yakın olduğunu hissedersem, çekinmeden oy veririm. ki birkaç defa tkp'ye oy verdim. chp'ye göre bu partilerden birini daha iyi bir seçenek olarak görenlere de öneririm.

eğer sol partilerden her hangi biri, chp'ye alternatif olamıyorsa, o zaman chp'ye laf etmek doğru bir seçenek değildir. neden bizim partimiz, bu kadar berbat bir chp'nin üstüne çıkamıyor doğru sorudur. tonla bahane söylenebilir elbette, ama mesele bahanelerin ötesine geçip chp'ye alternatif bir sol yaratmaktır.

çok açık ve çok net bir gerçek var. chp bugün, akp'den sonra, en çok insanın kerhen veya değil oy verdiği bir partidir. bugün akp iktidarının alternatifi denince akla iyi ve kötü bu nedenle chp gelmektedir.

akpli amca ve teyzeler bile ne diyor, tayyip gitsin de kılıçdar mı gelsin diyor. kimsenin aklına tayyip gitsin de dövlet mi gelsin? tayyip gitsin de selo mu gelsin demek gelmiyor. çünkü chp öyle ya da böyle tayyip gidince gelmesi en muhtemel parti algısı oturmuş ülkede. bu durumda, evet elbette kerhen oy verenler olabilir, akp'ye de kerhen oy veren, bir sağcı alternatif görseler o alternatife gidecek birçok insan olabilir. ama durum bu bile olsa, nasıl akp mevcud alternatiflerin içinde seçmenlerin şu veya bu nedenle en çok tercih ettiği partiyse, chp de mevcud alternatiflerin içinde seçmenlerin şu veya bu nedenle en çok tercih ettiği ikinci partidir, ve şu an için var olan tek gerçekçi iktidar alternatifidir.

bu benim hoşuma gidiyor mu? gitmiyor. ben daha solda bir alternatifi tercih ederdim. ama sonuç olarak, halkın dörtte birine oy vermiş bir partiye her tür eleştiriyi getirebilirim, sert değil derim, duruşu yok derim, seçmenini doğru temsil etmiyor derim, yeteri kadar güçlü söylemi yok, yeteri kadar örgütlü değil, tabanını organize edemiyor derim. ama halk arkasını dönmüş bu partiye diyemem. zira yüzde 25 oy oranı beni yalanlar orada.