şükela:  tümü | bugün
 • yok arkadaş ben bu son seçimle umudumu sıfırladım artık demek ki sadece eleştirmek mecliste masaya vurmak ayağa kalkmamak yeterli değil iktidar olmak için chp nin artık şapkasını önüne koyup nerede yanlış yaptığını düşünmesi lazım bir yerde hata yapıyor sürekli tekrarlıyor o hatayı artık az uyuma az kazanma çok çalışma vakti olmalı chp li vekiller için gerekirse al ekmeğini her gün halktan birinin evinde ye bir öğün yemeğini sorunlarını bu günden dinle seçim öncesini bekleme o gelmesin sana sen git onların ayağına metro halk otobüsü kullan meclise giderken , köylere gidin ahıra girin ekmek yapılan tandıra girin konuşun o insanlarla anlatın tane tane hesap yapmayı öğretin sizde akşam oturmaları yapın ne olacak ne eksilecek sizden onlar 1 çalışıyorsa siz 2 çalışıverin onlar yürüyorsa siz koşun seçimden 1 ay önce namaza başlayıp , ecevit kasketi takıp peşinizden kamera ordusuyla dolaşmak ile olmayacak değişmeyecek bu düzen iktidar inandırın insanlara kendinizi artık bir zahmet silkelenin !

  edit : ki bitişik yanlış yazılmış
 • (bkz: ulan hepiniz oradaydınız be)

  sizsiniz. problemi uzakta aramaya gerek yok. son 1-2 ayda sadece sözlükte yazılanlara bakmak bile yeterli aslında ama problemi başkasında aramak daha makul geliyor görüldüğü kadarıyla.
 • bütünleşememesi
 • chp’den önce chp seçmeninin önce halkla bütünleşmesi lazım. “chp seçmeni halk değil mi karşim?” diyenler çıkacaktır da değil. kendilerini halkın bir tık üstü zanneden ama aslında bir tık altı olan, her seçim öncesi “bu sefer olacak, bu sefer olacak” diye yırtınan, yırtınma sırasında iktidarı iktidar yapan seçmene “çomar, göt kılı, makarnacı, hüloğ” vb. şeyler söyleyen bir güruh...

  chp’nin seçmeni halkla bütünleşemiyor ki chp nasıl bütünleşsin?

  edit: arkadaş! bak! yukarıda girdiğim saf entry her şeyin özeti. bunları yazıyorum adam hala yandaş medya diyor; cevabını peşinen vermeme rağmen "biz halk değil miyiz sik kafalı?" diyor kendi sik kafalılığını görmeden... ulan sığır! senin aldığın o oy sana yetiyorsa, bilmem kaç milyon chp seçmeni zaten varsa o zaman bu başlığa da gerek yok. ulan anlayışı kıt davar! bu başlığı açan eleman bilmiyor mu senin o verdiğin oy sayısı ve seçmenini? başlıktaki gizil "iktidar olabilmek için" subliminalini alamayacak kadar kalın beyinlisin o yüzden mi sızdırmıyor beyin? ya öküz ya! hakikaten bu entry'e "sizsiniz" diye tek satır cümle yazan arkadaşa %100 katılıyorum. sizsiniz lan tek sebebi! ya öküz ya! adam diyor ki hala "biz seçmen değil miyiz? iktidar partisine oy vermeyen ne zamandır seçmenden sayılmıyor." ya dangalak ya :) tamam kardeşim sizsiniz gerçek seçmen ya :)) devam edin böyle...

  özet geçtim ama daha iyi anlatabilmek için madde madde yazayım.

  diyor ki voltaire: kutsal roma imparatorluğunun yıkılışına doğru ne kutsallığı kaldı, ne romalılığı ne de imparatorluğu...
  ben de diyorum ki : cumhuriyet halk partisinin ne cumhuriyetle ilgisi kaldı, ne halkla, ne de partililikle...

  1)lan oğlum hdp ile yan yana gelmek nedir ya? ya türk milleti bunu affeder mi sandınız siz? yazıklar olsun ya! mehmetçiğe kurşun sıkan adamlarla yan yana gelip, barajı aşmalarına yardımcı olup ondan sonra pişmiş kelle gibi "birlikte iyi salladık" demek nedir? mecliste istiklal marşını okumayan, marşımıza saygı göstermeyen adamları ihya ettiniz lan. siz yaptınız bunu! türkiye cumhuriyetini yıkmak tek gayesi olan adamları meclise soktunuz. bu, cumhuriyetle bir ilgisinin kalmadığına dair küçük bir örnek.

  2) ekşiye de yansıyan sol görünümlü faşizan bir grubu var chp'nin. ilgili arkadaşın "sizsiniz" dediği kitle... bu kitleye göre ak parti seçmeni "cahil, yobaz, çomar" vs. ulan hayvan! benim lan o ben! chp'yi iktidar yapması elinde olan ama yapmayacak kişi... insan olun önce... öyle "yol yabdı, bedava kek" muhabbetleri ile iktidar olunmuyor... muharrem ince de dedi: bu kafa iktidar olamaz. bu, halkla ilgisinin kalmadığına dair küçük bir örnek.

  3) abi bir seçmeni var bu chp'nin hakikaten "yandaş medya" ile; oyların çalınmasıyla falan iktidar olunduğunu zannediyor. hayır ciddi ciddi inanıyor adamlar buna... her seçim öncesi o bir araya gelmeler, işte ota boka "tamam" deyip siyasi mesaj vermeler, o seçim tarihinin açıklandığı gün ile seçim gününe kadar bir bayram havası estirmeler falan... sonra oylar çalındı yaygaraları falan. kendi attıkları yalana kendileri inanıyorlar. kediydi, trafoydu falan... ya bu ciddi bir sosyolojik sorun... ve burada birbirlerini favlıyorlar falan, baya bir gaza getiriyorlar birbirlerini... "hadi arkadaşlar ben formamı aldım, aziz yıldırım gitti, bunu da gönderiyoruz." falan demeler. yavaş gönder... parti içinde pkk sempatizanı milletvekili var, ulusalcı milletvekili var, nereye esersen oraya giden milletvekili var... isim vererek örneklendireyim. sezgin tanrıkulu ile muharrem ince arasında bu ülkeye bakış açısından dağlar kadar fark var. ama aynı partideler. yersen. böyle parti mi olur? bu da partililikle ilgisi kalmadığına dair küçük bir örnek.

  parti olmadığına dair ikinci örnek : pardon filminden de bir örnekleme yapayım. "ibrahim'i alacak örgüte zaten ben girmem. o örgüt ibrahim'e kaldı ise zaten örgüt değildir." lan başında kemal kılıçdaroğlu gibi bir adam var. parti diye oy veriyorsunuz ondan sonra chp'nin halkla bütünleşememesindeki temel sebep diye sebep arıyorsunuz :) "mit şeffaf olmalı" diyen bir adam lan bu :)) ulan sizin allah iyiliğiniz versin iyi mi :))
 • halk dediğinizin yandaş medya dışında bir şey seyretmemesi, seyredememesi.

  medya olmadan kim kiminle bütünleşecek trol kardeş?

  edit: imla
 • eğer az buçuk chp örgütü hakkında bilgi sahibiyseniz nedeni üzerinde çok düşünmezsiniz. seçim zamanı veya diğer zamanlarda chp teşkilatı kadar tembel, disiplinsiz, umursamaz ve her şeyi başkasından bekleyen başka bir örgüt göremezsiniz. seçim zamanı üç beş esnaf ziyareti dışında bunları çalışırken de göremezsiniz. seçim çalışmalarında ise mevcut durumdan şikayet etmek ve adaylarının ne kadar eğitimli veya iş bilir kişiler olduğunu anlatmaktan başka bir şey yapmazlar. buna rağmen hiçbiri burnundan kıl adırmaz. sanki her üyesi birer atatürk birer inönü amk.
 • (bkz: halk tv)
 • biziz, seçmeni. kimlik siyaseti, örgütlü cehalet konuşulurken “yeni bir genel başkan gelsin hepimizi kurtarsın” kafasındayız. adamlar eğitimlilerden nefret ediyor, kendileri gibi birine oy veriyorlar, biz diplomasız diyoruz, onlar kendilerine hakaret sayıyorlar. çünkü rte’yi kendileriyle bütünleştiriyorlar, “koyduk” diyor adam, rte kazanınca kendisini de kazanmış sanıyor.

  ayrıca chp seçmeni apolitiktir, burada iki entry girer, iki tweet atar tepkisini boşaltır. akp tabanı kapı kapı dolaşıp “cehape camileri ahır yaptı törörist bunnar” diye yardırır. chp seçmeni ilgilenmez, “ne uğraşacam aq?” der.

  “halkın sorunları” diyen hayalperest arkadaş da iyi kafalardaymış. halkın sorunlarını da, çözümlerini de dolu dolu dile getiren adam muharrem ince’ydi olm bu seçimde. ama liyakat demeyeceksin, “eşi dostu kayıracağım, en vasıfsız adamları bile en önemli konumlara getireceğim” diyeceksin*.. liyakat diyen adama oy verir mi sence bu kesim?
 • ulufe işinden anlamamasıdır.

  ülkedeki çalışan, üreten kısıtlı kesim nasıl olsa öder diyerek ülkeyi milyarlarca dolar borca sokup bu parayı, tüketmekten başka bir şey bilmeyen asalak bir lümpen kitleye ulufe olarak dağıtmayı bilmemesidir.

  chp'nin 'halk'tan 'kopuk' olmasının nedeni, o 'halk'ın günün birinde tembellik, parazitlik ve hurafelerden kurtulmuş, çalışan ve üreten nesillere evrileceğini umit etmek gibi bir ütopyasının olmasıdır.

  budur ve bu kadardır.

  ek:
  bu başlık altındaki entry'lerden birinde "örneğin yozgat'ta doğup muhafazakar çevreye uyum sağlamak kişinin kendi seçimi değildir, chp elitizmi bu insanları küçümseyip halkın nefretini topladığı için halkla bütünleşemiyor" denmiş ve favlar patlamış. yazanın eline sağlık... da, biraz yakından duruma bir bakalım;

  - chp elitleri denen kesim de halk değil midir? onlar uzayda mı yaşarlar?

  - taşralı muhafazakarlar belli bir yerde doğup muhafazakar davranış kalıplarına sahip oldukları için mi chp'liler onları sert eleştirir, yoksa onların eleştirdikleri şey yobazlığa tutunma, cehalete yapışma, tembellik, bedavacılık, açgözlülük, güce tapınma, arsızlık, ikiyüzlü cinsel ahlaksızlıkta zirve gibi şeyler midir? bunlar dünyanın neresinde saygı gören özelliklerdir?

  - herkesle eşit haklara sahip olma anlayışı "artık doktor dövebiliyoruz" olan bir alt kültürün ne hakla ve hangi hakedişle el üstünde taşınması gereklidir?

  - ekonomik refaha ulaşma anlayışı sırtını bir güç odağına dayayıp ona marabalık etmek ile arazi rantı arasında olan bir alt kültürün üyeleri, ülkelerine ve dünyaya hangi faydaları nedeniyle saygıyı hak ederler? parazitliğin yeni adı muhafazakarlık mıdır?

  - dünyadaki en aşağılık, sapkın ve ahlaksız sosyal yapılaşmaları gelenek adı altında bu alt kültürde yer alması neyin tesadüfüdür? bunun hangi kısmına saygı beklenmektedir?

  şimdilik konu hakkında bu kadar soru yeter, isteyen istediği sorudan başlayabilir.
 • "ki" eki gibiydi chp. ilgili olması gerekirken, aslında çok ilgisiz. işte o yüzden hep yanlış yerde ayrı duruyordu; sanki bir ilgi eki gibi, bitişmesi gereken her şeyi kendinden uzaklaştırarak...