şükela:  tümü | bugün
  • yok arkadaş ben bu son seçimle umudumu sıfırladım artık demek ki sadece eleştirmek mecliste masaya vurmak ayağa kalkmamak yeterli değil iktidar olmak için chp nin artık şapkasını önüne koyup nerede yanlış yaptığını düşünmesi lazım bir yerde hata yapıyor sürekli tekrarlıyor o hatayı artık az uyuma az kazanma çok çalışma vakti olmalı chp li vekiller için gerekirse al ekmeğini her gün halktan birinin evinde ye bir öğün yemeğini sorunlarını bu günden dinle seçim öncesini bekleme o gelmesin sana sen git onların ayağına metro halk otobüsü kullan meclise giderken , köylere gidin ahıra girin ekmek yapılan tandıra girin konuşun o insanlarla anlatın tane tane hesap yapmayı öğretin sizde akşam oturmaları yapın ne olacak ne eksilecek sizden onlar 1 çalışıyorsa siz 2 çalışıverin onlar yürüyorsa siz koşun seçimden 1 ay önce namaza başlayıp , ecevit kasketi takıp peşinizden kamera ordusuyla dolaşmak ile olmayacak değişmeyecek bu düzen iktidar inandırın insanlara kendinizi artık bir zahmet silkelenin !

edit : ki bitişik yanlış yazılmış
  • (bkz: ulan hepiniz oradaydınız be)

sizsiniz. problemi uzakta aramaya gerek yok. son 1-2 ayda sadece sözlükte yazılanlara bakmak bile yeterli aslında ama problemi başkasında aramak daha makul geliyor görüldüğü kadarıyla.
  • chp 2002 seçimleriyle yeniden doğmuştu, 24 haziran' da yeniden öldü.

başka parti lazım.
  • bütünleşememesi
  • chp’den önce chp seçmeninin önce halkla bütünleşmesi lazım. “chp seçmeni halk değil mi karşim?” diyenler çıkacaktır da değil. kendilerini halkın bir tık üstü zanneden ama aslında bir tık altı olan, her seçim öncesi “bu sefer olacak, bu sefer olacak” diye yırtınan, yırtınma sırasında iktidarı iktidar yapan seçmene “çomar, göt kılı, makarnacı, hüloğ” vb. şeyler söyleyen bir güruh...

chp’nin seçmeni halkla bütünleşemiyor ki chp nasıl bütünleşsin?

edit: arkadaş! bak! yukarıda girdiğim saf entry her şeyin özeti. bunları yazıyorum adam hala yandaş medya diyor; cevabını peşinen vermeme rağmen "biz halk değil miyiz sik kafalı?" diyor kendi sik kafalılığını görmeden... ulan sığır! senin aldığın o oy sana yetiyorsa, bilmem kaç milyon chp seçmeni zaten varsa o zaman bu başlığa da gerek yok. ulan anlayışı kıt davar! bu başlığı açan eleman bilmiyor mu senin o verdiğin oy sayısı ve seçmenini? başlıktaki gizil "iktidar olabilmek için" subliminalini alamayacak kadar kalın beyinlisin o yüzden mi sızdırmıyor beyin? ya öküz ya! hakikaten bu entry'e "sizsiniz" diye tek satır cümle yazan arkadaşa %100 katılıyorum. sizsiniz lan tek sebebi! ya öküz ya! adam diyor ki hala "biz seçmen değil miyiz? iktidar partisine oy vermeyen ne zamandır seçmenden sayılmıyor." ya dangalak ya :) tamam kardeşim sizsiniz gerçek seçmen ya :)) devam edin böyle...

özet geçtim ama daha iyi anlatabilmek için madde madde yazayım.

diyor ki voltaire: kutsal roma imparatorluğunun yıkılışına doğru ne kutsallığı kaldı, ne romalılığı ne de imparatorluğu...
    ben de diyorum ki : cumhuriyet halk partisinin ne cumhuriyetle ilgisi kaldı, ne halkla, ne de partililikle...

1)lan oğlum hdp ile yan yana gelmek nedir ya? ya türk milleti bunu affeder mi sandınız siz? yazıklar olsun ya! mehmetçiğe kurşun sıkan adamlarla yan yana gelip, barajı aşmalarına yardımcı olup ondan sonra pişmiş kelle gibi "birlikte iyi salladık" demek nedir? mecliste istiklal marşını okumayan, marşımıza saygı göstermeyen adamları ihya ettiniz lan. siz yaptınız bunu! türkiye cumhuriyetini yıkmak tek gayesi olan adamları meclise soktunuz. bu, cumhuriyetle bir ilgisinin kalmadığına dair küçük bir örnek.

2) ekşiye de yansıyan sol görünümlü faşizan bir grubu var chp'nin. ilgili arkadaşın "sizsiniz" dediği kitle... bu kitleye göre ak parti seçmeni "cahil, yobaz, çomar" vs. ulan hayvan! benim lan o ben! chp'yi iktidar yapması elinde olan ama yapmayacak kişi... insan olun önce... öyle "yol yabdı, bedava kek" muhabbetleri ile iktidar olunmuyor... muharrem ince de dedi: bu kafa iktidar olamaz. bu, halkla ilgisinin kalmadığına dair küçük bir örnek.

3) abi bir seçmeni var bu chp'nin hakikaten "yandaş medya" ile; oyların çalınmasıyla falan iktidar olunduğunu zannediyor. hayır ciddi ciddi inanıyor adamlar buna... her seçim öncesi o bir araya gelmeler, işte ota boka "tamam" deyip siyasi mesaj vermeler, o seçim tarihinin açıklandığı gün ile seçim gününe kadar bir bayram havası estirmeler falan... sonra oylar çalındı yaygaraları falan. kendi attıkları yalana kendileri inanıyorlar. kediydi, trafoydu falan... ya bu ciddi bir sosyolojik sorun... ve burada birbirlerini favlıyorlar falan, baya bir gaza getiriyorlar birbirlerini... "hadi arkadaşlar ben formamı aldım, aziz yıldırım gitti, bunu da gönderiyoruz." falan demeler. yavaş gönder... parti içinde pkk sempatizanı milletvekili var, ulusalcı milletvekili var, nereye esersen oraya giden milletvekili var... isim vererek örneklendireyim. sezgin tanrıkulu ile muharrem ince arasında bu ülkeye bakış açısından dağlar kadar fark var. ama aynı partideler. yersen. böyle parti mi olur? bu da partililikle ilgisi kalmadığına dair küçük bir örnek.

parti olmadığına dair ikinci örnek : pardon filminden de bir örnekleme yapayım. "ibrahim'i alacak örgüte zaten ben girmem. o örgüt ibrahim'e kaldı ise zaten örgüt değildir." lan başında kemal kılıçdaroğlu gibi bir adam var. parti diye oy veriyorsunuz ondan sonra chp'nin halkla bütünleşememesindeki temel sebep diye sebep arıyorsunuz :) "mit şeffaf olmalı" diyen bir adam lan bu :)) ulan sizin allah iyiliğiniz versin iyi mi :))
  • halk dediğinizin yandaş medya dışında bir şey seyretmemesi, seyredememesi.

medya olmadan kim kiminle bütünleşecek trol kardeş?

edit: imla
  • eğer az buçuk chp örgütü hakkında bilgi sahibiyseniz nedeni üzerinde çok düşünmezsiniz. seçim zamanı veya diğer zamanlarda chp teşkilatı kadar tembel, disiplinsiz, umursamaz ve her şeyi başkasından bekleyen başka bir örgüt göremezsiniz. seçim zamanı üç beş esnaf ziyareti dışında bunları çalışırken de göremezsiniz. seçim çalışmalarında ise mevcut durumdan şikayet etmek ve adaylarının ne kadar eğitimli veya iş bilir kişiler olduğunu anlatmaktan başka bir şey yapmazlar. buna rağmen hiçbiri burnundan kıl adırmaz. sanki her üyesi birer atatürk birer inönü amk.
  • öncelikle başlıktaki ki bütünleşmeli ki,

sorunun temeline inelim.

entelektüel yetersizlik,

partinin işlevini ve inandırıcılığını yitirmiş olması,

ve en önemlisi

halk ile partinin değerlerinin farklı oluşu.

şuna cevap verelim,

chp hiç bir seçim çalışması yapmasa, ne bir miting ne de bir sosyal medya çalışması.

hiç bir şey.

bu halde bile yüzde %15-20 bandında oy olacağını öngörüyorum.

ee, o zaman ne gerek var bu tantanaya?

chp'nin sorunu,

alternatifinin olmayışıdır.
  • (bkz: halk tv)