şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: ulan hepiniz oradaydınız be)

  sizsiniz. problemi uzakta aramaya gerek yok. son 1-2 ayda sadece sözlükte yazılanlara bakmak bile yeterli aslında ama problemi başkasında aramak daha makul geliyor görüldüğü kadarıyla.
 • chp 2002 seçimleriyle yeniden doğmuştu, 24 haziran' da yeniden öldü.

  başka parti lazım.
 • bütünleşememesi
 • halk dediğinizin yandaş medya dışında bir şey seyretmemesi, seyredememesi.

  medya olmadan kim kiminle bütünleşecek trol kardeş?

  edit: imla
 • eğer az buçuk chp örgütü hakkında bilgi sahibiyseniz nedeni üzerinde çok düşünmezsiniz. seçim zamanı veya diğer zamanlarda chp teşkilatı kadar tembel, disiplinsiz, umursamaz ve her şeyi başkasından bekleyen başka bir örgüt göremezsiniz. seçim zamanı üç beş esnaf ziyareti dışında bunları çalışırken de göremezsiniz. seçim çalışmalarında ise mevcut durumdan şikayet etmek ve adaylarının ne kadar eğitimli veya iş bilir kişiler olduğunu anlatmaktan başka bir şey yapmazlar. buna rağmen hiçbiri burnundan kıl adırmaz. sanki her üyesi birer atatürk birer inönü amk.
 • biziz, seçmeni. kimlik siyaseti, örgütlü cehalet konuşulurken “yeni bir genel başkan gelsin hepimizi kurtarsın” kafasındayız. adamlar eğitimlilerden nefret ediyor, kendileri gibi birine oy veriyorlar, biz diplomasız diyoruz, onlar kendilerine hakaret sayıyorlar. çünkü rte’yi kendileriyle bütünleştiriyorlar, “koyduk” diyor adam, rte kazanınca kendisini de kazanmış sanıyor.

  ayrıca chp seçmeni apolitiktir, burada iki entry girer, iki tweet atar tepkisini boşaltır. akp tabanı kapı kapı dolaşıp “cehape camileri ahır yaptı törörist bunnar” diye yardırır. chp seçmeni ilgilenmez, “ne uğraşacam aq?” der.

  “halkın sorunları” diyen hayalperest arkadaş da iyi kafalardaymış. halkın sorunlarını da, çözümlerini de dolu dolu dile getiren adam muharrem ince’ydi olm bu seçimde. ama liyakat demeyeceksin, “eşi dostu kayıracağım, en vasıfsız adamları bile en önemli konumlara getireceğim” diyeceksin*.. liyakat diyen adama oy verir mi sence bu kesim?
 • ulufe işinden anlamamasıdır.

  ülkedeki çalışan, üreten kısıtlı kesim nasıl olsa öder diyerek ülkeyi milyarlarca dolar borca sokup bu parayı, tüketmekten başka bir şey bilmeyen asalak bir lümpen kitleye ulufe olarak dağıtmayı bilmemesidir.

  chp'nin 'halk'tan 'kopuk' olmasının nedeni, o 'halk'ın günün birinde tembellik, parazitlik ve hurafelerden kurtulmuş, çalışan ve üreten nesillere evrileceğini umit etmek gibi bir ütopyasının olmasıdır.

  budur ve bu kadardır.

  ek:
  bu başlık altındaki entry'lerden birinde "örneğin yozgat'ta doğup muhafazakar çevreye uyum sağlamak kişinin kendi seçimi değildir, chp elitizmi bu insanları küçümseyip halkın nefretini topladığı için halkla bütünleşemiyor" denmiş ve favlar patlamış. yazanın eline sağlık... da, biraz yakından duruma bir bakalım;

  - chp elitleri denen kesim de halk değil midir? onlar uzayda mı yaşarlar?

  - taşralı muhafazakarlar belli bir yerde doğup muhafazakar davranış kalıplarına sahip oldukları için mi chp'liler onları sert eleştirir, yoksa onların eleştirdikleri şey yobazlığa tutunma, cehalete yapışma, tembellik, bedavacılık, açgözlülük, güce tapınma, arsızlık, ikiyüzlü cinsel ahlaksızlıkta zirve gibi şeyler midir? bunlar dünyanın neresinde saygı gören özelliklerdir?

  - herkesle eşit haklara sahip olma anlayışı "artık doktor dövebiliyoruz" olan bir alt kültürün ne hakla ve hangi hakedişle el üstünde taşınması gereklidir?

  - ekonomik refaha ulaşma anlayışı sırtını bir güç odağına dayayıp ona marabalık etmek ile arazi rantı arasında olan bir alt kültürün üyeleri, ülkelerine ve dünyaya hangi faydaları nedeniyle saygıyı hak ederler? parazitliğin yeni adı muhafazakarlık mıdır?

  - dünyadaki en aşağılık, sapkın ve ahlaksız sosyal yapılaşmaları gelenek adı altında bu alt kültürde yer alması neyin tesadüfüdür? bunun hangi kısmına saygı beklenmektedir?

  şimdilik konu hakkında bu kadar soru yeter, isteyen istediği sorudan başlayabilir.
 • "ki" eki gibiydi chp. ilgili olması gerekirken, aslında çok ilgisiz. işte o yüzden hep yanlış yerde ayrı duruyordu; sanki bir ilgi eki gibi, bitişmesi gereken her şeyi kendinden uzaklaştırarak...
 • (bkz: halk)

  tavuk siken insanla nasıl bütünleşeceksin ?