şükela:  tümü | bugün soru sor
  • hala chp lilerin burada akp seçmenini aşağıladığını görüyorum,yazık lan size!

hala çoğalıyorlar oyları çok diyor adam,o zaman bdp nin istanbul u açık ara farkla alması lazım. üremekle ne alakası var bu işin?

bu insanların çocukları üniversiteye gidiyor . en basitinden onlarla başla o zaman derdini anlatmaya ama yok onlar sıkma baş birer embesil,gt kılı onlar.

biride çıkmış örtüyü kucakladık hep ondan bunlar demiş,kardeş sizin tek partili dönemden başka tek başına iktidar olduğun hiç oldu mu ki olayı örtüye bağladın?

pazar günü chp nin bir sandık görevlisi örtülü bir kızdı. chp nin oyu 3 puan arttıysa toplumcu bir profil çizmeye çalışmasındandır.

sen hala cetvellerimizi alalım kafaatası ölçelim kafasındasın.

hatırlarsan ne zamanki ecevit merve kavakçı için atın bunu dışarı diye bağırdı,işte o gün sol cenah bitti bu ülkede.

lan bu ülkede örtülüler domuz şeklinde şeklinde karikatürizre edilmedi mi?i.selçuk

bu insanlar askere gönderdikleri çocuklarının yemin törenine alındılar mı?

bu insanlara aptal,cahil,köylü,fakir denilmedi mi?

tüm medya ve türevlerinde gündelikçi kadın olarak lanse edilmedi mi?

ulan beni lisede niye akmde tiyatro izlemeye almadınız ben hala oradayım!

17 yaşımda yuhalanarak otobüse kadar kovalanacak,giderken otobüsü taşlanacak ne yaptım?

bu ülke bunları yaşamadı mı? ekşi

türbanlılar

daha bunun gibi nice örnekler var.

bir dönem köpekler ve türbanlılar giremez diye bir muhabbet vardı onu da hatırlatayım.

bunlar oldu bitmek üzere.

ama o günlerde chp tüm bu yasakçılığa çanak tuttu.

ne sanıyordunuz? bugün oy verenler o insanların ailesi,kendisi,akrabaları ve arkadaşları.

sen önce toplumun büyük kesiminin varlığını kabul et,onlara zenci muamelesi yaptığın için özür dile sonra senin halkçılığını görelim.

sonra oturup projelerini konuşalım.

sana oy veren sandık görevdaşım sermet abi ye(62) niye oy verdiğini sorduğumda tahtanın üzerindeki atatürk resmini gösteriyor.

yatın kalkın atatürke dua edin.ne mübarek adammış ki hala onun ekmeğini yiyorsunuz.
    chp ye oy veren insanların büyük çoğunluğu bu halde.

atatürk ün partisine duydukları vefa duygusundan.

yoksa sonunuzun dsp gibi olması işten bile değil.

tek bir örnek üzerinden bile -chpnin- halk partisi olmadığını görüyoruz.

velhasılı dostlar, iktidarın yaptığının tam tersini söyleyerek muhalefet olunmuyor,geçmişiniz fazla kirli kendi partiliniz bile size güvenmiyor.

artık şu elitist saçmalığından kurtulmadan iktidar olmayı hayal etmeyin.zira hayat kadıköy-beşiktaş vapurundan daha büyük ve gidilecek yol daha uzun.

sahaya inin,bir anadoluya gidin bakalım,fakir diye aşağıladınız adamların hayatını tecrübeedin

ya da yok hiç bir şey yapmayın.

sadece o adama efendisi gibi davranmaktan vazgeçin,arkadaş olmayı deneyin.

anadolu insanı ağzınızla kuş tutsanız bile karşısındakine güvenmeden iş yapmaz.
    edit: akpli değilim.

edit2: zenci örneğinden kasıt bir dönem amerikasının yanlış tutumundan dönerek halkı bütünleştirdiğine misal teşkil etmektedir.
  • abi önce muhalefet iyi bir alternatif olduğunu gösterecek. özellikle chp başa geçerse dindarlara ve kürtlere baskı yapmayacağını açık dille anlatacak. geçmişiyle hesaplaşacak. bizzat açık bir dille biz geçmişte laiklik adı altında dindarlara, ulus devlet ve milliyetçilik adı altında kürtlere büyük baskılar yaptık. bunun farkındayız ve bir daha bunun olmayacağını biz garanti ediyoruz diyecek. bunun için en iyi çare bu hatalarından ders çıkarmış bir chp'dir diyecek. işte o zaman insanlara kızabiliriz hala niye akp'ye oy veriyor diye. öteki durumda anadolunun bağrından kopmuş adam diyor ki basit mantıkta benim kızım başörtüsüyle eskiden ikinci sınıf vatandaştı, şimdi adam yerine konuyor. öbürü diyor ki 2001 ve öncesi o kadar kötüydük ki şu anki ekonomik durumda eh işte yaşayıp gidiyoruz.

yani muhalefetin geçmişi o kadar kötü ki bunlarla dürüstçe yüzleşmeden, biz zamanında bunları bunları yaptık ama artık yapmayacağız demeden bu iş olmaz. van, urfa ve diyarbakır'da ortalama %1 oy alarak iktidar olunmaz.

ben oyu çankaya'da kullandım. sırada beklerken yanımızdan kürtçe konuşan 3-4 kişi geçti. önümdeki chp'li ablalar teyzeler resmen köpek yerine koyup tiksintili ifadeler kulladılar adamlar için. ıyy aman kürtler falan diye.

örneğin çorum'da, çankırı'da, konya'da bir köyde akp kazanıyor ama komşu köyde chp çıkıyor. sizin mantığınıza göre bu iki köyden akp'ye oy veren köy aptal, cahil, yobaz; diğeri aydın, ahlaklı, namuslu. çünkü birinde bir şekilde chp'li aday güven kazanmışken diğerinde güvenilen aday akp'li. komşu iki köyde tamamen zıt sonuçlar çıkması neyi gösteriyor biliyor musunuz ? aslında halkın çok büyük kesiminden oy almak tahmin ettiğinizden çok daha kolay. özellikle kırsaldaki vatandaşın, ve kırsal kökenlere sahip şehirli vatandaşın bir siyasi tercihi falan yok. her ne kadar alevi sünni ayrışması oylarda etkili olsa da seçmen üzerinde geleceğe dair güven tesis ettiğiniz anda sözgelimi yıllarca akp'ye oy vermiş bir adamın chp'ye oy vermeye başlaması hiç de uzak bir ihtimal değil.

ama siz hala yobaz deyin. cahil deyin. bu kafayla olmaz hocam. bi yol olmaz.
  • kendisinden olmayanı itmeyip kucaklaması, cahil ilan etmemesi, kendini elitist görmemesi, takiye yapmadan, gerçekten dini özgürlüklere saygı duyup, teşvik etmesi gibi maddelerin tek çırpıda sayılabileceği gerekçelerdir. daha çok sayılabilir. ama ilk aklıma gelenler bunlar. sataşmadan uzak bir entari girmek ne zor bugün yahu. herkes birbirine giydiriyor entrylerde.
  • turkiye'de merkez sağın tamamen tasfiye olup, akp'nin buraya tek başına yerleştiği 2002'den beri yapılan her seçimde ortaya çıkan bir gerçek var ki, o da chp'nın akp'ye alternatif olamayacağıdır..

2014 mart ayı, kesin olmayan seçim sonuçlarına göre, şu an chp'nin %10'un altında oy aldığı 36 il var*. (bunların 26'sı %5 ve altı 19'u %2 ve altı) buna karşılık, akp'nin %10'un altına indiği şehir sayısı sadece 1. (tunceli %9,3)

yani bu demek oluyor ki, ülkenin neredeyse yarısı, ben oyumu hırsıza veririm ama chp'ye vermem kafasında ve bu yüzden ülkedeki ana muhalefet partisi, akp ne yaparsa yapsın, 36 ilde hiç bir varlık gösteremiyor.. bu neden böyle diye sabahlara kadar tartışabilirsiniz ancak bu gerçeği değiştiremezsiniz..

bu gerçekten dolayıdır ki, chp bu ülkede hiç bir zaman tek başına iktidar olamayacaktır.. kendileri için en gerçekçi senaryo, ecevit'in yaptığına benzer bir koalisyonun büyük partisi olabilmeyi başarmaktır.. böyle bir senaryo da, ancak akp'nin dağılıp merkez sağın bölündüğü bir ortamda gerçekleşebilir..

bu şartlar altında, chp ve kadrolarının iktidara gidebilmesi için en gerçekçi senaryo, chp ve mhp'nin kendilerini tasviye edip yeni bir isim altında bir ulusal cephe oluşturmalarıdır.. görüşleri merkeze yakın bir lider etrafından birleşen ulusal cephe, ülke siyasetinin abd'ye benzer bir şekilde 2 partili hale gelmesini sağlar ve bu şekilde akp'ye kafa tutabilecek hale gelir..

böyle bir senaryo belki size fazlasıyla ütopik gelebilir ancak akp'nin nasıl iktidara geldiği unutulmamalıdır.. yıllarca rakip olan anap, dyp ve sp'nin tasviyesi ve aynı çatı altında buluşmasıdır akp'yi iktidar yapan.. aynı şey, merkezin diğer tarafında yaşanmadıkça, akp kutuplaştırdığı ülkede her zaman iktidarda kalacaktır..

sonuç olarak, chp ve mhp'nin önünde iki yol olduğunu söyleyebiliriz. ya ulusalcı siyaseyi tek bir çatı altında toplayıp bir kitle partisi haline gelecekler ya da akp dağılıp sağ oylar bölünene kadar bekleyecekler.. hangisinin daha hayırlı olduğuna siz karar verin..

*chp'nin %10'un altında oy aldığı iller
    siirt 0.58%
    bingöl 0.65%
    ığdır 0.67%
    batman 0.73%
    van 0.74%
    ağrı 0.80%
    şanlıurfa 0.84%
    mardin 0.85%
    bayburt 0.89%
    bitlis 0.90%
    diyarbakır 1.01%
    muş 1.21%
    çankırı 1.32%
    erzurum 1.44%
    yozgat 1.53%
    hakkari 1.54%
    şırnak 1.54%
    kütahya 1.65%
    nevşehir 1.78%
    karabük 2.59%
    kırıkkale 2.86%
    kilis 3.03%
    gümüşhane 3.56%
    düzce 3.71%
    rize 4.91%
    sivas 4.97%
    kahramanmaraş 5.28%
    tokat 5.30%
    afyon 5.45%
    konya 5.84%
    aksaray 6.26%
    kastamonu 7.14%
    elazığ 7.27%
    kayseri 8.80%
    sakarya 9.18%
    ısparta 9.91%
  • iyi bir transfer bedeli verip rte yi transfer etsin. tek çözüm bu. lider kıtlığı var ülkede.
  • mevcut durumda ancak atatürk'ün dirilmesi.
  • dar alanda kısa paslaşmalar yapmaya çalışmak yerine, uzun oynamalı, politikasını baştan aşağı yenilemelidir.

lan sol kesimi temsil eder niteliktesin be kardeşim, karşında rakip yok, oyların bölünmüyor. ecevit zamanında adamın karşısında rakip vardı en azından ama o partisini taşımayı, oylarını arttırmayı bi' şekilde iktidara taşımayı başardı.

senin kemik oyların zaten senin, karşında senle aynı veya yakın ideolojiyi paylaşan bir rakip parti yok, tek rakibin diğer ideolojiler.

ve bu durumda sen farklı tabanlardan oy çalmayı geçtim, kendi tabanını bile kaybedeceksin utanmasan! sol'u toplamayı da geçtim bak kendi tabanını diyorum.

politikası çok kıvrak olmamalıdır, yeni chp yeni chp diyorsunuz, şu yeni chp'nin hatlarını artık net olarak oturtun, sol tabanı kendinize bir çekin, sonra diğer kesimlerden oy toplamaya çalışın, ne toplarsanız lehinize.

hiçbir parti tüm halkı kucaklayamaz, tüm türkiyeyi kucaklamaya çalışmamalıdır. kendi seçmenini kucaklamalı, diğer kesime de sadece istediklerini vermelidir. şuanda akp nasıl büyük bir kemik kitle oluşturdu ve oy kaybetmiyorsa onca olaya rağmen, chp de aynı şekilde kendi kemik kitlesini büyütmelidir.
  • 10, hatta 7 yıl öncesine kadar medya gücünün tamamı elinde olduğu gerçeği göz önüne alındığında, temel ihtiyacın medya gücü olmadığı açıktır.

2001 seçimleri öncesi süreçte akp'ye karşı öyle bir medya karalaması vardı ki, zaman, yeni şafak, akit, türkiye gazeteleri haricinde tayyip erdoğan ve partisi yerden yere vuruluyor, tüm gazete ve tv'lerde hakaretin, aşağılamanın, kara propagandanın haddi hesabı olmuyordu.

onlar 0 (yazıyla sıfır) medya desteğiyle iktidar oldu, ardından gelen süreçte yavaş yavaş kendi medyalarını oluşturdu.

chp (ve mhp) elle tutulur somut projelerle gelmedikçe, halkta heyecan yaratabilecek dinamikleri sağlayamadıkça iktidar yüzü göremezler. bunu da hiçbir zaman yapamadılar, yapamıyorlar...
  • bunu söyleyebilmek için kendimi aşmam gerekti. geçmiş olduğumuz 30 mart 2014 yerel seçimlerinde akp'nin hala rağbet görmesi bazı düşüncelere itti beni. kısaca bu düşüncelerden bahsetmek gerekirse;

normal hayatı baz alıyorum. işler şöyle ilerler, bir hata yaparız, canımız yanar üzülür ve o hatayı tekrar etmeyiz. tekrar aynı hatayı yaparsak kendimizi aptal gibi hisseder ve bir daha yapmamak için elimizden geleni yaparız. gerçek hayat çok uçuk örnekler dışında böyle ilerler. böyle ilerlemez ise zaten bir adım ileri gidemeyiz, boş bir insan olur çıkarız.

şu an ortada bir gerçek var. o gerçek de şu, deli gibi yolsuzluk yapılmış, haklarımız, özgürlüklerimiz çiğnenmiş, zama boğulmuşuz, işsizlik almış yürümüş, benzin bilmemne kadar olmuş, diktatör gibi benim dediğim olacak diyen bir adam var karşımızda, bu adamın oy almaması için olabilecek neredeyse her şey olmuş. eğer bu adam buna rağmen oy alıyorsa bir durup düşünmek lazım. sadece chp ya da x partisi adına değil, kendi adımıza da.

yolda kağıt topladığı el arabasına rte yazıyor adam. daha yeni bir mevzu, çok uzak değil. yolsuzluklar falan olduktan sonra, herşey aleni iken hala rte yazıyor. bu adam işsiz. zar zor geçiniyor. ama hala rte diyor. bu neden olabilir? bunu bir sorgulamak lazım.

chp reklam filmine bakıyorsun, bir tane o adama, ya da halktan herhangi bir adama benzeyen adam yok. takım elbiseli smokinli adamlar hayat bayram olsa diye şarkı söylüyor. ne bir başörtülü kadın, ne bir sokaktaki herhangi biri. akp'ye oy veren kitlenin kendinden hissedebileceği hiç bir şey yok. ecevit'i hatırlayın, adam kafasına bareti geçirip ağzı yüzü simsiyah çıkıyordu madenlerden. bundan bahsediyorum çok farklı bir şeyden değil. halkı kazanmak için karşısında gibi duramazsın. bu yanlış. bir kere halkın yanında olduğunu göstermesi gerekir. bunu gösteriş için değil böyle olduğu için göstermesi lazım. halkı kazanması lazım.

chp'yi geçtim, biz akp'yi sevmeyenler çok mu farklıyız? bizim hiç mi düzeltmemiz gereken davranış yok?

seçim bitmiş, açıyorsun sosyal medyayı, çok ufak bir kesim hepimiz attığı başlıklardan örnekler:

- gerizekalı halk seçimini yaptı.
    - bu millete böyle lazım zaten ağzına sıçan yaranır.
    - hırsıza oy veren hırsızdır, bu ülkeden gitmek lazım bilmemne.
    - böyle aptal insanlarla aynı ülkede yaşadığım için utanıyorum.

ve bunun gibi binlercesi. kendi gibi olmayanları aşağılayan hor gören, listesinden silen vs. yüzlerce insan.

siz böylesiniz biz böyleyiz mevzusu değil kesinlikle, bu seçime kadar ben de yukarıda yazığım başlıkları atan, hüloğ diye bağıranları aşağılayan, tüm akp'ye oy verenleri gerizekalı gibi gösteren bir adamdım, yalan yok.

ama bir hata yapıyorsak, bu hatayı farketmemiz ve insanları ötekileştirmeden, dışlamadan yaklaşmak lazım. hayır, her gün gerizekalı diye aşağıladığımız insanlardan oy istiyoruz farkında mısınız? olmuyor işte bu şekilde. hiç bir zaman da olmayacak bu kafada gidersek.

empati çok basit, kendinizi akp'ye oy veren insanın yerine koyun. adam oyunu ona veriyor, sen ona sürekli gerizekalı olduğunu, mal olduğunu, hırsız olduğunu söylüyorsun, ve seçim geldiğinde o partiye değil kendi partine oy vermesini bekliyorsun.

düşün ki chp başta, %40 aldı başa geçti, akp %30da kaldı. akpliler sürekli bunlar gerizekalı, vatan haini, orospu çocuğu diye yardırıyor sosyal medyadan, her yerden. sen chp'nin yolsuzluk yaptığını, diktatöre döndüğünü, özgürlüğünü kısıtladığını düşünüyorsun, ama öbür partinin mensupları seni her gün kötülüyor, sana küfrediyor, başa geçerse ağzına nasıl sıçacağını ballandıra ballandıra anlatıyor. bu adamın partisinin başa geçmesine izin verir misin? dürüst ol.

artık bizim de hatamızın farkına varıp, karşı tarafı yermeden, sadece farklı düşünen insanlar olduğunu görerek, onları sahiplenerek olaya yaklaşmamız gerekiyor. yoksa olmayacak, ne yaparsak yapalım olmayacak, ben artık bunu anladım.

hepimiz kardeşiz, yolda bir akpli bize dese ki ya kardeş ben akp merkez binasını arıyorum nerededir, ona gerizekalı mı diyoruz? yoo, şurdan şöyle gideceksin kardeşim diye güzel güzel anlatıyoruz. aramızda kin yok düşmanlık yok. ama sosyal medyada bu adamlara hep kötü niyetli yaklaşıyoruz, aşağılıyoruz, bağırıp çağırıyoruz. buna artık bir son vermek lazım.

onlardan farklı düşünebiliriz, farklı olabiliriz, ama bu onları kötü, bizi iyi yapmaz.

artık öğrenmemiz lazım.