şükela:  tümü | bugün
  • cumhuriyet halk partisi ile kısacık da olsa çalışma fırsatı bulduğum zamanlarda içerideki yapılanmanın hiç de öyle bilgili, görgülü ya da entelektüel olmadığını söylemem gerekir. hatta daha da ileri gidiyorum; bugün de herkes tarafından fark edildiği üzre kılıçdaroğlucu olmayan kesimin tasfiye edildiği gün gibi ortada.

o dışarıdan görünen sosyal-demokrat ve çağdaş parti imajı maalesef parti içine hiçbir şekilde tezahür etmemiş durumda. herkeste bi koltuk sevdası ya da bir yerlere gelirim umudu var. türkiye'yi gerçekten (türkiye siyasetini) düşünen kişi sayısı bir gençlik ya da kadın örgütünde yüzde 5 falandır.

kadın kollarında durum farklı değil, erkeklerin iktidar -parti içi iktidar- mücadelesi akp'den farklı değil.

gençlik zaten moron. deniz gezmiş mastürbasyonu ile devrimcilik imajı çizenler hala varlar.

sistemli bir proje üretilip arkasında gerçekten bir irade göremiyorum kendi adıma.

looser bir parti haddi zatında. kaybettiği seçimlerin haddi hesabı yok.

türkçü desen değil, şoven desen biraz, popülist desen ehh, islamcı desen o da değil ama kara çarşaflılara rozet bile takmıştı, köklü bir gelenek? hiç ekmeğini yediğini görmedim..

mustafa kemal atatürk'ün kurduğu partinin bu derece looser gözükmesi ayrıca komik.

o yüzden kapatın da bitsin bu dava. gidin yeni bir kan arayın, yeni bir soluk getirin. oyumu öyle veririm. kılıçdaroğlu isterse fizana kadar yürüsün. üstündeki lekeli gömlek hiç çıkmayacak.

edit: hayatım zaten tek tek ele alındığı zaman hiçbirisi parti kapatmaya yetmez. komple alacaksın onu eline. ama tabi chp seçmeni genel profili bu şekilde idrak etmeye müsait olmadığı için iktidar hayal. yazık..

filhakika bu entryi yazmak için de para almadım. işte eleştiri ancak para verilerek yapılır değil mi amk. hahaha neyse bir şey demiyorum ben. oyumu iyi partiye falan veririm artık.
  • yukarıda verilen sebeplerin hiç biri parti kapatmak için geçerli sebep değildir.

ampır ampır konuşmalar.
  • bence de doğru önerme; ne o öyle, başı baldırı açık...
    tövbe tövbe.
  • biz iki kurus kazanmak icin yedi takla atiyoruz, bu basligi acan trole bunlari yazdigi icin maas veriyorlar.
  • hukuki açıdan parti kapatmak için o partinin cumhuriyetin temel prensiplerine saldırması gerekir.

şer odakları tarafından yönetilmesi, bölücülük ve ilticai faaliyetler yürütmesi gerekir.

halkın gözünü boyamak için yapamayacağı şey olmaması gerekir.

kendi çıkarları için çoğunluğa azınlığı ezdirmesi, kendi yandaşını kayırırken karşısında olanı sindirmesi gerekir.

hukuku hiçe sayarak, tüm yargı kararlarını tek elden veya kendiyle özdeş ellerden verebilecek bir yapı oluşturup bir milletin geleneksel değerlerini ayak altına alacak ve hiçbir hiyerarşik yapıda gerçekleşmeyecek emir komuta faaliyetlerini gerçekleştirebiliyor hale gelmesi gerekir.

tüm bunlar yapılırken sanki dünyayı yerinden oynatıyormuş gibi, bütün haberleşme kanalları aracılığıyla kamu bilincini tek veya özdeş ellerle yöneterek bu faaliyetleri bir ulusun gücüymüş gibi göstermesi ve bunun bir getirisi olarak bu gücü kullanıp aba altından sopa göstererek yanına taraftar çekmek ve/veya yanında olanı yanında kalmaya "ikna" etmek için kullanması gerekir.

bir zümre veya toplulukla bir olup kasten ülkenin geleceğini riske atabilecek kadar küstah ve işbirlikçi olması gerekir.

sadece kendi çıkarlarına hizmet edecek devlet organları yaratarak işine geleni denetleyip hukuksuz cezalarla göz korkutması işine geleni denetlemeyip cebine para akıtması gerekir.

yine sadece kendi çıkarlarına hizmet edecek sivil toplum organları yaratarak bağış kisvesi altında toplanan paraları zimmetine geçirmesi gerekir.

uluslararası davalara konu olmuş yolsuzluk iddialarıyla bir ülkenin uluslararası arenadaki ciddiyetini ve onurunu sarsması ve aklanmak için en ufak bir çabaya girmediğinin görülmesi gerekir.

bu saydıklarımın hepsi seçimde bir partiye ve/veya o partinin sunduğu adaya oy ver-me-mek için de yeterlidir?

kapiş?
  • türkiye cumhuriyeti cumhurbaşkanlığına kısacık da olsa erişme fırsatı bulduğum zamanlarda çevremde parti kapatmayı tv kanalı açıp kapatmak zanneden andavallarla çok uğraştım. zira ellerine güç geçince gözü üstünde kaşı olanı terörist, bölücü, vatan haini ilan edip etrafta rakip barındırmak istemiyorlardı. zira kendileri zaten hali hazırda vatan haini olduğundan kişi kendinden bilir işi şeklinde çalışıyorlardı. ama aynı zamanda o andavallara sorsalar demokrasinin de koruyucularıydılar. sahi demokrasinin tanımı mı değişmişti en son ne oldu?
  • bir süredir benim de düşündüğüm, türkiye'de düzgün bir sosyal demokrat parti oluşabilmesi için zorunluluk olarak gördüğüm şeydir.

geçmişten bugüne büyük partiler türkiye'de hep liderleri ile birlikte anılır oldular. o liderler gittiği zaman partiler de unutuldu gitti. chp ise bu konuda istisna bir parti. lideri ile anılmak yerine atatürk ile anılıyor, lidere oy vermek yerine idealar dünyasında olan partiye oy veriliyor. bugün kılıçdaroğlu başka bir parti kursa alacağı oy %1 olamayacakken chp %25 almakta. olaya tersinden bakarsak, chp'ye kılıçdaroğlu yerine herhangi biri geldiği zaman yine alacağı oy %25 olacak. bu oy oranında %2-3 sapmalar arasıra olmakta ama günümüzde durum bu.

chp türkiyede belli bir kesimin de idealar dünyasında yer etmiş ve saplantı olmuş. birbiriyle 180 derece zıt fikirleri olan insanlar kendi kafalarında ki chp'yi anlatıyorlar böyle olmalı diye. zamanında baykal'ın chp'yi yeniden kurması bu hastalığı başlattı. chp kapatılır ve bu isimle ve altı ok ile yeni parti açılması yasaklanırsa insanlar belki bu düşünceden kurtulurlar diye düşünüyorum.

ek olarak; bu parti halktan çok kopuk, kendilerini üstün görüyorlar fakat bir yandan da hiçbir şey yapmaya mecalleri yok, yapmak isteyen, çalışan kişileri de rahatımızı bozuyorlar diye ayak oyunlarıyla tasfiye ediyorlar.

teyzemler bir kaç sene önce çok laik ve chp'li diye övülen şehirlerden birine taşındı istanbuldan. chp kadın kollarına girdi. bakmış fönlü chp teyzeler bütün gün örgü örüyorlar çay içiyorlar, hiçbir şey yapmıyorlar, teyzem yoksul mahallelerdeki çocuklara, kadınlara etkinlikler yardımlar organize etmiş, bunlara iş yaptırmaya başlamıştı. bir süre sonra biz laikiz, chpliyiz, kültürlüyüz diye hava atıp hiçbir iş yapmayarak böbürlenecek ortamları tehlikeye girince, rahatları bozulduğu için teyzemi bu hdpli ve kürt olabilir diye atmışlar. kurulan mantık süper. yoksula yardım ediyor demek ki hdp'li.

bu tek bir örnek. chp'nin herhangi bir yerinde çalışmış olan aklı başında her insan bu gibi örnekleri kesinlikle yaşamıştır. parti baştan aşağıya böyle insanlarla dolu. biz atatürk'ün partisiyiz ve laikiz diye övünüp hiçbir iş yapmayan, yapmaya çalışanları engelleyen, kitlesinden ve halktan tamamiyle kopuk bir partidir chp.

böyle bir parti başarılı olabilir mi, mümkün mü? böyle bir şey olabilir mi?

mhp bile chp'ten on kat daha tutarlı bir parti, muhafazakar millyetçiliğin gerektirdiğini yapıyorlar en azından. akp'nin stepnesi oldu diye dalga geçiliyor fakat mhp zaten o çizgide bir parti.

akp'nin tam karşısına konuşlanması gereken ana muhalefet chp ne yapıyor peki? hiçbir şeyden anlamıyorlar, siyaset yapmayı bilmiyorlar, adayları bile birbirinden komedi. kitlesinin gazını alan düdüklü tencere görevi görüyor parti. başka bir sosyal demokrat parti oluşumu başlamadan bitiyor çünkü chp sırf adıyla eziyor. insanlarda histeri olduğu için chp'nin adına oy vermekten vazgeçemiyorlar.

akp'ye oy vermeyeyim de kime vereyim diye dalga geçilen kitlenin zıttında olan chp'ye oy vermeyeyim de kime vereyim kitlesi çok daha acınası bir halde o nedenle. çünkü kitlesinden kopuk olan akp değil chp.

chp'nin %30'a ulaşması hatta daha yukarılara çıkıp iktidar olması gerçeklikten kopuktur, hayaldir.
  • chp'den nemalananların, milletvekilliği ya da taşra teşkilatında başkanlık kovalayanların ülkeyi düşünmeyen, küçük hesapçı, art niyetli veya en iyi ihtimalle basiretsiz insanlar olduğundan eminim. chp milletvekilleri mecliste sadece soru önergesi vererek demokrasicilik oynuyorlar ama hiçbir faydası olmuyor. zaten artık parlementer sistemin de kendi arzuladıkları gibi çalışmadığı bir gerçek.

bu nedenle chp'nin acilen kendini feshetmesi ve vakfa dönüşmesi, kalan parçalarının da merkez sol bir kitle partisine dönüşmesi gerekmektedir. siyaset bilimci gözüyle bunu görmemek tek kelimeyle enayilik oluyor.

bunun için -nasıl ki iyi parti ilkelerdeki ayrışma ve başarısızlıklar nedeniyle mhp'den ayrıştıysa aynı şekilde- kaliteli muhalefet isteyen bütün vatandaşların ve özellikle chplilerin tepkisini ortaya koyması şart.

umarım hiç değilse chp içinde bu işi ciddiye alan bir kitle tez vakitte ortaya çıkar.
  • ülkenin kurucu partisi ve ardından çıkan tüm partilerin kaynağı olarak 1950 yılında yapılması gerekendi. varlığını vakıf olarak devam ettirmesi en doğrusu olacaktı(r).
  • (bkz: chp'li yöneticinin çocuk istismarı)

bu pedofili sapigi korumaya calistilar. olaylardan kac hafta sonra her sey ayyuka cikti. bu şahsin cebine para koyup otobusten gonderen ve kadinlarin uzerine yuruyup olayi kapatmaya calisan adam hala gorevinin basinda misal. chp'de sapik var.

(bkz: uğur bayraktutan'ın twitter'dan pedofili paylaşımı)

chp'nin milli güvenlik sorunu haline geldigi mevzuuna hic deginmiyorum bile.