şükela:  tümü | bugün
  • okuduğunu anlamaktan aciz yazarın iddiası
  • mumkun mertebe tek esli kalmaya gayret gosteren albatros, okyanus kuslari genis kitleler halinde guney kutbu cevresinde yasarlar. eslerden her biri yumurtadan sorumludur. birkac gunluk degisimlerle halinde avlanmaya cikarlar. bu yuvadan uzaklasip avlanma sureleri yavrular buyudukce birkac gunden bir kac haftaya kadar uzamaktadir. tek esli kalma ozellikleri ancak eslerden birinin gidip de geri gelmemesi, birbirlerini kaybetmeleri sonucunda bozulabilmektedir. yavru albatros ilk ucus denemesini mevsim degisiminin basladigi aylarda ruzgarin siddetini arttirdigi gunlerden birinde yapar. ilk ucusta molalarla 7000km kadar mesafe boyunca uçar. ilk ucusuna kadar herhangi bir deneme yapma sansina sahip degildir.
  • adam başlığı açmış ve ışık hızıyla kaçmış.
  • pirinçleri bir güzel yıkayıp ayıklayın. pirinci az yağla birlikte teflon tavaya alıp, kısık ateşte yıkanan su kuruyuncaya kadar, iki - üç kez karıştırarak içine geri kalan yağı ve domates salçasını ilave edin. bu esnada karıştırmaya devam edin ve sırasıyla ince doğranmış soğan ve sarımsağı da ilave edin. ardından içine nar ekşisi ve diğer baharatları dökün. bir süre kavurduktan sonra ateşten alın.
    ocaktan aldığımız karışımın içine ince kıyılmış maydanoz, nane ve kabuğu soyulmuş ince kıyılmış domatesleri ekleyin ve bir kenarda soğumaya bırakın. patlıcanları bir güzel yıkayın ve saplarını alarak içlerini oyun. içlerini oyduğunuz patlıcanların içine üst taraftan bir parmak boş kalacak şekilde doldurun. içlerini doldurduğunuz patlıcanların üzerine domates, patetes veya asma yaprağı gibi sebzelerden biriyle kapatın. sosunu hazırlamak için ayrı bir tencerede tüm sos malzemelerini (nar ekşisi hariç) koyup karıştırın.daha sonra patlıcanları sırayla, dik bir şekilde tencereye dizip, üstüne hazırladığınız sosu gezdirin. patlıcanların üzerine döktüğünüz sosun patlıcanların üstünü hafif kapatacak kadar olması gerekiyor, ona göre su kullanabilirsiniz. tencereye pişmeye yakın nar ekşisini katın ve altını kısın. hatay usulü zeytinyağlı patlıcan dolması servise hazır. afiyet olsun.